Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clasa pregatitoare 2014-2015


507 raspunsuri la acest subiect

#351
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 21:31

Roxana si Ingrid, la noi la grupa la gradi au fost evaluati si copii nascuti in 2009, unul in ianuarie, altul in martie, altul in aprilie, si i-a primit in evaluare, n-a fost nici o problema.

Inclusiv din fosta grupa a Andreei, unde erau copii nascuti la inceput de 2008, cei care au vrut, s-au dus la grupa pregatitoare (dupa evaluare).



#352
Leditia

Leditia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.717 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 21:55

Mie mi s-a spus sa ma duc in etapa a doua,pt ca nefiind in circumscriptie nu are cum sa ma inscrie...Naiba stie ce sa mai intelegi..eu i-am zis- pai, nu pot veni in prima etapa cu dosarul si apoi sa-l procesati cand se poate?Nu,nu..ca nu ii da voie sistemul ..Eu la scoala de circumscriptie nu ma duc..daca intra acolo bine,daca nu,eu la alte scoli nu ma duc..Nici nu stiu ce sa fac acum...


Editat de Leditia, 21 februarie 2014 - 21:56 .


#353
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 22:13

Ledi, e bullshit ieftin, tu du-te si inscrie copilul acolo in etapa 1, juma din colegii lui nancy de la gradi din port care locuiesc in peninsula si apartineau de sc 2, la fel plina de colorati ca cea de care apartii si tu, s-au dus la 28 din prima si au fost admisi. Tine ti-a zis asa ceva? Si au fost admisi fara niciun flotant sau criteriu specific indeplinit

Editat de boticelina, 21 februarie 2014 - 22:20 .


#354
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 22:15

Sunt obligati sa-i "acomodeze" pe toti. Domiciliul e criteriul suprem. Scolile pot cere suplimentarea nr de clase (in limita spatiului fizic disponibil) si deasemenea pot mari nr de copii din clasa de la 25 la max 34. La Corina in clasa sunt parca 33 de copii, nu Corina?


Da, pe 100 locuri (4 clase) s-au inscris 168 de copii, de aceea s-a suplimentat planul de scolarizare cu inca o clasa, iar nr de copii este in medie 33-34 in clasa. Nu stiu cum s-ar fi rezolvat situatia daca scoala nu ar fi avut fizic spatiul necesar pentru cea de-a 5-a clasa.
Leditia, nu au cum sa-ti refuze inscrierea in prima etapa chiar daca nu este scoala de circumscriptie. Problema este sa prinzi loc....

#355
Leditia

Leditia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.717 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 22:47

Boti,secretara mi-a zis.Te sun maine si vorbim,poate iesim pe undeva cu picii.pup.



#356
symonica2006

symonica2006
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 22 februarie 2014 - 05:50

chestia cu ,daca unul din parintii a urmat cursurile in unitatea respectiva unde vrem sa ne dam copii nu am stiut-o...atunci e bine ,chear foarte bine ...eu am o fetita care a facut pe 6 ianuarie 5 ani si asi vrea sa o dau deja la toamna in clasa 0, de ce sa mai astepte un an . ..cum copilul care e nascut pe 31 decembrie are dreptul sa intre cu evaluare ,a mea de ce sa nu aibe acest drept. . .mie imi zicea directoarea gradinitei ca nici la evaluare n-o va lua ca nu are varsta ..pt 6 zile???? ea face gradinita la sat si in toamna cand vreau sa o dau la clasa 0 va fi la oras, si normal ca nu va mai avea copii la gradinita ''doar stiti cum e la tara'' a mea e cea mai desteapta dintre copii fiinca ma si ocup de ia acasa, ca altfel nimic nu stia,multi copii sunt trimis la gradinita pt a scapa cateva ore parintii de ei sa isi faca treburile gospodaresti nici decum nu le pasa cum se descurca la gradinita sau ce sa intampla acolo ...Si vreau sa o dau la Liceul de arta ...la arte plastice si eu tot aceeasi scoala am absolvit-o clasele 1-8 numai ca mama a vrut sa ma dea la pian si nu am avut ureche muzicala asa ca am ramas in continuare in aceea scoala dar intr-o clasa normala cred ca sa infintat pe loc aceea clasa ca alta nu mai exista cu copii fara talent la nimic dar generatile urmatoare daca aveau talent erau inscrisi in scoala daca nu respinsi. ..deci pana la urma imi foloseste la ceva ca am facut scoala la ''Liceu de arte'' pot,poate cu mai multa usurinta sa imi inscriu fata acolo dar mai mult depinde si de ea.Ea asi doreste mult sa mearga acolo ,la toata lumea spune unde se va duce ea la scoala DAR MI-E FRICA CA POATE N-O VA ACCEPTA din motive ca nu are nici o legatura cu desenul poate sa spuna cei de acolo,dar eu sunt de conceptie ca daca unui copil ii place ceva foarte mult sa il incurajam de mic si daca se lucreaza cu el de mic va avea sanse sa reusasca chear daca la inceput e mai stangaci.  Si inca ceva eu am inteles ca invatatoarele ce preiau clasele 0 ii va duce pana in clasa a 4,si atunci cei care vor sa isi inscrie copii de 7 ani la scoala clasa 1 si nu au facut clasa 0 din motive personale unde ii baga?? ca toti invatatori vor avea clasele pline in clasa 1 deoarece sunt aceei copii care sau inscris la clasa 0 si ii duce pana la sfarsit in a 4-a si aceei profesori care termina clasa 4-a iau automat dinou clasele 0 si tot copii de 7 ani au de pierdut vor trebui sa faca si ei clasa 0 asa ca eu nu asi astepta deloc si nu asi sari peste clasa 0 pt ca inscriindul in aceea clasa 0 automat are un loc asigurat pana in lasa 4-a....si ce am inteles eu mai exact e  ca acuma invatamantul primar nu mai are doar 4 ani ci 5 si ii dam si cu un an mai devreme,oricum multi copii erau dati la scoala de la 6 ani si clasa 0 e cam tot asemanatoare cu clasa 1,,am cunostinte care are un baietel in clasa 0 si face litere ,la certat ca nu a stiut corect sa isi scrie numele, eu tin minte ca in clasa 1 faceam liniute ,bastonase, ei acuma in clasa 1 deja vor sti toate lucrurile astea si vor incepe deja sa scrie dupa dictare....doamneeee a mea nici nu cunoaste toate literele . ..

 

 



#357
madutza_bra

madutza_bra

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.806 mesaje

Postat 22 februarie 2014 - 15:12

Salut,

 

am fost si noi azi la "ziua portilor deschise" . se pare ca s-a adeverit tot ce am citit despre scoala: profesori buni si conditii cam nasoale in scoala. Off, toaletele nu aratau delooooc bine. Se vedea ca se facusera ceva efoturi dar lipsa de fonduri isi spunea cuvantul. fiecare grup sanitar avea 2 chiuvete si 4 toalete, in ultima din ele instalasera wc mic cu colac pt cei de la pregatitoare. Faianta era ciobita in unele locuri, iar golurile umplute cu chit.

Clasele mi s-au parut destul de mici, chiat si invatatoarele spuneau ca si-ar fi dorit ca spatiul sa fie dublu... Bancute frumoase de 1 persoana, rafturi cu carti si jocuri/jucarii, dulapioare pt fiecare copil, cuier pt haine. Bancutele grupate cate 4, copii stand fata in fata.

Am discutat cu 2 invatatoare care vor lua anul viitor pregatitoarea si cu inca 2 care au anul acesta pregatitoarea. Cele care au anul acesta pregatitoare spuneau ca nu dam copii mai devreme la scoala, ca nu sunt atenti, obosesc spre sfarsitul programului. Ora dureaza 45 min, cu 10 pauza....eu stiam ca ar tb 40 ora cu 20 pauza la pregatitoare.

Au program prelungit sponsorizat de primarie..adica un profesor ramane in scolaa pana la ora 4 cu copii intr-o clasa...toti la un loc...de la pregatitoare la cls 8-a...asta e taare nasol. Ca sunt si cate 45 de copii care raman si nu prea fac teme... Au depus un proiect pentru after school care sa includa si masa, dar fara somn.

nu ne-a facut sa ne razgandim, dar nici entuziasmati nu am fost... Copii au fost entuziasmati, s-au jucat acolo, au colorat, Cristi a zis ca vrea sa mearga de luni :)

 

In alta ordine de idei, am avut si sedinta la gradi, iar evaluarea o vom avea in 4-5 martie, ne-am inscris pe un tabel pt a face directoarea programarile, sa nu stam pe la usi asteptand. Deci asteptam sa trecem de evaluare si apoi mergem cu actele la scoala.



#358
Leditia

Leditia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.717 mesaje

Postat 23 februarie 2014 - 10:37

mda..si eu am o mie de temeri si toti in jurul meu ma descurajeaza si cum sunt si singura ma simt asa aiurea..Noi marti avem ziua portilor deschise,sunt curioasa ce o fi..sper sa nu vad mizerie si toalete infecte ca pe mine asta ma descurajeaza rau de tot..



#359
ingrid70

ingrid70

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 23 februarie 2014 - 14:43

Si pe mine ma descurajeaza toata lumea, ca de ce vreau sa-l dau la scoala asa devreme.

In timp ce toti care nu stiu ce varsta are alex mereu il intreaba:  "cum a fost azi la scoala?" El are 120 si 23 de kg, deci e mai mare fizic pentru varsta pe care o are.

 

In grupa lui mai sunt copii cu 1-2-3 luni mai mici sau mai mari care vor mai ramane un an la gradi.

 

Acum, dupa ce am vazut clasa 0 si ne-a spus invatatoarea ce vor face in clasa 0, sunt si mai hotarata sa-l dau. Vor face literele de tipar, adunari si scaderi pana la 10, sport, despre mediu, desenat, lipit, colorat, jucat, lucruri pe care alex deja le stie, deci nu-i cazul sa-si mai piarda un an la gradi, zic eu. Acum sa vedem si ce vom face maine la evaluare...

 

Singurul lucru care ma deranjeaza cu adevarat este ca va fi, ca si varsta, cel mai mic din clasa lui, iar mie extremele nu-mi plac, as fi preferat sa fie undeva la mijloc...



#360
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 23 februarie 2014 - 15:47

aveti un link pt aplicatia asta online?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -