Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clasa pregatitoare 2014-2015


507 raspunsuri la acest subiect

#341
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 16:41

da, multa lume asteapta activarea formularului on-line.

parerea mea, ca utilizator de sisteme si aplicatii informatice : nu dati buluc din prima zi, e posibil sa "crape" platforma/serverul, sa nu faca fata unui numar prea mare de utilizatori.

accesati formularul, uitati-va cu atentie care sunt campurile, ce anume trebuie sa completati acolo, cu litere mari sau mici, respectati intocmai ce se cere. nu va grabiti, e on-line, aveti timp suficient sa completati.

nu stiu ce se intampla cand introduci cnp-ul copilului si sistemul "detecteaza" ca nu va avea 6 ani la 31 august. probabil ca in acest caz se mai activeaza un camp suplimentar, dedicat rezultatului la evaluare.

 

chiar daca nu ati completat bine/corect in aplicatie, la secretariatul scolii (inscriere) vi se mai verifica inca o data informatiile pe care le-ati introdus in aplicatie, se fac corectiile necesare, se valideaza cererea, se listeaza, o mai cititi si voi inca o data sa nu se fi strecurat vreo eroare, semnati. teoretic ar trebui sa primiti si voi un exemplar al formularului validat. am inteles ca anul trecut nu s-au dat la toata lumea, eu am avut noroc, le-am demonstrat (degeaba) celor de la inspectorat ca eroarea era la ei, in sistemul informatic, prim omisiunile anumitor adrese/blocuri din listele circumscriptiilor scolare.

 

puteti face inscrierea on-line oricand, incepand de luni pana in ultimele zile ale intervalului pentru etapa I, sau cu o seara inaintea zilei in care mergeti la scoala pentru inscriere.

 

repet, nu conteaza ca te inscrii on-line luni pe 24 feb sau miercuri pe 12 martie, nu se aplica principiul numerelor de intrare, respectiv daca s-au inscris 100 de copii pe cele 100 de locuri alocate, urmatorii nu mai au loc la scoala. nu, pentru ca dintre cei 100, cel putin 10 pot fi din afara circumscriptiei scolare si ei nu au inca garantia ca prind loc. intai sunt inscrisi /validati toti copiii care au domiciliul apartinand de scoala, si doar daca mai raman locuri sunt acceptati copii si din "exterior", pe baza numarului de criterii de departajare cumulate/indeplinite.

abia la finalul perioadei de inscriere si dupa procesarea cererilor se poate sti cu exactitate cine a fost inscris si cine a ramas pe dinafara daca este din afara circumscriptiei. daca nu ma insel, aceasta data este 17 martie. scrie oricum in calendarul inscrierii.

 

mult succes la inscrieri si sa va iasa totul asa cum va doriti !


Editat de CorinaDani, 21 februarie 2014 - 16:52 .


#342
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 17:04

Eu astept zilele portilor deschise.



#343
ingrid70

ingrid70

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 17:06

Am fost si noi astazi la ziua portilor deschise. A fost foarte frumos, am vizitat clasa 0, I, II, III si IV. Elevii au pregatit pentru gradinari, cantece, poezii, felicitari, scoici, fluturasi din paste (farfale) pictati, bomboane, biscuitei, saratele, jucarioare de plus. Cei mici au fost foarte incantati. Clasele dragute, dar mici si aglomerate cu o imensitate de material didactic, peste tot. Ne-a placut clasa 0 ca avea si loc de joaca. Nu am apucat sa vorbim cu invatatoarea (noi, mamicile), dar copiilor nostri le-a placut foarte mult, mai ales, ca in fiecarea clasa au gasit pe cineva cunoscut: in cl 0 si cl. I fosti colegi de la gradinita, de anul trecut, in cl.II, III si IV vecini de scara, bloc, cartier. Am intrat si intr-o clasa in care aveau o statie de sonorizare si cei mici s-au distrat spunandu-si numele la microfon. Alex a spus chiar si o poezie in germana, la microfon. Apoi am fost intr-o sala in care elevii amenajasera un fel de parti cu muzica si snacks-uri si au dansat putin cu cei mici. A fost frumos! Alex a zis ca vrea sa vina si luni...:)



#344
ingrid70

ingrid70

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 17:09

La noi e simplu, o singura scoala, o singura invatatoare, deci nu ne batem capul cu diverse alegeri....

 

Noi avem alta problema, luni mergem la evaluare si nu stim daca vom fi acceptati sa dam evaluarea pentru ca Alex implineste 6 ani abia in februarie 2015, deci depasim termenul limita de 31 decembrie 2014. Educatoarea lui ne incurajeaza/ recomanda sa mergem la evaluare, dar ni s-a spus, de la secretariatul scolii, ca este posibil sa nu-l primeasca la evaluare pentru ca nu implineste 6 ani pana la 31 decembrie 2014.



#345
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 17:11

Ingrid, ce frumos. Parca spui povesti dintr-un univers paralel, ce fain ar fi sa se pregateasca toate scolile asa... daca eram in locul baietelului tau cred ca refuzam de azi sa mai plec acasa :)

#346
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 17:23

Ingrid, eu am programat-o pe Eva fara probleme, noi depasim termenul limita cu doar 3 saptamani. Si am spus data nasterii la programare.

#347
ingrid70

ingrid70

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 17:37

Ingrid, ce frumos. Parca spui povesti dintr-un univers paralel, ce fain ar fi sa se pregateasca toate scolile asa... daca eram in locul baietelului tau cred ca refuzam de azi sa mai plec acasa :)

Pai toti copii abia s-au desprins sa plece. Acum scoala este veche, aceeasi in care am invatat si eu, si fratii mei, si sotul meu, dar cred ca a fost renovata candva. Nu arata rau deloc. Nu am fost la wc-uri, dar totul arata linistit si cuminte, ca o poveste... Cartile de pe mese erau frumoas colorate, copii aveau pe mese seturi de pictura sau de lipit, unii faceau felicitari... Daca n-as fi stiut dinainte ca este vechea mea scoala n-as fi recunoscut-o niciodata :), pe vremea mea totul arata diferit. Asta la prima vedere... ca n-am cercetat nimic in amanunt... sper sa fie bine...



#348
ingrid70

ingrid70

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 17:41

Ingrid, eu am programat-o pe Eva fara probleme, noi depasim termenul limita cu doar 3 saptamani. Si am spus data nasterii la programare.

Noi depasim termenul limita cu 5 saptamani, sper sa nu fie probleme... am tras si un pic de sfori, ca deh, ne aflam in RO... dar tot am mari emotii pentru acest termen, si pentru evaluare, desigur... Lui Alex nu-i place sa povesteasca nimic, de pilda, daca-l intreb: "Alex, ce ai facut azi la gradi?" el imi raspunde: "nu stiu". In rest, cam stie tot ce s-a scris la acest topic ca s-ar fi dat pe la evaluari.



#349
iris_2009

iris_2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 18:47

Pun si eu o intrebare poate prosteasca.

Daca la o scoala foarte cautata isi fac mutatie ca sa prinda un loc un numar mai mare de persoane fata de cate locuri au ei alocate pentru clasa pregatitoare, ce se intampla? Anul trecut am inteles ca au suplimentat locurile dar banuiesc ca nu pot face asta an de an.

 

Adica sunt obligati sa-i primeasca pe toti cei care fac dovada ca au domiciliu sau resedinta in circumscriptie sau trec la celelalte criterii de departajare?



#350
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 21 februarie 2014 - 18:58

Sunt obligati sa-i "acomodeze" pe toti. Domiciliul e criteriul suprem. Scolile pot cere suplimentarea nr de clase (in limita spatiului fizic disponibil) si deasemenea pot mari nr de copii din clasa de la 25 la max 34. La Corina in clasa sunt parca 33 de copii, nu Corina?


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -