Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clasa pregatitoare 2014-2015


507 raspunsuri la acest subiect

#11
MBAnka

MBAnka

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 11 ianuarie 2014 - 16:03

aici sunt, si niste formulare, de anii trecuti insa..

http://media.realita...41_63210500.pdf



#12
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 20:04

Buna ziua,

Am deschis acest subiect deoarece imi voi inscrie anul acesta fetita la clasa pregatitoare (asta daca trecem de testul psihisomatic).

Sunt mamici care inscriu copiii anul acest la clasa pregatitoare?

Si copii ce trebuie sa dea testul psihosomatic?

 

Ma gandeam ca putem face schimb de informatii.

Am citit azi ca inscrierile se vor face mai devreme decat anul trecut, adica in februarie-martie.

Ce nu mi-e clar inca este: cand se da acest test faimos?

 

Da, noi, tocmai am deschis subiect despre inscriere, pentru ca am primit informatii neconcordante.

 

Vom avea 5 ani si 9 luni in septembrie, deci banuiesc ca vom da test, Este un subiect mai vechi pe undeva, despre ce contine testul, ce imi aduc acum aminte, notiuni de mai mare, mai mic, lung, scurt, sa isi cunoasca numele intreg, varsta, zilele saptamanii, anotimpul in care suntem, diferenta de anotimp dupa obiectele de imbracaminte dintr-o imagine...



#13
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 14 ianuarie 2014 - 20:06


pentru anul scolar 2013-2014 au dat testarea copilasii care nu implineau 6 ani pana la data de 31.08.2013 inclusiv.

inscrierile s-au facut la inceputul lunii martie. deci testarile se vor da [probabil in februarie.

 

 

Anul trecut, o fetita a dat-o in aprilie/mai...


Editat de Selene_Bunny, 14 ianuarie 2014 - 20:09 .


#14
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 10:21

pana am terminat eu de scris la subiectul selenei, s-a inchis.

pun aici cu copy-paste...

 

selene, de ce te grabesti si vrei s-o inscrii pe daria in clasa 0, in toamna asta ? legea iti permite sa mai astepti un an, s-o inscrii atunci cand va avea 6 ani si 9 luni.

crede-ma, un an conteaza enorm in dezvoltarea fizica, psihica, in dobandirea si perfectionarea anumitor abilitati. un copil de nici 6 ani oboseste mai rapid, nu are rabdarea necesara pentru a indeplini cu succes toate activitatile de la clasa 0 (vorbesc la modul general), in comparatie cu alti colegi mai mari cu un an.

 

 

in legatura cu invatatoarele de la scoala, ma refer la cele care vor prelua clasa 0 in toamna acestui an, poti sa-ti faci o prima impresie cu ocazia zilelor portilor deschise, se organizeaza prin luna februarie, inainte de demararea inscrierilor oficiale.

 

in felul acesta vezi cum arata scoala, clasele, toaletele, discuti cu invatatoarele, vezi ce impresie iti lasa fiecare, ceri sau cauti pe net referinte despre ele, sau de la parintii copiilor care acum sunt clasa a 4-a. iti recomand sa eviti invatatoarele despre care se stie ca sunt aspre cu elevii, orientate spre performanta cu orice pret, cu tendinta de a da teme foarte multe, samd.

 

 

la scoala fetitei mele, repartizarea elevilor pe clase s-a facut in septembrie, cu o saptamana inainte de a incepe scoala; toti parintii copiilor au fost chemati la o intalnire cu conducerea scolii si invatatoare, fiecare invatatoare s-a prezentat, apoi parintii au primit niste cartonase pe care au trecut prima si a doua optiune pentru invatatoare, precum si daca suntem interesati sau nu de programul after-school. bineinteles ca treaba cu cartonasele a fost "de fatada", clasele invatatoarelor "cautate" erau deja formate, neoficial, dinainte de inscrierile din martie sau imediat dupa validarea listelor cu copiii inscrisi.

fara pile, cunostinte sau o vorba bine plasata nu reusesti sa-ti inscrii copilul la o invatatoare buna, cautata.

cei care n-au avut "pila" pentru inscrierea la o anumita invatatoare au avut copilul repartizat in clasa invatatoarei nou-sosite in scoala, o tinerica fara experienta,aflata la prima ei experienta ca invatatoare. din cate am discutat cu doua mamici, am inteles ca nu prea sunt multumite de modul in care se ocupa de copilasi, e cam aeriana, se incurca in evidentele cu banii stransi pentru cumpararea de caiete speciale si auxiliare, samd. 

hai ca m-am lungit cat o zi de post...



#15
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 10:56

Corina, Daria este acum in grupa mare.

 

Sper ca va avea sansa de a fi in clasa cu cateva colege de la gradinita. Nu as vrea sa repete grupa mare de la gradinita, va fi transferata intr-o grupa unde nu cunoaste, efectiv, pe nimeni, respectiv in grupa care este mijlocie acum, devenind din toamna grupa mare, unde, desi a stat o vreme cand a fost educatoarea ei bolnava, nu ii place.

 

Daca procedez asa, va intra in clasa 0 la 6 ani si 9 luni, urmand sa fie in clasa I la 7 ani si 9 luni, ceea ce mi se pare cam mult.

 

O sa vad ce rezultate va avea la acea testare, daca inscrierea in clasa 0 contravine cu dezvoltarea ei fizica si psiho-emotionala, o sa mai astept un an.


Editat de Selene_Bunny, 15 ianuarie 2014 - 11:02 .


#16
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 11:00

boticelina, uite ca eu nu stiam de "ziua portilor deschise".

 

CorinaDani, la scoala unde ar trebui sa fie Daria, conform adresei, invata deja doua fetite cu care este prietena, una este in clasa 0 acum, cealalta in clasa a III-a, cred. Sunt surori, singura referinta despre scoala o am de la mama lor, care era bucuroasa ca astia micii invata numai dimineata, nu dupa-amiaza, cum e la alte scoli.



#17
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 11:26

Selene, eu cred ca te-ar ajuta foarte mult sa citesti metodologia de inscriere de anul trecut, apoi, daca ai neclaritati sa intrebi aici si apoi sa asteptam noua metodologie impreuna [:D].

 

Eu anul trecut am profitat de ziua portilor deschise (chiar daca nu intentionam sa dau copilul la scoala) si am vizitat cele doua scoli intre care oscilez si acum.

 

Am gasit-o pe cea din cartier neschimbata (fata de cum o stiam de cand am facut eu scoala acolo, din pacate) si mi-a placut mult organizarea la Colegiul de Arte, si doamnele de acolo, din pacate cred ca totusi voi opta pt scoala din cartier, din motive de logistica si din cauza faptului ca nu cred ca avem foarte multe sanse de admitere la Colegiul de Arte din cauza de copil afon. Pt. clasele 0-4 Colegiul de arte are doar specializare pe muzica iar noi oricum vizam partea de arte plastice.



#18
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 11:44

selene, cum sa-ti explic eu ca sa intelegi mai bine....

intre a avea in clasa, la scoala, colege de gradinita si a incepe scoala mai tarziu cu un an, eu una, judecand si prin prisma experientei fetitei mele, as alege sa mai stea un an la gradi, chiar si intr-un alt colectiv, cu alta educatoare.

fetita mea nu are printre colegii de clasa nici-un fost coleg de la gradi, ea a mers la o gradi particulara, unde vin copii din tot orasul. pe cand la scoala se face arondarea in functie de adresa. din acest motiv, la scoala, nu are deloc colegi de gradi in clasa ei, sunt 2-3, dar la alte clase, nu mai comunica cu ei, nici nu erau in relatii de prietenie maxima.

primele doua saptamani sa zic ca a fost mai retrasa, pentru ca nu cunostea nici-un copil. acum e prietena la catarama cu cateva fetite si 2-3 baieti.

copiii se adapteaza foarte usor, ma refer la relatiile cu colegii, isi fac rapid alti prieteni. 

parerea mea sincera este ca la 5 ani si 9 luni, daria e prea mica pentru a intra la scoala. mai las-o sa copilareasca la gradinita, anii astia nu se mai intorc.

eu am fost printre cei mai mici copii din clasa, si am resimtit acest lucru uneori.

un an conteaza foarte mult in dezvoltarea abilitatilor (scris, citit, desenat, memorat, socotit).

intr-un fel e daria acum, peste un an va fi mult mai evoluata, din toate punctele de vedere, vei vedea. si va face fata mult mai bine si mai usor la tot ce presupune scoala si clasa 0 - program, activitati, abilitati.

repet, e doar parerea mea, tu iti cunosti copila cel mai bine si vei putea lua cea mai buna decizie.

pe de alta parte, parca va faceati planuri sa va mutati la cluj. in ce stadiu mai sunteti cu asta ?



#19
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 11:57

uite aici un link, in legatura cu metodologia si calendarul inscrierilor, pentru anul scolar 2013-2014 (anul trecut, adica).

http://www.isj.ph.edu.ro/blog/

 

si inca unul, legat de evaluari, cu informatii pentru parinti

http://www.isj.ph.edu.ro/blog/preg/4

 

 

 

recitind acum informatiile, realizez ca ziua portilor deschise s-a organizat in ploiesti pe 30 martie (deh, batranetile maica, mai uit si eu una-alta), iar evaluarile, comunicarea rezultatelor si inscrierile s-au desfasurat in aceeasi perioada, 2-22 aprilie.

logic, fara rezultat la evaluare, nu poti inscrie copilul la clasa 0, in prima etapa - ma refer desigur la copilasii ce nu aveau 6 ani impliniti pana la 31.08.2013.

 

iar aici gasesti link-ul spre portalul de inscriere on-line (tot de anul trecut), eu asa am procedat, am completat datele on-line, iar la scoala doar mi-au verificat datele in sistem, au validat cererea, au listat-o in 2 ex, unul a ramas la mine (bine ca l-am primit, ca am avut mai apoi niste aventuri cu inscrierea...mama-mama, telenovela, nu alta).

practic nu am mai pierdut timp la scoala cu completarea cererii de mana, cum s-ar zice.

https://bdne.edu.ro/cerere/


Editat de CorinaDani, 15 ianuarie 2014 - 12:00 .


#20
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 15 ianuarie 2014 - 12:48

Pe mine ma macina sa stiu daca ati auzit ceva de criterii...au zis astia ceva de criteriile care se aplica daca nu apartii de scoala....mai exact mai are prioritate daca are frate in scoala?

La scoala unde suntem am aflat ca anul asta va fi doar 1 clasa pregatitoare...ceea ce ma sperie rau. Cel mai crunt scenariu pe care nu vreau sa mi-l imaginez e sa am copiii la scoli diferite.

Singurul lucru pe care l-am inteles din balbaielile de pe la tv ca nu mai accepta vize de flotant...altceva nimic.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -