Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clasa pregatitoare 2014-2015


507 raspunsuri la acest subiect

#101
iris_2009

iris_2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 20:17

daca ne uitam in calendarul inscrierilor nu mai este mult pana la inscrieri, nu mai zic de evaluarile celor nascuti intrre 1 septembrie - 31 decembrie (e si cazul nostru).

 

cred ca sunt corecte informatiile.....

 

am citit metodologia, eram interesata sa vad daca specifica ceva de vizele de flotant dar nu am vazut nimic specificat, cum ca nu ar fi acceptate. 



#102
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 20:18

Doamna Codruta, va preocupati, va preocupati!! :)))) [pup]

#103
codruta mihaela

codruta mihaela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 20:20

Cu siguranta.Nu uit repede cat m-am agitat anul trecut. [flo2]



#104
iris_2009

iris_2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 20:20

Am gasit, la art. 3 pct. 3 scrie ca prin domiciliu se intelege inclusiv resedinta.



#105
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 20:46

Au anuntat astazi la tv ca prima etapa de inscriere la scoala este in perioada 24 februarie-xx martie. N-am retinut data exacta din martie.



#106
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 00:06

Ma speriati cu schimbarea circumscriptiilor. Offf, asa ma vait si eu, daca ai mai multi copii, cum sa schimbi circumscriptiile asa, de la an la an? Te trezesti ca anul asta aparti de scoala 1, la anul de 2 si tot asa... E o aberatie

Asa si eu mi-am inscris copilul la scoala de care apartimen, care este ok. Deci corect, fara artificii, chiar n-a fost nevoie. Acum cu al doilea ce fac d aca-mi schimba, e aberant, absurd, nu m-as descurca deloc, si plus ca e nasol si pt copii. Ca se mai vad si ei in pauze, mai schimba o vorba etc...



#107
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 09:15

 Te inteleg Monica. Ca sa inscriu copilul 2 la scoala la care era copilul 1 a trebuit sa caut sa-mi fac flotant.

  Zicea cineva de 45 versus 179. Inainte de a lua o hotarare verifica si programul claselor primare. Stiu ca la 179 exista clase primare care invata dupamiaza pentru ca invatatoarele au cumul la doua clase (una dimineata si una dupamiaza). Chiar daca in clasa 0, 1 va fi dimineata poate avea surpriza ca intr-a 3-a sa invete dupamiaza.

  Langa toate scolile exista after-uri particulare. Daca 179 e aproape de casa la aceeasi bani poate gasesti pe cineva sa iti supravegheze copilul acasa. Ii va fi mult mai bine.



#108
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 09:24

neata, am citit si eu pe indelete proiectul ieri.

deci:

luni 17 februarie ar trebui sa se afiseze mai multe detalii la scoli, si pe site-urile acestora

18 februarie - 12 martie - Perioada de  evaluare

19 februarie - 28 februarie - zilele portilor deschise



#109
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 09:26

 Te inteleg Monica. Ca sa inscriu copilul 2 la scoala la care era copilul 1 a trebuit sa caut sa-mi fac flotant.

  Zicea cineva de 45 versus 179. Inainte de a lua o hotarare verifica si programul claselor primare. Stiu ca la 179 exista clase primare care invata dupamiaza pentru ca invatatoarele au cumul la doua clase (una dimineata si una dupamiaza). Chiar daca in clasa 0, 1 va fi dimineata poate avea surpriza ca intr-a 3-a sa invete dupamiaza.

  Langa toate scolile exista after-uri particulare. Daca 179 e aproape de casa la aceeasi bani poate gasesti pe cineva sa iti supravegheze copilul acasa. Ii va fi mult mai bine.

Din pacate, pentru noi afterschool-ul iese total din discutie. Nu ne putem permite. Si cu atat mai putin o bona.Cred ca voi alege scoala 45 si voi merge pe varianta semiinternatului. Cred ca vor avea si posibilitate de preluat copiii dimineata, daca acestia invata dupa-amiaza. Ma voi interesa. Inca nu au aparut nici circumscriptiile finale, nici metodologia oficiala. Nu cred chiar tot ce scrie la ProTv. Daca pe site-ul EDU sau cel al Inspectoratului n-a aparut inca nimic, inseamna ca nu e oficial.



#110
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 09:31

Ma speriati cu schimbarea circumscriptiilor. Offf, asa ma vait si eu, daca ai mai multi copii, cum sa schimbi circumscriptiile asa, de la an la an? Te trezesti ca anul asta aparti de scoala 1, la anul de 2 si tot asa... E o aberatie

Asa si eu mi-am inscris copilul la scoala de care apartimen, care este ok. Deci corect, fara artificii, chiar n-a fost nevoie. Acum cu al doilea ce fac d aca-mi schimba, e aberant, absurd, nu m-as descurca deloc, si plus ca e nasol si pt copii. Ca se mai vad si ei in pauze, mai schimba o vorba etc...

Draga Monicabo, daca ai deja unul din copii inscrisi la scoala, ai prioritate daca vrei sa-l inscrii pe al doilea, indiferent daca schimba circumscriptia. Asa scria in metodologia de anul trecut. Oricum, intreaba si la secretariat. Eu zic sa nu-ti faci probleme. Deja te cunosti cu profesorii, cu secretariatul, rezolvi tu intr-un fel.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -