Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie (Dovlecei de Septembrie 2014)

barza gravidute septembrie 2014 sarcina bebe

225 raspunsuri la acest subiect

#151
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 17:32

Nici eu nu am cumparat de la Bübchen, dar am vazut ca au o noua gama pentru gravide ca am primit niste cupoane de reduceri la ele. Inca nu mi-am facut lectiile la capitolul cosmetice pentru burtica, sau pt bebe. Aici mai sunt si niste magazine Reform Haus, unde au doar produse organice. O sa merg si acolo sa vad ce au. [:)]



#152
Cellena

Cellena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.007 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 17:39

Kytana, azi parca n-am mai avut asa greturi, dar am fost lesinata tare... Cand s-a trezit strumfa de dimineata la 7 zici ca ma batuse cineva toata noaptea... Am iesit apoi cu ea in oras, altfel as fi dormit pe mine toata ziua. Acum trag de ea sa nu adoarma ca sa se culce mai devreme diseara si sa ma pot culca si eu. Tre sa incep sa-mi fac dimineata smoothie-uri energizante ca sa am ceva mai multa verva.

Azi am tras de mine sa si mananc, pt ca nu prea am pofta de mancare. Asa ca bifez o portie de peste cu cartofi cu branza si sfecla. 

Corina, si eu stiu ca vergeturile tin de predispozitia genetica. Intreab-o pe mama ta daca a avut vergeturi in sarcina cu tine :))) Eu nu m-am dat cu nimic nimic la prima sarcina si n-am nicio vergetura nicaieri. Ce-i drept, cele 13 kg pe care le-am luat, le-am luat treptat. Nimic brusc.

Sport atunci nu am facut, dar acum as vrea sa fac. Macar 20-30 de minute pe zi, cat doarme Ema de pranz

 

Daena, stai cuminte si asculta de dr. :)

De uns cred ca mai bine va ungeti cu unt de shea. Uleiul de masline si pe mine ma enerveaza cum miroase. Ma simt ca o salata :)) Sau in produsele de la Alverde mai am eu incredere. Pt strumfa nu folosesc decat sampon, si pe ala il am de la Alverde.



#153
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 20:31

Cellena, imi luasem si eu unt de shea, dar pur, care arata si miroase fix ca nimic. Adica e raw raw. L-am folosit ceva timp, dar mi-era aiurea sa se lipea de maini.

Cam pe la ce ora se culca piticuta? Luca la 19.30 adoarme, dar e matinal foc. Am incercat sa il culc si mai tarziu (21.30) si mi se trezea la 4 dimineata. Atunci am zis pas  [:-)))]



#154
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 20:45

Sunt curioasa cum miroase asta

 

http://www.yves-roch...?cmSrc=Category

 

Trebuie sa merg saptamana viitoare sa-l testez la magazin. Si pentru mine conteaza mult mirosul, daca nu imi place pur si simplu mi se face greatza [batcap] .


Editat de daena, 23 ianuarie 2014 - 20:46 .


#155
Cellena

Cellena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.007 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 21:01

Kytana, adoarme prea tarziu dupa parerea mea (cel putin in ultima vreme): dupa 10.30. Si e si f matinala... Bine, ca noi am avut mereu probleme cu somnul :)) e genul de copil care doarme putin si se trezeste des. Daca o fi si Bebedoi la fel, nu stiu ce ma fac, zau :))
Chiar ziceam ca parinteala asta mi se pare tare usoara, pana la partea cu somnul :))
Acum am alaptat-o si doarme de cateva minute. Uraaaaaa :))

#156
Cellena

Cellena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.007 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 21:02

Untul de cacao nu se lipeste de maini, dar nu e la fel de gras.

#157
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 21:57

Arata bine Daena, sa imi spui cum miroase!  [flor]

Hi hi Cellena, aici ne luam de mana! Pana pe la 8 luni, Luca se trezea cam de 10-20x pe noapte. Am avut si ceva probleme cu el cu somnul. Ajunsese sa fie extenuat si plangea micutul de extenuare. Am apelat la un consultant de somn (aici ti-i trimite acasa gratuit) si ne-am chinuit cu un program, rutina, etc., pana in sf am reusit sa il odihnim. Il afecta si ziua pt ca nefiind dormit parca nu progresa. Cum o culci pe draga de Ema? 

 

Noapte buna mamici!  [mata]



#158
oana92

oana92

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 22:10

npc corina!nush ce sa zic k luatul sangelui si ecografia in acelasi timp ca eu morfo fetala de trim 1 n-am facut-o si sincer mie una mi se pare inutila la varsta asta a fatului :( e prea mica sarcina incat sa se vada mai multe,eco normala mi se pare suficient,dar fiecare medic isi indeamna pacientul unde si cum crede ca e mai bn!eu morfo fetala de trim 2 am facut-o la 21sapt,de trim 3 la 31sapt si bi testul la 12sapt l-am facut si toate au fost bune,le-am facut pt linistea mea,chiar daca am dat cv bani din buzunar :)

 

ufa,in legatura k greturile,cred ca is prima care a inceput sa dea la boboci desi dimineata knd m-am trezit n-aveam nimic:(( si k fii-meu p lng mn ma striga "mama,mama",saracu nu stia ce fac si k o mana il tineam :))

 

vergeturile....eu am avut o burtica si un corp "curat" la david,n-am avut nicio vergetura in schimb dp ce am nascut mi-au ramas urme dp sarcina,adica mi-au ramas ca un fel d vergeturi(sau poate vergeturi si sunt,nu m-am documentat ca nu ma deranjeaza),sunt ca niste gaurele/cicatrici albicioase,le am p solduri si p pulpe in interior si ni spatele genunchiului



#159
Cellena

Cellena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.007 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 22:35

Kytana, ea si-a schimbat singura somnul la un an. Se trezea si de 10 ori pe noapte, apoi brusc, intr-o noapte a dormit pana dimineata. Acum se mai trezeste cateodata pe la 4, dar de obicei doarme pana dimineata. In schimb ziua, are atata energie, de nu stiu de unde a cules-o :))
Seara o alaptez pana se satura, apoi singura se demufeaza, se foieste pe saltea (doarme pe o salteluta pe jos, stil montessori), ma impinge sa aiba loc si adoarme pana la urma. Noaptea daca se trezeste vrea putin in brate, apoi adoarme.



#160
Cellena

Cellena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.007 mesaje

Postat 23 ianuarie 2014 - 22:40

11 luni avea, nu un an... vorbesc prostii... de la sarcina :)))





Etichetat si cu barza, gravidute, septembrie, 2014, sarcina, bebe

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -