Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Jurnalul de sarcină şi jurnalul bebeluşului - le ţinem sau nu?

sarcina jurnal de sarcina amintiri copilarie

17 raspunsuri la acest subiect

#1
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 16:09

Am dat zilele trecute, din întâmplare, peste nişte albume din acelea pe care le primesc mămicile atunci când nasc, în care trebuie să completezi tot felul de lucruri haioase despre bebeluş în primul an de viaţă... Mi-am dat seama că am completat doar primele pagini şi că Tudor face acuş 2 ani... Şi-mi pare rău că nu am făcut-o... Mi-am amintit apoi de jurnalul de sarcină pe care l-am ţinut aici, pe DC, am scotocit prin arhive şi... mi-au dat lacrimile... Ce bine ar fi dacă ne-am face timp şi pentru lucrurile astea. E atât de minunat să retrăieşti prin cuvinte clipe sublime pe care altfel nu le poţi împărtăşi mai târziu copilului tău... Voi aţi reuşit să ţineţi un jurnal de sarcină sau un jurnal al bebeluşului? Cum?



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 16:19

Intr-adevar, atunci cand esti un mijlocul intamplarii (a sarcinii) - traiesti momentul ... cu multa grija dar nu te gandesti ca acele momente si trairi ar trebui pastrate. Pur si simplu astepti nasterea si atat.

 

Abia mai tarziu incepi sa privesti in urma si sa cauti in minte amintirea acelor clipe.

Si eu am intr-un sertar, cateva randuri pe care le scriam intr-un mic caietel, in fiecare zi dupa ce Andrei s-a nascut. Dar am facut-o doar vreo doua saptamani - dupa care mi-am scris pe blog - cateceva ... (la Jurnalui lui Andrei)

Acum sunt fericita sa recitesc acele randuri ... pentru ca sunt atat de speciale. Mi-as fi dorit insa foarte mult sa am si un Jurnal de Sarcina ... asa cum tin gravidutele de la DC....

 

Pentru ca sunt momente si trairi fantastice ...



#3
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 16:20

Da,intr-o agenda mai mare,in care am scris pentru prima sarcina acum 4 ani,iar acum tot acolo pentru o continuare frumoasa a povestii de dragoste... Ca si tine nu am putut sa fiu consecventa intr-un album al bebelusului,in schimb am avut tot o agenda cu un spiridus si lacatel in care mi-am notat toate trairile si etapele de dezvoltare ale baietelului meu. Acum,ma bucur enorm ca am asternut pe hartie si ca voi continua cu notitele pentru cel de-al doilea copil.

#4
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 17 iulie 2014 - 18:50

Eu nu am decat 5 pagini de carnetel: o zi inainte de a ma naste, momentul nasterii...si o saptamana de la nastere. Atat a scris mami despre mine. Piesa de muzeu. Iubesc acel carnetel mai mult decat orice. Ma gandesc ca daca copilul meu imi va semana, va fi foarte fericit ca am notat in sarcina toate gandurile vis a vis de el. <3



#5
Maddo

Maddo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 17 iulie 2014 - 19:08

Eu astazi am aflat ca sunt insarcinata si vreau neapart sa tin un jurnal de sarcina. Cred ca e un lucru minunat.

 

Maddo



#6
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 17 iulie 2014 - 19:39

Eu astazi am aflat ca sunt insarcinata si vreau neapart sa tin un jurnal de sarcina. Cred ca e un lucru minunat.

 

Maddo

Super Maddo! Tinem pumnii si abia asteptam sa citim si noi ce vei scrie in jurnal [flo2]



#7
agessy

agessy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 17 octombrie 2014 - 11:15

Fetelor, eu am facut acelasi lucru la prima sarcina...am scris si am scris...si in final am pierdut sarcina :(
Evident ca nu au legatura, dar uite acum ma feresc sa mai scriu ceva, din superstitie :)

#8
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 22 octombrie 2014 - 22:19

Eu am scris doar de pe la vreo 6 luni dar nu era zi in care sa nu scriu.. si am scris despre lucrurile memorabile chiar si din primele luni de sarcina asa cum mi le-am amintit eu dar acum ma bucur mult de tot pentru ca recitesc acele bloguri si imi amintesc toate senzatiile, sentimentele si trairile de atunci, E un lucru minunat sa traiesti aceste senzatii.

 

Ar fi atat de frumos daca am putea concretiza toata acele bloguri intr-o micuta carticica...



#9
alebobo

alebobo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 16 noiembrie 2014 - 16:32

Sunt de acord cu tine eu am inceput sa fac un jirnal imediat dupa ce am fost la prima ecografie cu ganduri si sperante pt viitorul ingeras dar temerile mele
...nu le includ....sunt speriata si ma rog la dumnezeu sa fie bine tot dictorita spune ca e bine dar eu tot ma simt vinovata si va rog sa nu ma criticati ....mi-e rusine sa recunosc dar,inainte sa aflu de sarcina eram fumatoare ....inraita...noi nu am programat dar il iubim si il vrem fff mult...problema e ca inca mai fumez cate o tigare incerc sa ma abtin dar mi se face rau ...nu stiu cum sa fac

#10
Arriana2018

Arriana2018
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 30 mai 2017 - 22:40

Buna ! Sunt noua pe aici si nu stiu daca sunt mamici care au simtit ca au ramas insarcinate inca de dinainte sa faca un test. Eu am un jurnal in care scriam destul de des , macar cateva randuri pe zi cu cele mai importante fapte din ziua respectiva iar de cand am ramas insarcinata sunt atat de fericita si atat de emotionata incat jurnalul meu s a transformat intr.unul de sarcina. Povestea mea...desi e trista....este luminata de minunea mea mica din burtica ( 9 sapt sarcina )





Etichetat si cu sarcina, jurnal de sarcina, amintiri, copilarie

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -