Sari la conținut

Sari la conținut


Complicatii posibile ale sarcinii

risc sarcina complicatii sarcina

4 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 decembrie 2013 - 17:57

Orice problema care poate pune in pericol sanatatea si siguranta mamei, a bebelusului sau a amandurora este considerata o complicatie a sarcinii. Eticheta de risc ridicat a sarcinii pur si simplu va alerteaza (la fel ca si medicul) sa urmariti cu atentie semnele de pericol si sa faceti tot posibilul pentru a preveni necazurile. Astfel, sarcina, travaliul si nasterea se pot desfasura normal, iar bebelusul probabil va fi foarte bine. Totusi, pentru 10-20 de procente din sarcini apar una sau mai multe probleme si complica lucrurile. Cititi pe larg: Complicatii posibile ale sarcinii

 

complicatii-sarcina.jpg

 

Ati trecut prin probleme in timpul sarcinii? Care si cum le-ati trecut? Experietele voastre vor ajuta alte burtici stresate si speriate - care sunt in cautarea informatiilor. [flo]



#2
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 15:40

Sarcina aceasta m-am confruntat cu o disgravidie pana in saptamana 19. Credeam ca asa o voi duce pana o sa nasc,dar s-a linistit,imi mai aminteste din cand in cand ca nu a disparut complet. In prima sarcina din luna a 5a pana in a 6a m-a chinuit durerea de nerv sciatic.
Ma gandesc cu groaza la viitoarele mamici care au trecut prin momente si mai dificile.

#3
babyb00m

babyb00m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.023 mesaje

Postat 07 ianuarie 2014 - 23:18

Micile dureri in partea de jos a burticii la sfarsitul primului trimestru sunt normale? sunt mai mult senzatii de disconfort, usor dureroase uneori, si fara sangerare. Desi medicul mi-a spus ca ovarele polichistice nu ar fi o problema in momentul de fata imi este cam teama  [smulgpar]



#4
elke85

elke85

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 15:28

Actuala sarcina nu a inceput prea bine,dar sper din suflet sa se termine cu bine,in jur de 6-7 saptamani am sangerat putin,am fost internata si de atunci mi sa dat tratament cu Duphaston,Arefam de 200 mg si Utrogestan de 100 mg pana la 14 saptamani,iar de atunci iau doar Duphaston si Utrogestan de 200 mg. Dupa acea mica sangerare la orice efort curgea cate o picatura de sange sau avem scurgeri maronii,fie inchise,fie mai deschise,La ecograf mi-a spus ca copilul este bine si aceste scurgeri sunt din cauza unui hematom care cu tratament ar trebui sa dispara. Acum avem 15 saptamani si nu mai avem nici o scurgere,sper ca totul sa fie bine,



#5
camispataru

camispataru
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 11:08

Buna tuturor,

Eu sunt insarcinata in aproape 7 luni acum si am avut o sperietura complet aiurea. Am avut un dezechilibru al florei vaginale...lucru destul de comun la gravidute (dar eu m-am panicat)...si am fugit repede la doctor de frica sa nu fie ceva grav. Saraca doctorita a mea...sper ca s-a obisnuit pana acum...ca i-am mai facut vizite urgente pentru cine stie ce aberatii de care ma speriasem. de data asta mi-a zis ca e doar o dereglare de flora vaginala...mi-a dat tratament cu Feminella Vagi C - niste ovule din plante care a zis ea ca au rol de a regla flora si sunt ok pe timpul sarcinii...si m-a trimis acasa :))

oricum...deci sa stiti...dereglare flora vaginala = normala, se trateaza cu ovule naturale...nu va faceti griji :))





Etichetat si cu risc, sarcina, complicatii sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -