Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

insemnarile unei pustoaice


22 raspunsuri la acest subiect

#1
adriana30

adriana30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 24 decembrie 2013 - 15:36

buna tuturor,

 

tocmai am cumparat  vol 1 al aceastei carti, cu gandul de a o face cadou unei fetite de 8 ani. nu am analizat cartea f mult cand am cumparat-o. acasa, insa am rasfoit-o cu atentie si nu mi se mai pare potrivita, desi pe net este prezentata pentru varste intre 8 si 12 ani.

 

daca cineva a cumparat aceasta carte, m-ar interesa impresii legate de varsta potrivita si de impresia pe care a lasat-o copilului.

 

multumesc!

 

sarbatori fericite!



#2
Ela2001

Ela2001

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 746 mesaje

Postat 24 decembrie 2013 - 19:19

Eu n-am cumparat-o fetei mele de 9 ani; e plina de expresii urate; copiii din aceste jurnale (sunt mai  multe) urasc scoala, parintii etc.



#3
adriana30

adriana30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 12:50

Ela2001 multumesc pt. raspuns.



#4
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 12:58

Nu e chiar asa. Eu am citit cap-coada primele (cred ca 3) volume. Cartile sunt scrise de o mama de adolescenta. Fetita are problemele tuturor celor de varsta asta: vor sa aiba prieteni, sa fie acceptati in "gasca", sa aiba un telefon la moda... Nu isi uraste nici scoala si nici parintii. Chiar daca uneori parintii par enervanti, se dovedeste in final ca au dreptate. [;)]

Mie mi se pare o serie reusita.

E mai degraba pentru copii de 9-10-11 ani, preadolesceti.

Editat de lavi02, 27 decembrie 2013 - 12:59 .


#5
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 18:34

Mai toti copiii urasc scoala, sau macar temele [:)] . Daca nu-i lasam pe copii sa citeasca asta, nu inseamna ca nu se intampla.
Despre cartea asta nu stiu prea multe, dar varianta pentru baieti (care a fost prima iesita pe piata) nu-i mare capodopera, dar in mod sigur daca o citeste un copil nu-l va schimba fundamental...e pana la urma doar o carte. Fiu-meu le-a citit pe toate..taman ce si-a cumparat-o pe ultima din banii de colindat.

Genul asta de carti e gustat de copii pentru ca e probabil foarte aproape de ce le trece si lor prin cap.



#6
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 21:31

Nu v-ati inselat deloc.

Carte foarte slaba din punct de vedere literar si plina de expresii urate dar cool. De aceea se si vinde ca painea calda.

Dar nu-i de mirare intr-o lume care ar face din "Jurnalul unui puscarias", daca Jiji s-ar decide sa scrie asa ceva, cea mai vanduta carte scrisa in limba romana din toate timpurile.



#7
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 22:20

baiatului meu nu I-a placut colectia varianta pt baieti.



#8
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 31 decembrie 2013 - 10:11

   Baiatul meu mai mare a fost si cred ca mai este fan Jurnalul unui pusti. Il stia pe dinafara. S-a regasit in fiecare rand [pk] . A fost unica carte citita cu placere. In rest - doar la impuse timp de cativa ani. Abia acum a descoperit o a doua carte care in pasioneaza Harry Poter. Baiatul meu mai mic (8 ani) inca e in faza in care refuza orice e de citit (exceptand temele unde nu are incotro).

   Daca aveti un copil care vrea sa citeasca - bravo! - sa ii luati literatura buna. Daca aveti din partea lui doar NU cand e vorba de citit - ziceti multumesc sa citeasca orice.

   Revenind la genul asta de literatura... se citeste usor si copiii se regasesc in acele pagini. Probabil ca daca am trece peste bariera timpului ne-am regasi si noi.



#9
Ela2001

Ela2001

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 746 mesaje

Postat 01 ianuarie 2014 - 21:36

Eu nu cred ca, dandu-le copiilor sa citeasca astfel de carti (jurnalele), li se va deschide apetitul pt carti bune.

In continuare vor cere acelasi gen de carti.

E ca si cum le-am da sa manance numai dulciuri, in ideea ca asa vor manca intr-o buna zi legume si fructe.



#10
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 01 ianuarie 2014 - 21:46

Tii, sa nu uit sa-i dau peste deshte' jumatatii cand mai pune mana pe vreo carte serioasa. Ca el cu benzi desenate si-a ocupat copilaria si acuma corupe si pruncii....

 

ups....

 

PS: io personal nu as da bani pe jurnalele astea nici pt copiii mei, nici pt ai altora. Consider ca sunt lucruri mai valoroase care sa merite banii aia. Dar nici n-as comenta daca si-ar lua ei de la biblioteca. As zice bodaproste ca citesc. 


Editat de Aqai, 01 ianuarie 2014 - 21:49 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -