Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Dovlecei dragalasi de septembrie - octombrie 2013 #8

bebe sept2013 oct2013

273 raspunsuri la acest subiect

#21
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 14:28



Daniela, pe mine preotul m-a primit in Biserica, tot cu bebe nebotezat, ca eu stateam ca proastovaul in usa - credeam ca nu am voie. Mi-a spus ca nu are treaba chestiunea ca femelile care nu si-au fdacut molifta nu au voie - oricum mi-am facut-o atunci. Deci poti sa te duci si azi sa o faci, dureaza 5 minte - ca sa eviti alte treburi.

 

Ella si eu ma confrunt cu bebe care plange la san. Poate ne ajuta mamicile cu mai multa experfienta.

Cum il pun la san, ii este foame, doar suge 5 secunde si apoi plange si tot asa. Schimb sanul, aceiasi poveste. Dar pana la urma de la schimbat san pana la schimbat iarasi san, reusesc sa il hranesc. Din cate am inteles pot fi vre-o 3 -4 cauze, ca vine laptele prea repede si se enerveaza, sau vine prea incet..sau este reflux gastro.  Si laptele meu e dulce  [pk].

Nu stiu, este foarte frustrant sa il vezi ca plange la san, iti vine sa te lasi de alaptat, dar la cat m-am chinuit sa am lapte si sa alaptez exclusiv nu renunt acum doar ca ma simt eu frustrata...trebuie sa mearga, poate e o perioada, incercam si vedem.

Arnnia, mie mama mi-a zis ca se citeste doar in prezenta copiilor. Asa o fi? N-am facut inca rost de numarul de telefon al preotului, insa pana diseara rezolv eu cumva. Ma duc imediat cu copiii in vizita la matusa mea, care mi-a fost si nasa de botez, si rezolv frumos de la ea ca sa nu ma auda nimeni ce rezolv [:-)))] .. Ea il cunoaste si ea bine pe preot (si mama e prietena cu el, insa i-a pierdut numarul de cand si-a schibat telefonul) si sigur rezolv cumva.

 

Am fost si am vorbit cu DJ-ul (prieten de-al fratelui meu, deci n-are cum ma incalta de bani [:)] ca altfel se supara fratele meu pe el si mi-a cerut doar 75 de euro pe maxim 8 ore de petrecere) si am solicita raspicat "No manele" [clo] , doar muzica dansanta actuala, cu ceva hituri mari din anii trecuti si ceva muzica traditionala din MM ca doar suntem in MM si in restaurant traditional. Salonul in care are loc botezul e deja pregatit, chiar azi au impodobit bradul si acolo si arata absolut superb. Spre surpriza mea, o cunosc destul de bine pe patroana (mi-era cunoscut numele oricum , dar nu stiam de unde, insa vazand-o la fata m-am prins instant) si normal ca madame nu a indraznit sa sara calul cu pretentiile, ci chiar m-a ajutat sa gasesc solutii si mai bune decat m-as fi asteptat (cand corespondam doar pe mail a incercat sa-mi propuna de toate doar sa iasa in castig ea, acum insa mi-a venit cu solutii ca sa ies eu in castig ca si-a dat seama ca nu-si permite cu mine sa sara calul [pk] ).

Ma bucur nespus ca am fost doar eu cu sotul acolo. Meniul de persoana mi-a iesit la 75RON ( platou aperitiv complex, ciorba, friptura de pui si porc, garnituri de legume sote,doua feluri de salate si doua feluri de cartofi: aurii sau gratin, la alegere). Am voie sa duc eu absolut toata bautura, ceea ce nu cred ca e posibil prea des. Asadar, pe langa tuica lui taica-meu, iau eu bere, vin, bauturi racoritoare..

Aici va rog sa ma sfatuiti cam cati litri din fiecare categorie se bea iarna?? Asta ca sa estimez corect.

Intre timp am gasit un en gros de bauturi de unde pot lua pentru petrecere si tot ce ramane neinceput pot duce inapoi. De aceea o a iau sticle mai mici, de cate 1L de apa si suc ca sa le pot duce inapoi intacte (cele incepute normal ca raman pentru noi).

 

 

Diseara iesim in oras cand se lasa intunericul. Am inteles ca si azi seara e ceva concert in centrul orasului si oricum totul e super impodobit si luminat. Bradul e urias.Cred ca lasam bebelusii acasa si iesim doar cu Alma sa se de pe caruseluri.


Editat de danyce, 21 decembrie 2013 - 14:32 .


#22
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 14:31

La multi ani, Emma! [flo2]

Si Patrick si Edward au azi 4 lunite!



#23
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 14:42

Daniela 

Uite aici:

Un calcul exact nu poate fi facut, asa ca mai bine achizitionezi o cantitate mai mare decat sa ai surpriza ca ramai fara bauturi la mijlocul petrecerii. In general, avand in vedere ca invitatii (pe care presupunem ca ii cunosti) fac parte din generatii si medii diferite, ca unii nu beau deloc alcool sau ca majoritatea beau alcool in cantitati moderate, este intelept sa calculezi ca o persoana bea aproximativ un pahar de bautura alcoolica pe ora, sau, aproximativ, 5 pahare pe parcursul intregii seri.

In general, pentru o persoana adulta, este bine sa iei in calcul urmatoarelecantitati medii de bautura:
• 100-150 ml. bauturi spirtoase;
• ½ sticla vin alb/rosu;
• 1 l apa minerala;
• 1 l bautura racoritoare carbogazoasa;
• ½ l suc natural (pentru cocktailuri sau simplu);
• 1-2 cafele;
• 100 ml sampanie.



#24
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 14:58

La mulți ani, Patrick si Edward! La multi ani, Emma! [deziuata]

 

pe mine ma enervează colindatorii cu tobele, care se plimba printre blocuri. Vin cate doua alaiuri/zi de o saptamana. Pana acum ne deranjau pe noi si pisiceniile, acum imi tresare si albinuta! M-am saturat de ei. Daca vreau ceva traditional, ma duc la o pensiune si am parte de asa ceva. Acolo mi se pare frumos, natural. Printre blocuri insa mi se pare țigănie! Oricum, cred ca daca sun la poliție, nu rezolv nimic cu ei. Mereu umbresc Sărbătorile ăștia. Cand ti-e lumea mai draga si vrei sa tragi un pui de somn, începe harmalaia, si acum, si de Anul Nou!


Editat de nanne16, 21 decembrie 2013 - 14:59 .


#25
criss21

criss21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 15:15

La multi ani dovlecei frumosi, Emma, Edward si Patrick!

Noi am reusit sa facem tocmai joi vaccinul de 2 luni Infanrix si am facut si Rotarixul. La noi s-au amanat toate pt ca a facut vaccinul impotriva Tbc si a trebuit sa asteptam 2 luni pana la urmatorul.Bine tolerate amandoua, doar avem si 8kg.

Dar vroiam sa va povestesc ce mi-a zis pediatra despre diversificare. Sa incep deja de la 4 luni cu legume fierte, cica treptat, prima zi 2-3lgte, a doua zi 3-4 lgte, iar a treia un borcanel :)))) Bun, apoi la 6 luni sa-i bag carnita de pui, curcan, miel si vitel, iar la 8 luni de porc. Si sa incep la 6-8 luni sa-i dau gluten ca daca intarzii cu glutenul face alergie pe urma. Stateam si ma minunam, asteptam sa-mi zica de biscuiti, dar probabil aici nu se poarta. Dar ma gandesc cate mamici n-or fi respectat ce zice tanti. Oricum poate dupa 5 luni incepem diversificarea, dar ne mai gandim.

Si sa-mi laud dolofanelul, l-am pus azi pe burtica si in sfarsit n-a mai facut barcuta ci s-a sprijinit in maini si a ridicat pieptul.

Un weekend fain sa aveti si Sarbatori fericite, sa fie Mosu darnic

#26
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 15:41

Daniela 

Uite aici:

Un calcul exact nu poate fi facut, asa ca mai bine achizitionezi o cantitate mai mare decat sa ai surpriza ca ramai fara bauturi la mijlocul petrecerii. In general, avand in vedere ca invitatii (pe care presupunem ca ii cunosti) fac parte din generatii si medii diferite, ca unii nu beau deloc alcool sau ca majoritatea beau alcool in cantitati moderate, este intelept sa calculezi ca o persoana bea aproximativ un pahar de bautura alcoolica pe ora, sau, aproximativ, 5 pahare pe parcursul intregii seri.

In general, pentru o persoana adulta, este bine sa iei in calcul urmatoarelecantitati medii de bautura:
• 100-150 ml. bauturi spirtoase;
• ½ sticla vin alb/rosu;
• 1 l apa minerala;
• 1 l bautura racoritoare carbogazoasa;
• ½ l suc natural (pentru cocktailuri sau simplu);
• 1-2 cafele;
• 100 ml sampanie.

Merci mult Arnnia pentru calculele tale! O sa calculez cam asa , plus cate 2 beri de caciula (ma gandesc ca iarna nu se bea atata bere).



#27
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 15:56

salutare,frumoaselor!


Eu sunt fara internet ca providerul si a schimbat nu stiu ce setari si desi am primit mesaj, evident ca am uitat....asa ca ma chinui de pe tel.

Sunt un pachet de nervi, cred ca m-a ajuns stresul ala pre-craciun. Una ca oricat ma stradui, casa mea tot varza e. Mno, avantajele spatiilor mici. Azi am reusit sa facem si npi bradul, l-a cumparat sotul azi dimineata. In timp ce faceam bradul, surprizica: imi spune Matei ca el ar vrea sa plece cu socrii mei la cumnata mea in Oltenia sa petreaca acolo Craciunul. Mi s-au taiat picioarele, abia asteptam primul Craciun in 4.. . . . Dupa aia mi-am zis ca tre sa respect ce vrea copilul, ca e un semn de independenta si oricat mi ar fi de greu tre s-o accept. Dealtfel noi de cativa ani facem ori Craciunul ori Pastele acolo asa ca e de inteles ca-si doreste asta, insa nu mi-a picat bine ca bunicii au batut apa in piua ca ei se duc si el nu si ca c frumos e Craciunul in afara orasului ......
Dupa aia a inceput Matei, ca el ar vrea si sa plece si sa stea, si ca nu stie ce sa faca. Ta-su, pe de alta parte, ca i se rupe sufletu ca ii pleaca odoru, dar nu i ar fi zis in fata chestia asta. Intre timp mi-au venit si bunicii, adica tata si socrul, cu proviziile de craciun, sarmale, piftii, tobe, carnati etc. Pana le-am pus pe toate la loc, Matei s-a hotarat:nu mai pleaca. Dar ca o sa ii fie taaaare dor de bunici si de unchiu si matusa . . . Buooon, a plecat socru-meu singur, a ramas tata. El pleaca maine, deocamdata s-a apucat, din proprie initiativa, sa fiarba legume pt salata boeuf si sa le toace. Asta cat l-am scapt din ochi juma de ora, cat am iesit nitel cu mandra. Asa ca am si salata boeuf, dar tre consumata repede, ca nu se mai manca deupa 3 zile. A, nu aveam intentia sa fac salata boeuf. . .

Dar bradul arata bine, chit ca am restul casei vraiste, poate mai pe seara, daca am internet va pun si o poza. Mi am luat o cafea si o ciocolata calda cu Matei si incerc sa ma calmez. Intotdeauna patesc asa inainte de sarbatori, reusesc sa ma enervez in cursul pregatirilor. . .

#28
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 16:06

La multi ani Emma, Patrick si Eduard!

Nanne au venit si pe la noi 2 zile tobosarii, ghici cand...intre 2-5 exact cand trebuie respectat programul de odihna. Iar de 2 zile vecinii iarasi au inceput cu muzica nici bebe nu poate dormi se trezeste la cateva minute....pana la urma voi chema politia, nu se mai poate asa ceva. Sunt un pachet de nervi

#29
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 16:26

La multi ani puisorilor Emma, Edward si Patrick! [bis]

 

Si daca pana acum inainte sa sarbatori stateam cu orele in bucatarie, curatenie...acum imi dau seama ca nu mai pot. Si sincer nu mai am rabdare.....curatenia o mentin atat cat pot si gata. Iar pentru Craciun in afara de o ciorba radauteana, o salata si cateva sarmale nu fac.

De prajituri am dat comanda si gata ....se rezolva [soricel]

Anul viitor poate va fi mai bun si la sfarsit o sa am mai multa rabdare pentru toate cele :))

 

Am pus sa beau o cafeluta ca imi cad ochii in gura....astazi sunt si baby sitter...am grija de fratiorul meu care are 4 ani [:D] ....si ce aveam eu parul ondulat, acum e permanent [:-)))] .

 

Danyce e cam mult 2 beri.....mai ales ca pe timp de iarna nu prea merge berea.



#30
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 16:48

DANIELA, cu sguranta se poate citi molifta inainte de botez. Si eu am o pb cu kestia asta, ca mama e impura si nu poate intra in biserica fara slujire.

Privind consumul de bauturi, eu de regula socotesc o bautura aperitiv per adult si un pahar de vin per adult la fiecare fel de mancare. Fiind iarna, as zice ca berea nu va prea avea cautare, poate doar la un 30 % din cantitatea de vin. Pt siguranta, poti sa adaugi si 30% in plus la vin. Apa o data si jumatate cat vinul. Atentie la ce bauturi se desfac, eu de regula cer chelnerilor sa mi pastreze capacele si dopurile. La copii cam jumatate de l de suc per persoana.



Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

  • Saptamana 25

    lili.95
    - Ieri, 13:44

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -