Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Dovlecei dragalasi de septembrie - octombrie 2013 #7

bebe sept2013 oct2013

261 raspunsuri la acest subiect

#11
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 13 decembrie 2013 - 02:08

Pastilutza [:-)))] [:-)))] [:-)))]. Asa am patit eu cu o prietena buna. Ii cumparasem un parfum Mauboussin de ziua ei la o ultra oferta, insa era fara ambalaj (de fapt de aia era si la 25% din pretul normal). Ei, am impachetat eu frumos parfumul, dar ei i s-a parut ca nu e original (desi eu il comandasem de pe un site de parfumuri doar de marca) , asta pentru ca  nu era in ambalaj sigilat..S-a prins ca primise chiar parfumul ei preferat cand a adulmecat aroma atat de cunoscuta ei....de pe maica-sa, careia ii cedase licoarea parfumata [:)] .

Sa stii ca aici e la moda sa dai tort de Pampers cadou.

In alta ordine de idei, eu prefer scutecele Kruidvat, o marca mai putin cunoscuta (e numele unei drogherii de aici) si mai ieftina. Le prefer in primul rand din cauza calitatii. Sunt mai moi si sunt mai bune absorbante..



#12
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 13 decembrie 2013 - 06:58

haoleu, mi-ati adus aminte de pompon, relelor! Am o prietena care ma cearta rau ca nu i-am pus fetii pompon rosu la carut sa nu se deoache, mi-a si adus unul cadou si io nmic nimic. De cate ori ne intalnim ma cearta si eu pur si simplu nu ma adun sa ii spyn ca nu pun asa ceva la copil.

Cat despre alea 3 caciuli, ce sa va mai zic ca a mea are doar fesulete subtiri de bumbac, fata baiere de legat sub barbie, motiv pt care bunicile, oripilate, au tricotat rapud diverse caciuli. Cu baiere, of course. Care stau in dulap, of course.

Pastilutza, imi fuse jena sa recunosc ca si a mea are doar salopetici, da daca ai fost tu curajoasa, na, zic si io: avem doar salopetici. Deci da, hai sa imbracam mandrele ca raman de caruta.
Maia e si mai fotomodel, alre 5500 la 62 cm si 3 luni. Oare sa ii concentrez laptele? Glumesc, n-am apucat sa comentez aseara dar nu se dilueaza fratilor laptele praf. Pai noua ne-ar placea o ciorba in care a pus cineva o cana cu apa, asa, sa nu ne ingrsam? Hm hm. Da, pe alimentatia cu lapte praf exista riscul supra dozarii, insa daca bebe urla de foame nu prea cred ca e cazul.

Pisellino, asta cu mancatu si vorbitu e ca aia cu urlatul si formarea plamanilor, zau.
Iti tin pumnii sa treci cu bine de operatie, chiar daca doare, dureaza putin si o sa fii repede inapoi acasa la pui.

#13
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 13 decembrie 2013 - 08:19

Hehehe Pastiluta tare faza cu pampersii :))) sa ii folosiți sănătoase

Mai sti cum e ca dacă nu ai probleme îți faci singur ... Voi va îngrijorați ca sunt bebeii subtirei dar măcar sunt mai mobili! A mea la cat e de grasa nu am nici o șansa sa o vad întorcându-se .. Poate numai dacă se rostogolește ca e cam rotundă hehe Serios acuma o sa o pun la gimnastica, nu mai tine lenea! Oare sa imi fac griji?

Cu mâncatul nu sunt tocmai model de urmat.. De multe ori am numai 2 mese pe zi ca ori uit ori ma iau cu treaba sau stau cu fimea si nu mai apuc.. Si apa la fel, seara imi amintesc ca nu am băut destula dar in general beau cel puțin 1.5 l .. Si mai ales de la Mos Nicolae încoace muuuuuultaaaa ciocolata! [batcap] asta o fi secretul :)))

Fetelor si unde ii puneti cu colacele in cada? Ela chiar vroiam sa îți spun ca ți-am admirat inotatorul scumpic! Ii place in colac?
Pe Patrick nu l-am văzut ca nu imi mergea linkul direct la poza pe fb, nu stiu de ce.. :(

#14
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 13 decembrie 2013 - 08:24

Nici a mea nu avea multe outfit-uri... Pana a descoperit ma-sa Nextul :)) acuma nu ma mai pot opri :))) dar am luat o mica pauza ca in curând o sa ii rămână unele mici asa ca vrem sa maximizam purtarea lor, iar următoarea măsura e cam mare. Voi ați observat ca e diferența mare între 0-3 luni si 3-6? Alea de 0-3 de abia o mai încap dar in alea de 3-6 innoata de-a binelea.. Not cool!

#15
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 13 decembrie 2013 - 08:50

Elena, da, si eu am observat asta cu outfit-urile de la Next (si eu ma distrez tot asa, comandand haine pt fata). 

Eu zic sa nu-ti faci griji in primul rand  pentru ca Sabinuta e alaptata la san. Un bebe alaptat la san nu poate fi prea gras sau prea slab, el isi ia cat ii trebuie si cu asta basta. Asa ca go on si do not worry! 

Btw, mersi pt laudele din capitolul anterior, da, intotdeauna m-am exprimat bine in scris, dealtfel sunt genul care mai curand scrie un mail decat sa dea un telefon ;). 

 

Apropos de scris, ca tot mi-ai dat nas, cine are nevoie de texte pt invitatiile de botez sau pt cartonasele de pe mese, ma ofer cu conceptia.  [flo2]



#16
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 13 decembrie 2013 - 09:12

haoleu, mi-ati adus aminte de pompon, relelor! Am o prietena care ma cearta rau ca nu i-am pus fetii pompon rosu la carut sa nu se deoache, mi-a si adus unul cadou si io nmic nimic. De cate ori ne intalnim ma cearta si eu pur si simplu nu ma adun sa ii spyn ca nu pun asa ceva la copil.

Cat despre alea 3 caciuli, ce sa va mai zic ca a mea are doar fesulete subtiri de bumbac, fata baiere de legat sub barbie, motiv pt care bunicile, oripilate, au tricotat rapud diverse caciuli. Cu baiere, of course. Care stau in dulap, of course.

Pastilutza, imi fuse jena sa recunosc ca si a mea are doar salopetici, da daca ai fost tu curajoasa, na, zic si io: avem doar salopetici. Deci da, hai sa imbracam mandrele ca raman de caruta.
Maia e si mai fotomodel, alre 5500 la 62 cm si 3 luni. Oare sa ii concentrez laptele? Glumesc, n-am apucat sa comentez aseara dar nu se dilueaza fratilor laptele praf. Pai noua ne-ar placea o ciorba in care a pus cineva o cana cu apa, asa, sa nu ne ingrsam? Hm hm. Da, pe alimentatia cu lapte praf exista riscul supra dozarii, insa daca bebe urla de foame nu prea cred ca e cazul.

Pisellino, asta cu mancatu si vorbitu e ca aia cu urlatul si formarea plamanilor, zau.
Iti tin pumnii sa treci cu bine de operatie, chiar daca doare, dureaza putin si o sa fii repede inapoi acasa la pui.

deci asta e celebrulpompon  [:-)))] nu vrei, nu purtam, nu dorim  [batcap]

cat despre haine, eu il tin in casa in salopeta sau body cu pantaloni, dar mai rar, ca are o morisca la picioare... de-i scoate in 10 minute. Cand iesim, ii trag peste ce are in casa o salopeta de aia groasa si caciula si gata. fular, recunosc ca ii pun, DOAR ca sa ii tina suzeta, adica nu ii acopera nimic.. suzeta explicasem eu de ce i-o bag.. ca urla de rupe afara pana adoarme si n-am chef sa traga aer rece... doar cand mergem in vizite ii dau singurul costumas alb sau o salopeta (din cele 2) mai de firma  [soricel]

la Craciun insa va avea costumas de Mos, poate chiar si salopeta de jeans cu jachetica... de la primavara are timp sa faca parada modei, cand mai creste si se mai vede o haina pe el, adica o sa-i iau cate 1-2 perechi de pantaloni si 1-2 hanorace.

Eu la cea mare, la sfatul pediatrei, acum 6 ani , de la 3 luni am inceput cu suculete... acum e alergica si cu pb cu stomacul. DEci aceeasi prostie n-o mai fac si nu va sfatuiesc, la fel, sa dati altceva decat lapte matern sau formula pana la 6 luni. A mea la 4 luni avea 7 kg, era ca pepenele, m-a sfatuit aceeasi pediatra sa trec la lapte dupa 6 luni, care, evident ca a umflat-o si mai tare si sa diversific cu fructe.... trist, a scapat in jur de 4 ani de rotunjimi, acum arata si ea normal ca greutate, dar i-a ramas un puf de grasime pe burta... finul meu a fost alaptat exclusiv pana la 6 luni, era mai gras ca fata mea si la un an si de atunci era slab si vanjos.... deci, mamici, cititi, documentati-va si indiferent ce spune un medic, mai cereti macar o parere de la altul. Daca un copil alaptat mai ales, are greutate mare, nu apelati la artificii- apa, ceai, scos mese, pentru ca organismul lor isi releaza singur mai tarziu greutatea.

Acum Stefan al meu avea luni 4800 la 61 de cm la 2 luni si un pic. Si pediatra tot zicea: as vrea sa aiba mai multe sunculite ... am ramas contrariata... dupa ce ia 1 kg pe luna si 11 cm in 2 luni ea il vrea mai gras....  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  daca imi zicea de lapte praf jur ca ii saream in cap.

Eu ieri am avut o zi de marti, ce a culminat cu un spagat pe holul abia spalat (de oboseala, am uitat in 30 de sec ca e ud). Ma durea f tare piciorul drept, acum am ramas cu durere doar in sold.



#17
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 13 decembrie 2013 - 09:32

pompon ca pompon... da ce sa mai zic... am o prietena despre care aveam o parere foarte buna, ba ii ceream si sfaturi, ca na, ea a re copil cu 2 luni mai mare, iar de la fie-mea au trecut muuulti ani... pana intr-o zi cand mi-a zis sa ii fac benghi baiatului cand il scot afara... cum benghi? intreb... mi-a explicat sa imi rad cu degetul de pe calcai si sa ii dau pe frunte  [fri]  [fri]  [fri] rau mi s-a facut instant...

sa le comandam niste pampers rosii, eventual sa le dau unul normal si unul peste, pe dos  [:-)))]



#18
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 13 decembrie 2013 - 09:37

tare faza cu pampers premium  [:-)))] pe vremea fetei mari cautam in disperare prin toate hypermarketurile pampers cu ambalaj cu omiduta, aia aveau banda elastica. acum toti au. pe atunci erau groaznici...

 

eu intrebasem ce mai mancati in general, nu de toate, eu am rama sin pana de idei de facut mancare. nu sunt adepta statului toata ziua la bucatarie, adica stau azi pt 3 zile  [:-)))] de ex azi fac ciorba de peste-crap pt weekend si mancarica de cartofi, snitele. de luni iar sunt in pana...



#19
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 13 decembrie 2013 - 09:47

tare faza cu pampers premium  [:-)))] pe vremea fetei mari cautam in disperare prin toate hypermarketurile pampers cu ambalaj cu omiduta, aia aveau banda elastica. acum toti au. pe atunci erau groaznici...

 

eu intrebasem ce mai mancati in general, nu de toate, eu am rama sin pana de idei de facut mancare. nu sunt adepta statului toata ziua la bucatarie, adica stau azi pt 3 zile  [:-)))] de ex azi fac ciorba de peste-crap pt weekend si mancarica de cartofi, snitele. de luni iar sunt in pana...

Eu am facut alaltaieri ciorba de perisoare si mancare de cartofi cu pui, asta pt pranzuri. La cina gatesc ceva la minut: pizza, paste, cartofi pai cu pui pe teflon...chestii de astea. 

Am dezvoltat o strategie smechera: ce gatesc pt cina fac in cantitate mai mare, si-n felul asta imi raman 1-2 portii de ia sotul la birou a doua zi si ii dau baiatului de pranz. 

 

Eu, spre rusinea mea, nu-s f ordonata cu mesele, iar o sa cad in capcana cu mancatul aiurea si ingrasatul, evident, tot aiurea....



#20
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 13 decembrie 2013 - 10:01

Al meu e pitic ca are la 2 luni 59 cm, s-a nascut cu 49 de cm
Eu intrebasem ce mai mananca mai ales Elena de fata ei a luat asa bine in greutate.
Eu ieri am mancat dimineata 2 felii de paine cu zacusca si una cu somon. La pranz piure cu ceafa la gratar si seara o supa de pui cu galuste de faina. Intre mese o banana si bonboane de ciocolata

Eu tot premium folosesc la bebe, nr 2, chiar ne ipacam bine cu ei, fata de ceilalti care curgea pipi pe langa ei

Ce colac ai luat pastlutza? Ai pus linkul la homepage nu la produs? Al nostru e indicat de la 0 luni



Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -