Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

A fi parinte de copil cu dizabilitati

sindrom down

17 raspunsuri la acest subiect

#11
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 13 decembrie 2013 - 21:23

     Ce iti poti dori decat sa auzi cuvantl " mama " ? Si astepti , astepti ...... pana cand  nu iti doresti sa auzi decat un sunet sau ceva care sa te faca sa iti dai seama ca copilul tau stie ca esti acolo . Cand ai auzit acel sunet iti doresti un zambet si la fel urmeaza o luuunnnggaa asteptare si tot asa pana se implineste ce iti doresti pentru copilul tau . Munca zi de zi si lupta zi de zi doar pentru un zambet sau pentru un simplu gest . 

     Am fost si despartita 2 luni pentru ca sotul meu nu reusea sa realizeze ca eu nu mai pot si sunt foarte obosita .  A realizat ca sunt femeie si am nevoie de multe alte lucruri . 

   Lupta continua  si speranta ramane pana cand inca nu stim . 

   Prietenii au disparut iar cei care veneau pe la noi au uitat de mult ca avem nevoie de ajutor si sustinere . Suntem doar noi trei . Cei trei muschetari .



#12
alynta27

alynta27

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.125 mesaje

Postat 15 decembrie 2013 - 17:39

Cami multumesc pentru cuvintele frumoase!

Cred ca aveam nevoie de incurajarile tuturor!

Dyana imi pare rau pentru voi! SI familia mea (eu,sot si copii) se confrunta deseori cu singuratatea. Tare as vrea ca din cand in cand sa ni se deschida usa- mai ales de catre bunici, sa fiu intrebata daca mai pot- chiar daca formal! Asa ca te inteleg perfect! imi pare rau ca problemele v-au divizat pe voi doi! De multe ori pe noi ne-a tinut alaturi credinta si duhovnicul, care ne e si "prieten", daca as putea zice asa.



#13
altanonim

altanonim
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 29 noiembrie 2014 - 01:02

Ma inclin in fata voastra...



#14
ardeiash1

ardeiash1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 12:39

buna ziua tuturor ,

 

va re/salut dupa cativa ani de  absenta pe  forumul desprecopii.

sunt ardeiash de pe forumul vechi  , vad ca cineva mi-a ''rezervat'' nick-ul asa ca m-am transformat in ardeiash1 :) , am vrut sa pastrez acest nick pentru ca sa ma puteti identifica mai bine

 

dupa cum stiti, sunt posesoara unui copil cu dizabilitati (asa cum se spune in titlu ), mi se pare foarte , cum sa spun, cu ''manusi'' , aceasta intitulare... prefer handicapat, la o adica :(

 

a fi parinte de copil ''altfel'' te transforma chiar si pe tine intr-un parinte ''altfel'' pentru ca cei din jur , vrând nevrând  te compatimesc, te trateaza altfel, te exclud din randul parintilor normali.. da, prietenii mei au fost selectati , la nasterea copilului meu: e trist, dar va jur ca este adevarat. despre acest lucru as putea vorbi mult.. pentru ca am suferit multe , mult prea multe.

si uite asa am devenit mai ''sensibila ''

 

cautand la ''Generatia despre copii'' pe acest forum rubrica dedicata copiilor speciali, ma-ntrebam cum de au fost  eliminati ... pentru ca stiu ca aici exista foarte multe umere pe care poti plange.. pur si simplu nu intelegeam... desprecopii a fost la un moment dat pentru mine un loc in care am cunoscut oameni buni, minunati... nu se poate, trebuie sa fie pe undeva...
am simtit ca imi fuge pamantul de sub picioare... no, mi-am revenit... si am reinceput cautarile: ei bine, va rog sa-mi permiteti sa va semnalez , hai sa spunem ,  (Nu) o discriminare,  (Nu) o neintelegere .. ci doar... o chestiune care trebuie inteleasa mai bine-

 

copiii cu dizabilitati sunt tot copiii... va rog sa ma credeti: merita sa fie pusi in ''Generatia desprecopii'' fara doar si poate...  nu se pune in discutie asta- sunt copii si punct.

va rog nu-i excludeti .. puneti-i alaturi de voi.
 

de ce NU  la sanatatea familiei ? pt ca de ex : dizabilitatile de invatare http://medlive.hotne...a-invatare.html

nu au de-a face cu sanatatea , asa cum nici copilasii cu retard mintal dar care sunt din punct de vedere fizic .. perfect sanatosi ..  nu trebuie mutati in alta parte.
exemplele sunt nenumarate , credeti-ma

si tot ce important de stiut este ca sunt COPII si merita pusi intre copii

 

de ce acest subiect? pentru ca la inscrierea pe acest forum  am vrut sa bifez optiunea ... sunt mama ... dar nu ma incadrez   decat .... la alte motive.... si as fi vrut sa raspund si eu , cot la cot cu celelalte mamici  ce ma intereseaza mai mult: am un copil altfel  care merita sa se inscrie in lista copiilor .. doar pentru ca este un COPIL

 

11058069_933045816729746_281594807094309

 

no, acum chiar sper ca ma citeste cineva

multumesc de intelegere

 



#15
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 13 martie 2015 - 18:17

Ardeiash, bine ai revenit!

 

Fostul tau nick este rezervat pt ca e al tau, probabil ar fi trebuit sa treci prin procedura de reactivare a contului pe platforma noua.

 

Sanatate multa copilului tau!



#16
ardeiash1

ardeiash1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 16 martie 2015 - 11:52

nu am reusit reactivarea :)

dar nu asta era ideea .. ci un feed-back la ceea ce am scris: marturisesc ca este exact la ceea ce m-am asteptat: adica niciun feed-back

multumesc



#17
ardeiash1

ardeiash1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 23 ianuarie 2020 - 11:49

in 2015 scriam aici si vad ca nimeni nu a citit.. intr-un cincinal ...
unele dizabiltati nu tin de sanatate  



#18
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 23 ianuarie 2020 - 21:11

Ardeiash .... forumul in general nu mai are trafic. eu am intru din an in pasti si vad de fiecare data cum scade dialogul, prezenta.

 

Sincer m-am mirat ca am intrat azi si am vazut topicul asta fa fiind activ

 

Nu cred ca are a face cu dizabilitatile.





Etichetat si cu sindrom down

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -