Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Testul panorama sau analiza cromozomilor din sângele mamei?


10 raspunsuri la acest subiect

#1
Loredana2008

Loredana2008

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 08 decembrie 2013 - 20:37

Buna as dori si eu sa aflu mai multe despre acest test așa le-as ruga pe cele care l-au făcut sa-mi spună cât a costat unde l-au făcut, cum a fost?? Multumesc



#2
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 16:37

4500 de lei la GENETIC lab cu  prelevare de sange de la mama si saliva de la tata. raspunsul a  venit in 3 saptamani si a fost ok.Pitica noastra are acum 6 luni



#3
Dana_bebe

Dana_bebe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.395 mesaje

Postat 05 martie 2014 - 17:22

Medlife - 3000 ron , raspunsul a venit in 6 zile - sange mama ( ca tati nu s-a miscat pana la laborator - nu e obligatoriu). Trimit in USA.



#4
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 14:27

Ba este obligatoriu sa fie prezent si tata  daca vb de acelasi test pentru ca altufelu nu se poate izola pe bune ADN fat.



#5
catalutza81

catalutza81

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 745 mesaje

Postat 07 martie 2014 - 18:51

Am citit pe site-ul lor ca saliva de la tata ajuta dar nu influenteaza acuratetea rezultatului.

Am vb si cu dr si mi-a zis ca in ppiu se face de pers care au istoric in familie pentru ca poate oferi un raspuns timpuriu fata de dublu test. Dar ca, la fel ca dublu test, este o analiza de probabilitate si nu de diagnostic. Doar amnio si mai este inca unul ceva cu V care sunt analize de diagnostic

#6
Dana_bebe

Dana_bebe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.395 mesaje

Postat 08 martie 2014 - 11:09

Flavia: Adn-ul tatalui in sangele mamei cum ar ajunge ca sa fie nevoie vitala de izolarea lui?

#7
ManuBubu

ManuBubu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 19 martie 2014 - 09:09

Nu e obligatoriu dar e mai bine sa fie si tati. Stiu ca ajuta. Atentie: din stiinta mea si amnio este tot statistica, daca are 80% precizie si nici atunci nu esti sigur. Noua ne-a zis ca avem raspunsul in 2 saptamani. Tot 3000 lei, la Medlife. Mai exista o neplacere legata de test. Este posibil ca in singele mamei sa nu se poata izola bine sangele fatului. In cazul acesta, se mai preleva de maxim 2 ori sange fara costuri suplimentare, pentru analiza.

 

Sanatate!

Dpn probabil septembrie.



#8
pap.elena

pap.elena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 20 martie 2014 - 18:32

Nu e obligatoriu dar e mai bine sa fie si tati. Stiu ca ajuta. Atentie: din stiinta mea si amnio este tot statistica, daca are 80% precizie si nici atunci nu esti sigur. Noua ne-a zis ca avem raspunsul in 2 saptamani. Tot 3000 lei, la Medlife. Mai exista o neplacere legata de test. Este posibil ca in singele mamei sa nu se poata izola bine sangele fatului. In cazul acesta, se mai preleva de maxim 2 ori sange fara costuri suplimentare, pentru analiza.

Sanatate!
Dpn probabil septembrie.

.




Amniocenteza nu este un test statistic.Se preleveaza lichid amniotic direct de la bebe si se analizeaza cromizomii,este inca singura analiza care poate detecta mai multe anomalii genetice .
Statistic sunt aceste teste dublu si triplu test.Ele sunt o mare porcarie deoarece nu analizeaza nimic de la bebe .Eu am facut amnio in ambele sarcini ,prima oara de nevoie ca iesise triplu test aiurea a doua oara pt ca am vrut eu sa fiu sigura si nu am mai facut nici un test,am facut direct amnio la 17 sap.Ambele rezultate au fost ok.

Documentati-va bine amniocenteza nu este un test statistic ,este un test real genetic strict cu prelevare din lichidul amniotic.

Editat de pap.elena, 20 martie 2014 - 18:34 .


#9
MiaMaria538

MiaMaria538
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 11:51

Am facut luni testul pentru sindrom Down la un centru de genetica, Personal Genetics.

Trec prin niste momente grele, imi e teama ca bebele sa nu aiba Down :(((. La ecografie medicul mi-a zis ca ceva pare sa nu fie ok. M-a costat 2800 lei, dar in momentul acesta nu mai conteaza decat sanatatea.

 

 



#10
MiaMaria538

MiaMaria538
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 13 noiembrie 2014 - 12:06

Am facut luni testul pentru sindrom Down la un centru de genetica, Personal Genetics.

Trec prin niste momente grele, imi e teama ca bebele sa nu aiba Down :(((. La ecografie medicul mi-a zis ca ceva pare sa nu fie ok. M-a costat 2800 lei, dar in momentul acesta nu mai conteaza decat sanatatea.

 

 




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -