Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

„Ia-mă acasă de Crăciun” - proiect TVR

proiect umanitar orfelinat copii dgaspc

47 raspunsuri la acest subiect

#41
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 12 decembrie 2013 - 11:19

Psihologi de la DPC si-au spus deja parerea: daca dupa un Craciun petrecut intr-o familie nu se continua o oarecare legatura cu copilul, e mai mult rau decat bine. Ma indoiesc ca cineva poate spune cu certitudine cum e perfect

#42
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 12 decembrie 2013 - 11:38

nU INTELEG...DACA AU PARINTI DE CE I-AU LUAT DIN FAMILII si-i tin in orfelinate?In Germania ma refer. Cum le poate fi mai bine despartiti de parinti ?

#43
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 12 decembrie 2013 - 11:48

Exista si aici case de copii. Si mai toti au parinti. Insa acesti copii au anumite probleme si le e mai bine intr-un centru specializat decat acasa. Este insa adevarat ca au conditii ca si acasa (chiar am gasit un asemenea centru si aveau doar 15 copii, repartizati in 2 vile).

 

Cand era fiica-mea la gradinita, venea in grupa alaturata o fetita de la o casa de copii (nu stiu daca avea parinti sau nu). O prietena de-a mea ar fi vrut sa o ia la ea din cand in cand, sa se joace cu fetita ei. Insa i s-a spus ca nu se poate. De ce, nu va pot spune.



#44
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.039 mesaje

Postat 12 decembrie 2013 - 11:59

nU INTELEG...DACA AU PARINTI DE CE I-AU LUAT DIN FAMILII si-i tin in orfelinate?In Germania ma refer. Cum le poate fi mai bine despartiti de parinti ?

 

Parintii pot fi dependenti de droguri, de exemplu, si nu pot avea grija de copii.



#45
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.039 mesaje

Postat 12 decembrie 2013 - 12:04

Eu am sunat ieri la DPC Constanta si am trimis cerere de inscriere in program. Nu e chiar asa complicat, cererea am trimis-o pe mail si am cerut precizari si la punctele celelalte. Vi le scriu si voua, poate prindeti curaj [;)].

1. Copii dupa acte (aici e simplu).
2. Cazier - se da pe loc la politie, nu stiu insa cat costa, daca o costa ceva, probabil ca da.
3. Adeverinta medicala - de la medicul de fam, e ca cea pt. gradinita cum ca nu esti in evidenta cu boli cronice contagioase...
4. adeverinta de venit, la fel, ca pt gradinita, dar accepta si copie dupa un fluturas de salariu. Scopul e sa vada ca realizezi niste venituri si ca ai stabilitate financiara, nu cuantumul e important.
5. recomandari (astea se obtin de la un coleg/vecin, e ca o scrisorica in care ei spun ca esti ok)
6. Angajament (se face cand iei copilul, si acolo te angajezi sa ai grija de el si sa-l tratezi cu respect etc.)
7. Declaratie de confidentialitate, la fel se face cand iei copilul si te angajezi sa nu divulgi date despre copil.

In cerere au mai vrut sa se asigure ca exista spatiu suficient in casa ca nr de camere si ca nu vor dormi copiii cu adultii in acelasi pat de ex.

Nu conteaza nici statutul marital, io i-am zis doamnei ca posed si 3 pisici ca auzisem eu ca asta ar putea fi motiv de refuz si am amuzat-o maxim, mi-a zis ca-i ok.

Doamna mi-a confirmat ca se doreste foarte mult ca relatiile incepute in cadrul acestei campanii intre familiile care ii iau de sarbatori sa continue si in cursul anului, prin formarea unei legaturi de tip mentorat cu acesti copii.

Acum astept raspunsul lor. Termenul pt inscriere a fost prelungit pana pe 17 decembrie. Succes celor care vor lua acasa copilasi.

Recunosc ca am emotii. I-am spus aseara copilului si a fost mega-ultra incantata ca ar putea avea pe cineva alaturi de ea de sarbatori (a mea sufera ca n-are frate/sora), m-a intrebat "mami, o sa fie ca o sora?". Draga de ea, i-am zis ca o sa fie ca o buna prietena (daca nu se paruiesc, ofcorz [:)])

 

Boticelina, felicitari!



#46
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 decembrie 2013 - 14:07

nU INTELEG...DACA AU PARINTI DE CE I-AU LUAT DIN FAMILII si-i tin in orfelinate?In Germania ma refer. Cum le poate fi mai bine despartiti de parinti ?

Pai bineintzeles ca le poate fi mai bine fara parintzi alcoolici,drogatzi,fara mame care s eprostitueaza,fara parintzi care ii trimit la cersit,fara parintzi care ii maltrateaza fizic...

 

Da...copiii au si ei drepturile lor,iar daca asa numitzii "parintzi"nu stiu sa le asigure si respecte aceste drepturi...sunt luatzi de linga ei.

 

Dana



#47
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.233 mesaje

Postat 12 decembrie 2013 - 16:25

Sau parintele/parintii nu ii pot creste dar nici nu vor sa-i dea spre adoptie. Trist dar aceasta este situatia in unele cazuri.

 

Eu cunosc patru copii orfani de mama care nu sunt adoptabili. Tatal lor muncea ca si cioban si nu ii putea lua cu el, nici spatiu pentru ei nu avea dar nici timp zi de zi. Daca i-ar fi luat cu el nu ar fi mers la scoala. Venea la vizitele programate de protectia copilului, le mai lua mici cadouri. Dar pur si simplu nu ii putea creste.

 

Copii acestia s-ar fi bucurat tare mult sa-i fi luat cineva de craciun.

 

Ce nu inteleg eu cum de sunt copii multi la DPC. Eu aveam impresia ca sunt acolo o perioada scurta de timp, pana merg la un asistent maternal.



#48
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 12 decembrie 2013 - 16:56

iata ce spune nadine. tulburator, nu-i asa ? sa afli cum vede lucrurile un adult, fost copil crescut in orfelinat...

http://www.cancan.ro...e-a-trecut.html





Etichetat si cu proiect umanitar, orfelinat, copii, dgaspc

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -