Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

„Ia-mă acasă de Crăciun” - proiect TVR

proiect umanitar orfelinat copii dgaspc

47 raspunsuri la acest subiect

#11
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 08 decembrie 2013 - 09:44

Mai, eu as lua si cinci. Cite un weekend pe luna si da, de sărbători. Dar aici nu prea exista orfelinate, am căutat Cind aveam o tona de haine si jucării de donat si nici măcar unul nu am găsit. Dacă as fi in România insa eu as face asta. Nu doar de Crăciun dar poate Craciunul sa fie doar un început pentru o relație îndelungata. In fond poate nu e o idee atit de proasta.

#12
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 08 decembrie 2013 - 11:16

Nu pot sa aprob initiativa.in mediul lor,si-au facut o idee despre ce este o familie,insa nimic concret.Venind de Craciun in alte case,parintii voi face totul ca acesti copii sa petreaca trei zile perfecte.Copii din orfelinate nu vor vedea amanuntele prozaice ale unei familii,nu vor vedea parinti care muncesc in cursul saptamanii pana la epuizare,alergatura unei zile normale,temele sau curatenia din camera.Nimeni nu le va spune"nu ai voie decat o jumatate de ora la calculator"sau "mananca si legume nu doar hamburgeri".Nu vor vedea ce inseamna ziua unui copil normal cu teme,cursuri de chitara si antrenament la fotbal..Din dorinta de a se simti bine,toata lumea va plusa si saracii copii vor ramane cu impresia ca viata e ca o poveste,iar cand se vor intoarce in mediul lor vor suferi inzecit.


Editat de ni-na, 08 decembrie 2013 - 11:17 .


#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 08 decembrie 2013 - 11:32

Nu pot sa aprob initiativa.in mediul lor,si-au facut o idee despre ce este o familie,insa nimic concret.Venind de Craciun in alte case,parintii voi face totul ca acesti copii sa petreaca trei zile perfecte.Copii din orfelinate nu vor vedea amanuntele prozaice ale unei familii,nu vor vedea parinti care muncesc in cursul saptamanii pana la epuizare,alergatura unei zile normale,temele sau curatenia din camera.Nimeni nu le va spune"nu ai voie decat o jumatate de ora la calculator"sau "mananca si legume nu doar hamburgeri".Nu vor vedea ce inseamna ziua unui copil normal cu teme,cursuri de chitara si antrenament la fotbal..Din dorinta de a se simti bine,toata lumea va plusa si saracii copii vor ramane cu impresia ca viata e ca o poveste,iar cand se vor intoarce in mediul lor vor suferi inzecit.

ni-na...sunt si nu sunt de acord cu mesajul tau.

 

Eu cred ca si copii ce urmeaza sa petreaca craciunul intr-o familie stiu exact ce urmeaza,nu stiu daca neaparat sunt pregatitzi in orfelinate pentru asa ceva...insa ei stiu ce inseamna ,adica petrec citeva zile in alt mediu si apoi se intorc acolo...

 

Si mai cred ca poate cei micutzi sa vrea sa participe la actziunea asta,cei mai mari...nu cred.

 

Nu stiu...insa si gindul ca macar 3 zile ...sunt altfel ,e totusi ceva,cred eu.

 

In ultimii ani se fac actziuni caritabile in orfelinate,copii stiu ce inseamna craciun,doar ca li se da ocazia sa-l petreaca in alt mediu.

 

A nu le da sansa asta ,e ca si cum ai spune"cu o floare nu s eface primavara"insa...cu o floare viatza poate fi mai frumoasa pentru citeva clipe.

 

Dana



#14
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.634 mesaje

Postat 08 decembrie 2013 - 12:03

Imi amintesc de un film, cand o fetita si un baietel, orfani a aterizat la o familie sia u facut tot ce au putut ei sa fie cat mai dulci si mai cuminti ca sa ramana acolo ... Si au ramas, ca era vorba de un film

 

 

In afara de asta, mi-am dat seama ca eu nu ma vad facand asta. Poate e egoism, dar nu cred. De Craciun sunt libera, am timp sa stau cu fetele si sa facem tot felul de chestii ce nu le facem in mod obisnuit. Ei, si nu am chef sa ma imparta cu nimeni. Pe de alta, imi dau seama ca nici pt copilul venit in vizita nu as putea sa fiu disponibila la maxim, si nici asta nu imi place.



#15
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 09:19

Eu chiar as fi vrut sa fac asta, dar din pacate e atata birocratie (nu zic nu, isi iau masuri sa nu dea peste psihopati, pedofili sau mai stiu eu ce)....
Caziere, adeverinte medicale, adeverinte de venit, recomandari de la locul de munca... Pai cine are atata timp sa umble sa faca un asemenea dosar??!
http://www.tvr.ro/pasi_5803.html#view

Chiar imi pare rau, era o initiativa frumoasa.

#16
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 10:20

fata nasilor mei a lucrat o viata intreaga ca educatoare la o "casa de copii" (cum li se spunea pe vremea comunismului). cu multi ani in urma, a facut "prostia" de a lua acasa pentru cateva zile sau de sarbatori, cate un copilas de care se atasase. nu va spun ce plansete si rugaminti pe acei copilasi, sa nu-i duca inapoi, sa ramana la ea, cu promisiuni fierbinti ca vor fi cei mai cuminti. si-a dat seama ca mai rau le face aducandu-i in sanul unei familii, asa ca a renuntat.

si mie mi se pare ca o astfel de initiativa nu face altceva decat sa rasuceasca si sa infiga mai adanc un cutit intr-o rana care exista si nu se mai inchide, rana din sufletul unui copil abandonat sau orfan.



#17
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 10:56

Eu cred ca despicati prea mult firul in 14 din pozitia comoda a unei familii care are o casa, copii, cat de cat ce ii trebuie, nu va ninge, nu va ploua, nu va numara nimeni inghititurile.

Ce poate fi rau in a face unui copil o vacanta de Craciun practic. Nu aveti grija, ei sunt bine pregatiti de personal, stiu ca este doar o vacanta.

De ce va este voua frica? De posibilitatea de a suferi cand vad cum este intr-o familie normala? Este o posibilitate.

Dar realitatea este ca pentru cateva zile ar avea o vacanta, pe care altfel nu au cum sa o aiba. Pentru cateva zile s-ar simti oameni si tratati ca niste oameni. Pentru cateva zile s-ar trezi la ce ora vor, intr-o camera calda, in asternuturi curate, fara sa mai fie treziti ca la cazarma. Pentru cateva zile pot face o baie linistiti, nu un dus rapid ca mai asteapta alti 20 la rand. Pentru cateva zile ar manca altceva decat mancare de cazan.

Da, pentru cateva zile ar putea avea o familie. Va e frica de faptul ca le treziti speranta si dorinta de a avea si ei o familie a lor? Si ce e rau in asta?

De ce nu va ganditi ca aceasta vacanta e un beneficiu si pentru copil, care vede cum e o familie, care poate spera ca la un moment dat in viata lui sa vrea sa aiba o astfel de familie, care isi poate propune sa aiba o astfel de familie vreodata si nu sa repete modelul parintilor naturali de a-si arunca propriul copil in strada. Poate e bine sa vada ca parintii inseamna mai mult decat un nume pe un certificat de nastere si ca datoria unui parinte e sa aiba grija de copil.

De ce nu va ganditi ca aceasta vacanta este un beneficiu si pentru familia care ia acel copil. Ai surpriza sa descoperi copiii, nu numai copiii tai, nascuti de tine, care sunt minunati si perfecti pentru ca sunt ai tai si i-ai educat tu. Ai surpriza sa descoperi ca si alti copii sunt minunati si chiar nu conteaza cine i-au fost parintii naturali, pentru ca nu asta ii defineste. Si da, poate ca unele din aceste familii aleg sa mearga pana in panzele albe sa scoata din sistem acel copil minunat pe care l-au cunoscut intr-o vacanta de Craciun. Poate ca nu multi reusesc, dar daca macar unul ajunge sa aiba o familie e un castig urias.

De ce nu va ganditi ca aceasta vacanta este un beneficiu pana la urma pentru societate, pentru ca poate schimba perceptii.

 

Ganditi prea departe si ganditi in locul copiilor de fapt. Incercati sa va puneti in papucii lor, cu mintea varstei lor. Daca ar veni sa va intrebe cineva daca vreti o vacanta minunata de Craciun sau vreti sa ramaneti in centrul de plasament, ca sa nu vedeti cat de minunat poate fi, ce ati alege?

 

Sau puneti-va problema la nivelul vostru: daca va ofera cineva o vacanta gratis de 5 stele in Tenerife sa zicem, pe care nu v-ati mai putea-o permite vreodata in viata, ce ati alege? Sa o refuzati, ca sa nu suferiti dupa aia cand va intoarceti si restul vietii ca vi s-a ridicat un coltisor de perdea catre lumea bogatilor si voi tot restul zilelor veti manca fasole si cartofi sau ati profita de oportunitatea care vi se ofera si v-ati bucura de zilele alea, atatea cate sunt si asa cum sunt oferite?



#18
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 11:10

Ei spun in acel link pus de Rall ca, acest proiect a debutat in 2003 si au avut un feedback ft bun, multi copii au tinut legatura pe mai departe cu acele familii. Nu spun daca a avut continuitate in toti acesti ani sau a fost doar atunci si se vrea sa se reia din acest an.

Eu cred ca depinde de felul copilului dc il va afecta sau bucura,depinde de cum si de cat de sensibil este. 

Probabil ca este bine sa se ceara tot felul de documente familiilor doritoare, niciodata nu strica preventia, insa depinde de timpul lasat acelora care vor ca sa poata face rost de ele. Daca e din scurt, normal ca le taie elanul multora.



#19
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 11:18

Dar realitatea este ca pentru cateva zile ar avea o vacanta, pe care altfel nu au cum sa o aiba. Pentru cateva zile s-ar simti oameni si tratati ca niste oameni. Pentru cateva zile s-ar trezi la ce ora vor, intr-o camera calda, in asternuturi curate, fara sa mai fie treziti ca la cazarma. Pentru cateva zile pot face o baie linistiti, nu un dus rapid ca mai asteapta alti 20 la rand. Pentru cateva zile ar manca altceva decat mancare de cazan.

 

daca statul ar aloca mai multi bani pentru ingrijirea acestor copii, ar exista posibilitatea sa aiba conditii foarte bune si in centrele de plasament, ar exista suficient personal pentru a-i ingriji si creste.

iarasi, daca statul ar aloca mai multe fonduri pentru educatia sexuala a copiilor de la varste mici, educatie sexuala si metode contraceptive in comunitatile cu nivel scazut de educatie, s-ar reduce considerabil numarul copiilor nedoriti si abandonati in centre.

chiar de dimineata urmaream o stire la tv in legatura cu numarul minorelor care raman insarcinate si/sau aduc pe lume copii, multi dintre ei fiind abandonati ulterior in maternitati sau centre de plasament. anul acesta s-au inregistrat peste o mie de cazuri doar in judetul iasi, care detine astfel un nedorit record national.



#20
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 11:23

   Compari o vacanta in Tenerife... cu o familie , un drept cu care se naste fiecare om ?  Fara cuvinte!





Etichetat si cu proiect umanitar, orfelinat, copii, dgaspc

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -