Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copiilor vostri le place sa citeasca?

lectura carte copii timp liber

58 raspunsuri la acest subiect

#51
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 08 decembrie 2013 - 12:31

Ioana a citit singura inainte sa mearga la scoala. Teodora n-a citit in primele doua clase...o obliga Tora. Dupa care a inceput singura sa citeasca.

Ambele au citit si citesc sute de carti...sigur, mare parte pe gustul lor. Dar si literatura adevarata.

Ana nu citeste. Nu-i timpul pierdut...dar sunt foarte contrariat. Este mai dezghetata decat cele mari la varsta ei...dar mai putin cititul. Nu o pasioneaza decat benzile desenate cu Garfield.

In opinia mea cititul este f. important. Am vazut asta pe fetele cele mari. Le ajuta mult in mai toate domeniile. Eu benzile desenate nu le consider citit. Poate pentru amuzament...dar atat.

Am observat ca atunci cand nu au televizoare sau calculatoare la liber, citesc mult. Dupa cum am vazut ca un calculator sau televizor le micsoreaza drastic timpul petrecut cu cartea in mana.

Nu stiu cum o sa fac cu Ana. Poate se va lamuri singura la un moment dat.

Poate asociind cititul cu timpul petrecut cu unul din membrii familiei? Eu organizez "sezatoare de citit" cu Vizigotul, in unele seri lasam totul balta si citim impreuna 30 min - 1 ora inainte de culcare. Fiecare cu cartea lui, fireste. Iar daca incerc sa fac altceva - "citeste tu, ca eu lucrez la calculator/calc/tricotez langa tine" - nu citeste nici el  ca "nu-i acelasi lucru". 

Oricum, vine-o vreme pentru toate. 



#52
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 decembrie 2013 - 14:28

mina, da, nu-i o idee chiar rea...



#53
anda141

anda141

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.455 mesaje

Postat 08 decembrie 2013 - 14:30

Eu am fost o mare cititoare, am citit sute de carti, citeam non stop. I am citit si copilului, avem sute de carti in casa, peste tot, lui i am cumparat la fel, zeci de carti de tot felul, de la encicopledii pana la carti mai grele,carti  de povesti, de orice fel. Si NU ii place sa cietasca. Citeste fortat de mine, dar nu de placere. Nici eu nu inteleg cum nu ii place sa citeasca si nu stiu cum sa l fac sa i placa. Ins chimb, ar sta la computer non stop si cred ca asta este problema. Dar nu il las decat cu program si la computer, insa in timpul liber tot nu citeste,face altceva,dar nu l vad ca ia si el o carte in mana din proprie intiativa. cand era mai mica parca tot era mai bine, mai citea cate ceva, encicolpedii mai mult, acum nimic. Imediat implineste 10 ani.



#54
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 08 decembrie 2013 - 15:23

Dana, un La Multi Ani traziu si de la mine ...iti inteleg perfect emotiile si rad si plang oddata cu tine ...

 

Eu cred ca cine citeste, chiar si bezi desenate, mai tarziu va citi si altceva. Faptul ca e interesat de a sta cu o carte in mana si a urmari un subiect de 50 de pagini cap coada este semn bun. La mine nici benzile desenate nu prezinta interes ...



#55
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 decembrie 2013 - 19:37

Dana, un La Multi Ani traziu si de la mine ...iti inteleg perfect emotiile si rad si plang oddata cu tine ...

 

Multzumesc Bufleo,draga mea! [pup]

 

Aseara a vut loc petrecerea(in afara casei)si mi-a aratat inc-odata ca e matur,atit d ematur cit potzi fi la 18 ani! [:)]

 

Dana



#56
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 08 decembrie 2013 - 21:41

Un foarte interesant documentar BBC. Daca mai era nevoie de argumente...



#57
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 09 decembrie 2013 - 00:51

credeam ca am raspuns la subiectul asta...nu mai stiu...

 William citeste f. mult...dar de ex din vara de cand a inceput clasa a 4-a e innebunit si citeste numai din seria asta cu pisici.

http://www.amazon.co...sl_1l55xkzgkr_b

 

sunt carti foarte groase, sute de pagini si ia scoruri f. bune la ele...dar parca de la o vreme mai vreau a citeasca si altceva.

ca in afara de faptul ca citeste...nu stiu cu ce ramaine de fapt, nu e nimic educativ in ele...doar pisici, lupte si clanuri...

 

rar se intimpla in weekend sa mai citeasca atlase etc... si ce mai insist eu .


Editat de michelle-usa, 09 decembrie 2013 - 00:52 .


#58
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 09 decembrie 2013 - 11:41

Ultima perla scoasa de fiul meu mai mic:

Au primit de Mos Nicolae, la scoala, in afara de dulciuri si o carte de povesti aleasa de invatatoare. Dupa ce se intoarce de la scoala il intreb:

- Si, ai fost cuminte la scoala? Ti-a adus Mosul ceva?

- Da! Ne-a adus la toti ou kinder, un mos de ciocolata si din nefericire o carte!



#59
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 09:23

Buflea, nu stiu ce sa zic...Mi-ar placea sa cred ca cine citeste comics va citi si altceva mai tarziu cu placere , totusi nu prea imi vine...:)

Nu mi se pare un pas intermediar spre carte ci mai degraba altceva.

Oricum, "mai tarziul" asta la noi nu se intrezareste de vreo trei ani de cand tot pe comics si pe carti de doua parale  suntem .

Pentru a citi o carte cap-coada e nevoie de putina rabdare pe cand la benzile desenate nici gand.

Al meu este expert in a face rezumate pentru scoala la carti normale doar din povestirile sora-sii ce a citit cartea sau din ceea ce scrie pe coperta 4. Nu alege niciodata carti fara rezumat sau pe care nu le-a vazut prin casa pe la surori pentru a fi sigur ca are cine sa ii spuna doua cuvinte.

Nici macar nu isi pune problema ca ar putea sta linistit atat timp cat ar fi  nevoie  sa citeasca o carte normala de 100 de pagini sa zicem .

Stau si ma gandesc in ultimul timp daca ar fi folositor sa ii incarc cateva audiobook pe tableta, asa macar ar auzi literatura de calitate. Pe de alta parte ma gandesc ca sigur punem cruce la citit pe veci daca il mai las si cu smechereala asta. 





Etichetat si cu lectura, carte, copii, timp liber

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -