Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copiilor vostri le place sa citeasca?

lectura carte copii timp liber

58 raspunsuri la acest subiect

#11
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 05:24

A mea are 7 ani si ii place sa citeasca, si sa i se citeasca. Asta e cam singurul mod in care o fac sa se pregateasca de culcare: ii spun ca se face prea tarziu sa mai citim. De obicei ea alege cartea si eu ii dau sa citeasca primele x pagini, dupa care termin eu. Dar ii place sa citeasca si singura si am de gand sa o incurajez. Si pentru mine lectura e o pasiune, asa ca mi-ar placea sa se prinda si de ea.

 

Si ea primesc carti de la scoala (1-2 pe saptamana), dar sunt din alea cu 2 randuri pe pagina si le citeste in viteza (de cele mai multe ori nu) si le arunca pe undeva. Asa ca am vorbit cu invatatoarea ei si i-am spus sa nu ii mai dea carti ca i le da degeaba. A spus ca atata timp cat citeste altceva, ea nu are nimic impotriva.



#12
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 09:18

Baiatul meu de 10 ani nu ar citi ceva beletristica de calitate  sub nici o forma. Eu nu inteleg cum unui baiat se poate sa nu -i placa Mark Twain, Jules Verne  etc  la varsta asta indiferent cate explicatii imi da el dar asta e. Nu-i place si gata.

In schimb daca i-as lua carti din astea de doi bani le-ar citi non stop .

Nu-i cumpar insa pentru ca pur si simplu mi se pare inutil sa dau si 50 centi pe o carte ce este o insiruire de nimicuri. Asa ca nu citeste. Nu stiu, la noi e un cerc vicios sa zic asa.



#13
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 09:20

   Baiatul meu mai mare (acus face 11 ani) nu a fost fan citit. A avut perioada "Jurnalul unui pusti" pe care le-a devorat si chiar si acum, dupa ani de zile, poate sa le recite. A mai avut 2-3 poezii care i-au placut si, desi nu le-a invatat pt scoala, la fel, le poate recita dupa nai de zile (exemplu Apolodor).  In rest nimic. Invatatoarea nu le dadea nimic obligatoriu si nu a citit altceva in afara manualelor, a catorva enciclopedii si a scrisului de la TV. Acum a descoperit Harry Poter si iarasi pot spune ca devoreaza cartea. El cand face ceva, face cu pasiune.

   Baiatul meu mai mic (8 ani) e in faza de refuz a cartilor. In afara textelor din manuale - nimic. La TV inca nu are viteza necesara dar si lenea e mare. Spre exemplu a preferat sa nu stie ce scrie intr-un anunt de 3 randuri decat sa se oboseasca sa citeasca. Culmea e ca textul problemelor (la mate spre exemplu) stie sa-l citeasca si sa-l inteleaga. Momentan nu vrea si daca il oblig pot face mai rau. Probabil va veni si vremea lui.



#14
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 10:39

Al meu are o aversiune declarata fata de citit! DAR, mi-a cerut 'Jurnalul unui pusti' - i l-am luat! Or parea cartile astea niste porcarii, dar atata timp cat citeste, go ahead! Io mi's fericita! [pk] Cine stie, poate dupa ce le citeste pe toate astea i-o veni pofta de altceva?!



#15
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 10:45

Chiar sunt niste porcarii.Eu m-am tot gandit daca merita sa-si piarda timpul cu carti de genul asta doar pentru a citi ceva si am ajuns la concluzia ca nu merita. Bine , cand isi ia singur de la biblioteca scolii  "rebuturi" il las in pace, oricum sunt cinci cuvinte pe o pagina si le termina repede dar eu sa dau bani pe ele, nu dau.

 

Mai bine il las doar cu enciclopediile despre broaste [:)]



#16
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 10:45

Al meu citeste cu placere, chiar si la toaleta sau cand face baie. Isi ia o carte la scoala sa citeasca in pauze. Eu ii cultiv pasiunea si car dupa mine o carte cand mergem la cumparaturi, sa citeasca in masina sau la rand la casa. 

Si eu sunt de acord cu ideea ca poate citi orice (ok, in limitele permise varstei) atata vreme cat citeste. 



#17
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 12:28

ai mei au fost obisnuiti u cartile de la nastere. le-am citit in fiecare zi de cand s-au nascut, nu plecam nici in parc fara carti. la ineput au avut carti din material textil, carti din cauciuc pt baie. acum cel mic aer carti cartonate pe care mi le aduce sa ne uitam impreuna pe ele sau sta singur si se uita pe carti si cate 15 minute. cel mare invata alfabetul acum si imi tot arata litere prin cartiule pe care le citeste. au amandoi peste 200 carti. citim si seara la culcare, si in romana si in engleza.



#18
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 12:39

Si ai mei au fot obisnuiti de mici cu cartile :) Si e casa plina de carti , are si o sora ce citeste foarte , foarte mult deci si exemple apropiate de varsta ar fi :) ei bine, i se pare plictisitor si gata sa citeasca o carte buna cap-coada. Are explicatii in legatura cu motivul pentru care nu o va termina  pentru fiecare carte inceputa si lasata daca il intreb.



#19
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.246 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 12:47

Nici al meu nu citeste si da, i-am citit de cind era bebelus. Acu are 13 ani si are o groaza de carti de citit pentru GCSE-urile de la literatura engleza si nu stiu zau cind o sa le citeasca pe toate in ritmul asta. Tot am sperat sa-i vina dragostea de lectura cuparindu-i diferite carti, care clasice, care moderne si in voga, citeste primele pagini de gura noastra si pe urma o lasa uitata pe cine stie unde. Acum stam unul din noi cu el in aceeasi camera cite jumate de ora pe zi ca sa fim siguri ca citeste in timpul asta. N-am mai vazut asa ceva. Si mie si lui tac-su ne placea a dracului sa citim, dar nici n-aveam alte distractii gen skype, tableta, televizor etc. Tot sper sa-i vina mintea la cap, dar dupa cum zice Dana, ca al ei e mai mare ca al meu, sper degeaba. [:I]



#20
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 13:18

al meu (10 ani) citeste pe rupte cartile acelea de "doi bani".
Ma rog, nu sant toate atat de rele.... are 6 volume din Jurnalul unui Pusti, vreo doua din "Generala", mai multe carti de Roald Dahl si o serie cu o vrajitoare.
Si le alege singur la librarie.

Culmea ca nici el nu vrea sa auda de Mark Twain, Jules Verne sau ce se mai propune in lectura de la scoala.

Eu ma bucur ca citeste, spre deosebire de alti colegi de-ai lui, care nici acum in clasa a 4-a nu citesc cursiv, mereu ne spune invatatoarea la sedinta....

Ingrid si Cristi, 10 ani



Etichetat si cu lectura, carte, copii, timp liber

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -