Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Minunatii gatite cu Philips Multicooker

retete philips multicooker

92 raspunsuri la acest subiect

#11
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 01 decembrie 2013 - 12:18

ok, nu mananci tocanite si alte mancaruri, dar pentru orez, paste/spaghete, iaurt si dulceata, prajituri, gatit la aburi este un mare ajutor.

E prima data cand fac orez fara sa-mi fac griji ca se prinde de oala; iar spaghetele ies delicioase, calesti la inceput ce ai si apoi pui apa, sosul, spaghetele si lasi pana e gata, nimic mai bun! Supele si ciorbele se fac extrem de usor. Nu prea reusesc sa va inteleg [:)] ...dar pentru mine este un ajutor, mai ales sa stiu ca pot pune cateva ingrediente pentru o ciorba, o programez sa fie gata peste 5 ore de exemplu, apoi sa fie si calda daca am intarziat!

 

E, nu reusesti sa ne intelegi... Mare lucru sa iti incalzesti o portie de ciorba daca intarzii. Eu aproape ca nu pot sa te inteleg pe tine si pe restul fanilor acestui device de pe DC, dar pana la urma cu un mic efort de imaginatie va inteleg [:-)))]



#12
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 01 decembrie 2013 - 21:41

Nu ma intereseaza sa fiu inteleasa, ma intereseaza in primul rand ca nu tre sa mai stau dupa oalele pe foc, pun aparatul in functie si plec de acasa.....am inclinatii de micuta piromana si nu o data am uitat mancarea pe foc.

Am facut omleta....si-am reusit sa n-o ard...1382780798_DSC_0188.JPG

 

http://comunitate.de...icooker-philips


Editat de emanouela, 02 decembrie 2013 - 13:52 .


#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 12:33

M-am tot invartit si eu pe langa un Multicooker din asta, dar nu inteleg care e avantajul fata de ustensilele de bucatarie obisnuite: oala/cratita/tava/aragaz/cuptor.

 

Poate va rog cineva sa-mi explice si mie de ce e mai bun asta, de ex aplicabil la reteta de prajitura de mai sus, ca pe mine nu ma pasioneaza tocanitele de carne, iar la clatite vad ca oricum se munceste clasic...

Multicookerul nu trebuie privit ca un inlocuitor pentru aragz/cuptor pentru ca nu este si nici nu a fost creat in scopul asta. Este doar un ajutor in bucatarie.

Ca doar cand ne-am cumparat cuptoare cu microunde nu am facut-o cu scopul de a gati zilnic la ele si a renunta la aragazul clasic.

 

De exemplu eu am facut sarmalute ce au iesit intr-adevar foarte bune si m-au scutit de dezavantajele care apar cand le gatesti pe focul de de la aragaz. Inchizi capacul si uiti de ele o ora si ceva. Nu te mai plimbi pe langa ele sa le pui apa, n-ai grija ca se umfla si da apa din oala pe afara etc. A fost perfect ca in timpul asta sa ma concetrez asupra altor lucruri.

Dar... pentru Craciun sau pentru alte ocazii festive e clar ca nu am sa-l folosesc. In alte situatii DA.

 

In schimb este o masina de gatit perfecta pentru persoanele care se grabesc sau care doresc sa faca si altceva in timpul asta. Care doresc sa faca un pilaf (de exemplu) in timp ce ele sunt la Mall, sau in piata, sau la serviciu.

 

Mai e un avantaj pe care eu il trec fara sa-mi tremure mana la PRO. Vara. Cand sunt 40 de grade afara nu mai asuzi in fata cuptorului cand faci prajitura, sarmale, pilaf, friptura inabusita samd.

======

 

Este un bun sprijin.



#14
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 12:42

Dar cat costa un aparat de-asta?



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 12:47

Dar cat costa un aparat de-asta?

519 lei; 499,99 la emag.



#16
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 12:56

Multumesc, Viviana, am vazut si eu. [flo2]

Trebuie sa fie mult mai bun decat pentru o omleta facuta in conditii maxime de siguranta  [:D]  ca sa ma convinga sa dau suma asta de bani pe el [fal]

Spor la bucatarit! [buca]



#17
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 14:02

Mancarea preferata a copilului meu1384333409_DSC_0008.JPG

http://comunitate.de...cooker-philiips


Editat de emanouela, 02 decembrie 2013 - 14:03 .


#18
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 16:57

Mda, in continuare vad lucrurile cum le vedeam la inceput:)

 

Din punctul meu de vedere strict personal, nu merita! Singurul avantaj il vad cel punctat de Viviana (parca), cu gatitul la cuptor vara. Numai ca noi folosim rar cuptorul vara, chiar f rar, ca sunt atatea legume si fructe crude...

 

Multumesc!



#19
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 03 decembrie 2013 - 20:52

Cred ca in primul rand trebuie sa-l ai pe mana ca sa vezi ce poate. Chiar si-asa iti trebuie ceva timp sa-i deprinzi tainele. Mi se pare logic ca unora sa le foloseasca si altora nu, sau mai putin...dar macar sa aiba argumente.

Castigul pe care mi l-a adus mie: in familia noastra nu se gatea foarte des, se facea mai multa mancare pentru mai multe zile. Acum lucrurile se schimba, pentru ca poti face aproape orice cu multicookerul fara sa stai langa el. Adica poti face 5 portii pentru cina in cateva minute, dupa care el isi vede de treaba.

La mine l-a adoptat si Tora. Ea a facut multe experiente, care mai de care mai nastrusnice. Uneori il foloseste doar pentru o parte a procesului de gatit la o mancare.

Stiu destule persoane care se simt bine in bucatarie, au timp, adora sa mestece in cratite, sa faca cate trei preparate deodata. Evident ca aceste persoane privesc circumspect ceva ce le inlocuieste munca. Dar fiecare cu bucuria lui. Si mie imi place sa gatesc...dar cand n-am timpul necesar, nu-mi place sa devina o corvoada.

 

 

Vreau sa va arat un desert extrem de simplu: Gutui coapte. Noi mancam des, toamna, la cuptor. Acum au iesit mai parfumate la multicooker, toate aromele erau intacte si foarte pregnante.

 

Miniaturi atasate

  • IMG_3525.JPG


#20
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 05 decembrie 2013 - 13:53

De ce sa cumperi iaurt cu fructe daca poti sa-l faci? Eu nu am facut cu fructe ci cu dulceata, si a iesit foarte gustos :)

 

Iaurt cu dulceata de nectarine si pere

 

d3e6_7641.jpg





Etichetat si cu retete, philips multicooker

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -