Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Dovlecei minunati de septembrie - octombrie 2013 #4

bebe sept2013 oct2013

281 raspunsuri la acest subiect

#11
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 13:50

Am citit ceva interesant aseara despre somnul bebelusilor - aici

http://alapteaza.wor...-william-sears/

 

Am fugit sa ma pregatesc sa fac niste plati la banca si tre sa iau si pe bebe ca iar sunt "singura" acasa.-

Ela si eu sunt in sectorul 5 (fac" cercuri" in parcul sebastian..ca la cat de mic e) poate ne vedem :P, in IOR e prea departe pt mine. Cand e soare mai fur un Cismigiu :). [pk]

poop.

Arnnia, nu poti sa apelezi la sistemul de online banking sau sa ceri bancii kit-ul respectiv sa nu mai fii nevoita sa te deplasezi mereu pentru plati?



#12
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 14:00

Eu sunt un pachet de nervi ca la aceeasi vizita de azi i-am facut si lui Matei vaccinul antipolio. Care trebea facut de anul trecut, dar am fost miloasa si, stiindu-l sensibil la ace, am fost de acord sa nu-l faca odata cu toata clasa la scoala. Si-am tot amanat, si-am tot amanat...azi i s-a intamplat. Ce sa va spun ca l-am alerga 20 min prin cabinet cu pediatra, ca el nu si nu. Ce argumente logice, ce amenintari cu pedepse pana la majorat, ce rugaminti...el nu si nu. Intr-un final l-am inghesuit pe marginea patului si l-am blocat cumva de a reusit dr sa il intepe....moaaaama, cred ca si bodiguardul cladirii a auzit urletele. Asa patesc de cate ori trebe intepat (vaccin sau analize), n-o scot deloc la capat cu el. Si la pediatra mai e cum mai e, ca e f toleranta si blanda, da-mi iau o rusine pe la laboratoarele de analize de nu se poate. 

Acuma se vaita de mana aia de zici ca a fost ranit in razboi si are un limbaj colorat in a descrie ce mama rea sunt, ceva de speriat. 

 

Asa ca oricat de ciudat ar suna, bucurati-va de vaccinurile din primul an de viata, cand nu protesteaza si nu urla prea tare. Dupa aia o sa fie mai greu de convins si inghesuit intr-un colt...... 



#13
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 14:00

Alina, si eu consider ca Emma se dezvolta bine. Copiii cu o greutate mai mare la nastere au oricum tendinta de a lua mai putin in greutate. De as fi in locul tau nu mi-as face griji. [flo2]



#14
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 14:06

Eu sunt un pachet de nervi ca la aceeasi vizita de azi i-am facut si lui Matei vaccinul antipolio. Care trebea facut de anul trecut, dar am fost miloasa si, stiindu-l sensibil la ace, am fost de acord sa nu-l faca odata cu toata clasa la scoala. Si-am tot amanat, si-am tot amanat...azi i s-a intamplat. Ce sa va spun ca l-am alerga 20 min prin cabinet cu pediatra, ca el nu si nu. Ce argumente logice, ce amenintari cu pedepse pana la majorat, ce rugaminti...el nu si nu. Intr-un final l-am inghesuit pe marginea patului si l-am blocat cumva de a reusit dr sa il intepe....moaaaama, cred ca si bodiguardul cladirii a auzit urletele. Asa patesc de cate ori trebe intepat (vaccin sau analize), n-o scot deloc la capat cu el. Si la pediatra mai e cum mai e, ca e f toleranta si blanda, da-mi iau o rusine pe la laboratoarele de analize de nu se poate. 

Acuma se vaita de mana aia de zici ca a fost ranit in razboi si are un limbaj colorat in a descrie ce mama rea sunt, ceva de speriat. 

 

Asa ca oricat de ciudat ar suna, bucurati-va de vaccinurile din primul an de viata, cand nu protesteaza si nu urla prea tare. Dupa aia o sa fie mai greu de convins si inghesuit intr-un colt...... 

Mina, incearca sa inspiri adanc aer in piept si sa constientizezi ca asta e o stare de moment la Matei. O sa vezi ca de maine esti iar cea mai buna mama din lume [flo2] .

Cu Alma am fost la ultimul vaccin in septembrie anul asta si vreau sa spun ca s-a comportat exemplar, a spus doar "au" si acasa mi-a cerut ea de doua ori paracetamol ca o durea, dar nu plangea. Ea m-a mostenit, din fericire, la capitolul durere si nu ii e frica de ace.



#15
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 14:35

Mina, incearca sa inspiri adanc aer in piept si sa constientizezi ca asta e o stare de moment la Matei. O sa vezi ca de maine esti iar cea mai buna mama din lume [flo2] .

Cu Alma am fost la ultimul vaccin in septembrie anul asta si vreau sa spun ca s-a comportat exemplar, a spus doar "au" si acasa mi-a cerut ea de doua ori paracetamol ca o durea, dar nu plangea. Ea m-a mostenit, din fericire, la capitolul durere si nu ii e frica de ace.

Ei nu, ca nu faza cu mama rea ma enerveaza pe mine, ca stii cum se zice, daca n-a avut macar un moment in care m-a urat, inseamna ca n-am fost mama buna  [pk] M-am enervat cu tot circul de la dr. 

A mostenit de la mine doar tendinta de a face boli asimptomatice si de a le duce pe picioare, dar la frica de ace seamana cu tat-su, cred. 

 

Ii trece lui. Si mie...mi-am facut un expresso cu multa spuma si-o clatita cu dulceata de trandafiri, sa-mi alin durerea de cap  [bat]

 

Pe de alta parte vizita la dr mi-a prins bine la moral, pt ca m-a incurajat f mult legat de alaptat, ca si cei 50 ml pe care mai reusesc sa-i dau zilnic sunt importanti pentru imunitatea fetei. 



#16
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 15:00

Alina, si eu o tin pe donsoara in wrap cumva cu picioarele atarnand, asa, ca o broscuta. La fel si tati, in sling.



#17
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 15:07

Daniela, LMA la pisoii tai, ce repede au trecut lunile astea! [flo2] [flo2]

Multumesc pentru sfat, tetina cu nr 2 o sa iau si eu.

 

Arnnia, multumim pentru articol, bine le zice dr Sears [:)]  Chiar, cum zicea si Daniela, nu poti folosi online banking? Sa nu fie nevoie sa mai iesi din casa pe orice vreme sa faci plati.

 

Mina, bine ca a trecut si asta acum. Sa-ti fie de bine clatita cu dulceata de trandafiri!

 

Mira [pup] Asa e precum spui. Alina, incearca sa te relaxezi, Emma a pus in greutate OK, de-acum incolo nu mai pun ei ca inainte, mai ales ca devin mai activi, dau din manute si picioare toata ziua cand sunt treji. Tu iti cunosti copilul cel mai bine, ai TU senzatia ca nu papa indeajuns, ca o tii flamanda? Daca da, da-i in plus. Daca nu, fa ce ai facut pana acum, ca ai facut totul f bine, ca la carte  [flo2] [flo2]



#18
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 15:09

Tocmai ce m-a sunat socrella sa anunte ca vine diseara la cafea si sa-si viziteze nepotii..La intrebarea ei standard " ce faci?", i-am raspuns "sunt foarte, foarte busy si n-am timp acum de povesti." La care madame: "vai, dar cum asa? ce ai de facut?" [batcap] [batcap] [alcool] [alcool] [alcool] Oare sa fi purces deja la degustat un nou vin rosu, cum ii zilnic obiceiul? Eu eram cu un san afara cand a sunat telefonul, puiul de Edward zbiera cat il tineau rarunchii si ea se intreba ce am eu de facut de sunt busy.

Cand i-am zis ad literam ce sunt pe cale sa fac, a zis ceva de genul "ah, cu baietii esti busy?"

 

Vreau sa spun ca ea e oricum mereu convinsa ca eu pot darama muntii in no time cand ma vede asa de zen cand e pe aici..



#19
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 15:12

Daniela, soacra-ta e din categoria "pai stai acasa cu copiii, ce treaba ai?"  [batcap]  [batcap]  Daaaa, ce mi-ar place si mie sa stau pur si simplu... da' nu e chiar asa.



#20
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 15:17

Daniela, soacra-ta e din categoria "pai stai acasa cu copiii, ce treaba ai?"  [batcap]  [batcap]  Daaaa, ce mi-ar place si mie sa stau pur si simplu... da' nu e chiar asa.

Exact! Si mai ales eu cu doi sugari [bib] [bib]  si o domnisoara, chiar n-am treaba deloc [biz] [biz] [biz]





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -