Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Care-i drumul?


27 raspunsuri la acest subiect

#21
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 24 noiembrie 2013 - 18:49

Daca asta ti-e impulsul...urmeaza-l.Involuntar,stim cand sa facem ceva pentru ca asa ne cere inima,sufletul...e ceva-ul care te impinge sa faci un anume lucru.Da-i bataie..fa ce-ti spune inima.



#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 24 noiembrie 2013 - 19:09

Sectorul 2.

 

Inteleg ca ar fi mai simplu sa astept 18 ani.

Dar o sa vad ce pot face si acum. Daca-si doreste, poate ca ar fi bine sa vada si reactia din partea mea.

E ciudat...dar nu doresc sa-l pun pe tatal natural intr-o postura proasta...daca va refuza, o va rani tare si il va detesta. Nu-mi pasa de el...dar va suferi ea. Daca va fi de acord, ea se va bucura...dar se va intreba mereu: de ce a fost de acord?

Impulsul imi spune sa actionez.

Fac bine?

Rufus,eu as astepta sa implineasca 18 ani,sa hotarasca singura ,sa fie sigura ca asta isi doreste si sa "suporte consecintzele"sa spun asa.

 

Esti sigur ca nu-si doreste asta doar sa-l pedepseasca pe natural?

 

Sa ma scuz daca am pus o intrebare deranjanta!

 

Dana



#23
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 24 noiembrie 2013 - 19:13

 

Esti sigur ca nu-si doreste asta doar sa-l pedepseasca pe natural?

 

 

 

Nu Dana...nu-s sigur.

Dar la varsta lor nici nu ma astept sa fie siguri de ceva.

Am intrebat-o si pe Ioana ce parere are, am profitat ca a adus ea vorba, sa nu para ca o chestionez...zice ca s-ar bucura. Si zice ca Tea chiar vrea asta.



#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 24 noiembrie 2013 - 19:20

Nu Dana...nu-s sigur.

Dar la varsta lor nici nu ma astept sa fie siguri de ceva.

 

da...exact la asta ma gindeam si eu!

 

Daca vrea ,daca asta isi doreste,va vrea /isi va dori si peste doi ani!

 

Sigur,eu itzi doresc mult succes si multzi nervi daca apuci pe drumul asta,si-tzi doresc din tot sufletul sa iasa asa cum itzi doresti!

 

Dana



#25
asi

asi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.796 mesaje

Postat 25 noiembrie 2013 - 14:10

Rufus adoptia pe care vrei sa o faci tu se numeste adoptie in familie.Primul pas este  sa te asiguri sa ai acordul partilor implicate , adica mama , copilul tatal biologic si tu.Daca acestea nu sunt indeplinite adoptia nu se poate face.

Ca prim pas al procedurii este sa contactezi un avocat , asta in cazul in care nu esti familiarizat cu termeni si proceduri legislative , precum si DGASPC-ul de care apartii.

Din punct de vedere emotional si etic , daca e bine sau rau nimeni in afara de cei implicati nu pot spune  .Decizia e una definitiva , iar prin adoptie fata va prelua numele tau si se va intrerupe legatura de filiatie cu tatal biologic , fapt care are multe implicatii.

E o situatie delicata care trebuie abordata cu mult tact si intelegere , nu sub impulsul momentului sau a altor nevoi (razbunare , pedepsire , implicare ).



#26
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 30 noiembrie 2013 - 21:23

Va multumesc pentru sfaturi.

Nu doresc sa tulbur apele...vreau doar sa o asigur pe Teodora ca este, pentru mine, copilul meu.

O sa vad cum evolueaza problema.



#27
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 03 decembrie 2013 - 09:28

Eu cunosc un caz in care tatal l-a adoptat pe baiatul sotiei dupa ce acesta din urma a implinit 18 ani pentru ca, desi cei doi voiau sa faca pasul asta de mult timp, s-a opus mama. Asa ca e posibila adoptia dupa majorat.



#28
cuore888

cuore888
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 27 iunie 2014 - 12:38

Va multumesc pentru sfaturi.

Nu doresc sa tulbur apele...vreau doar sa o asigur pe Teodora ca este, pentru mine, copilul meu.

O sa vad cum evolueaza problema.

Salut,

Nu stiu daca ai mai progresat pe linia adoptie in familie, dar ca unul care am trecut prin asa ceva te sustin sa o faci cat mai repede. Daca tatal fetei isi da acordul printr-o declaratie notariala nu este obligatorie prezenta lui in fata instantei. Dar totul depinde de toanele judecatoarei. In cazul meu, individa care prezida (nu o pot numi judecatoare si nu vreau sa jignesc vreu animal comparand-o cu specimenul in roba) a decis ca poate sa amane pronuntarea pe motiv ca nu umbla prin arhiva tribunalului dupa hartii si ca atare a trebuit sa refac lantul birocratic al hartiilor (nu am reusit sa o fac sa inteleaga diferenta intre litera legii si spiritul legii, ca sa nu mai vorbesc de interesul copilului).

Rabdare si cu angajatii de la protectia copilului, sper ca la sectorul tau sa fie mai operativi.

Daca tatal biologic nu isi da acordul nu insista, pentru fata e suficent sa stie ca ai dorit sa o infiezi, nevoia de a apartine grupului este cel putin partial indeplinita prin manifestarea dorintei.

Sa ai o vara frumoasa si multa fericire alaturi de cei dragi.




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -