Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Urmeaza sa nasc, imi puteti da cateva recomandari?

recomandari carucior patut

12 raspunsuri la acest subiect

#11
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 17:09

Eu nu sunt de acord cu montarea scoicii pe carucior decit daca e musai, copilul nu ar trebui sa stea prea mult in scoica. La magazinele mari sunt de obicei carucioare speciale in care poti sa fixezi scoica (asta fiind mult mai practic decit sa ai un carucior si un carut de cumparaturi).

 

Pt noi caruciorul clasic care se transforma in buggy a fost varianta perfecta. EU mi-am dorit un carucior robust la care sa nu ii pice rotile cind mi-e lumea mai draga. Asa ca am luat un Hartan, m-a tinut la doi copii. Dar e greu. asa ca daca ai de urcat cu el pe trepte, e nasol. In plus am putut monta la el o treapta pe care sta flacaul cel mare cind mergem mult (la buggyul usor pe care l-am cumparat nu merge montata), asa ca in functie de cind il vrei pe al doilea copil sa te uiti si la acest aspect.

 

Eu am cumparat totul din luna a opta. Timp suficient.

 

La imbracaminte sa nu te grabesti, in primul rind cumpara in sezonul in care naste copilul: vara nu ai nevoie de lucrrui groase iar iarna nu prea gaseti tricouri si bluzite. Tine cont ca un copil iese din primele marimi f repede, nu cumpara mult (vei si primi). Cel mai bine e sa imprumuti daca ai vreo cunostinta cu bebe.

 

Eu nu as investi nici in masuta de infasat sau patut special , decit daca sunt de mina a doua sau ai bani suficienti, le vei folosii mult prea putin. 

 

Incearca sa imprumuti cit mai multe lucruri pt inceput. De ex fisia de material in care poti sa il porti (imi scapa numele acum). E f folositoare la bebeii cu colici sau f agitati.

 

(Sorry pt negativ, nu a fost cu intentie, nu stiu cum reusii sa apas cind nu trebuia [flo2] ).



#12
nicutatu

nicutatu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 16:05

Nu cred ca este devreme. E mai usor (financiar) sa le ia pe rand, decat pe toate cand se apropie nasterea. In ceea ce priveste lenjeriile de pat, saltele de pat, am recomandat tuturor cunoscutilor www.expert-saltele.ro pentru varietatea de produse si transportul rapid. 

 

Bine zis - tot! Si sa le ia pe rand si recomandarea cu magazinul Expert Saltele. Eu am luat de acolo paturica si protectia de saltea. Am ales una TAC, am dat vreo 80 lei pe ea. Una din asta impermeabila este chiar utila.

 

Ai grija la dimensinile caruciorului - sa incapa in lift, daca stai la bloc. Primul nostru carucior era prea mare si intra f greu in lift (trebuia sa-l ridic si sa-l rotesc ca sa intre).

 

Mai, dar ce fel de carut ai avut? Pentru gemeni? Ca lift cu usa ingusta, n-am vazut - si m-am perindat prin muuulte tipuri de cladiri cu etaje.

 

Eu nu sunt de acord cu montarea scoicii pe carucior decit daca e musai, copilul nu ar trebui sa stea prea mult in scoica. 

(Sorry pt negativ, nu a fost cu intentie, nu stiu cum reusii sa apas cind nu trebuia [flo2] ).

 

Sunt de acord cu tine la faza cu scoica. Cat despre vot negativ, l-am anulat eu cu un vot pozitiv ;)



#13
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 23:14

Eu am patit sa intre caruciorul cu greu in lift, nu din cauza usei ci din cauza lungimii liftului, sa trebuiasca sa string minerul, ba chiar intr-unul dintre lifturi trebuie sa il bag pe diagonala ca sa intre.





Etichetat si cu recomandari, carucior, patut

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -