Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scandalos: Statul face cadouri Bisericii


17 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 16:52

Mie mi se pare scandalos

http://www.hotnews.r...ia-craiovei.htm

 

[zirea]

 

de ce?



#2
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 18:59

Pentru ca au nevoie de sustinere, pentru ca exista alte interese (evident nu ale cetateanului), pentru ca nu ii mai intereseaza cum da asta la public si in principal pentru ca nu ii trage nimeni la raspundere.

Nu am auzit sa se revolte nimeni cand au numit o cantareata pe post de director la anticoruptie, si tot asa nimeni nu se revolta cand raspunsurile "alesilor" sunt date la misto "O recomanda vocea si talentul". 

Nu am vazut nici o revolta cand presa a dat articolul despre "turismul auster din sanatate" chiar daca alesii ne zic zilnic ca nu mai sunt fonduri pentru sanatate. Asta-i doar o picatura intr-un ocean de alte ticalosii pe care le-au facut si pentru care n-au fost taxati de cetateni. 



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 19:20

Mada, ce se intampla in Romania in ultimele luni nu pare a mai interesa pe cei din Romania.  Sa te revolti sau sau sa te scandalizezi ... a devenit aproape desuet. Romanii sunt intr-o amorteala politice greu de inteles - in timp ce cei de la putere se intrec in abuzuri, mizerii si dispret.

 

Da, sunt atat de multe intamplari scandalizatoare incat sunt fara cuvinte si as da pe afara ca un vulcan.... insa ... cand vad inertia si tacerea romanilor la ce se intampla am acel sentiment pe care il descrie Dante ...cu Lasciate Ogni Speranta  ...

 

si -atunci ma apropii de pietre si tac ....



#4
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 22:10

Pai oamenii de aici muncesc sa plateasca taxe, nu au timp chiar de toate prostiile. Mare parte nici macar nu ajung sa vada stirile, de unde sa fie ei pusi la curent cu toate astea?

 

Cei ce au timp...ar putea sa ia initiativa.



#5
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 23:25

Gretos ... pur si simplu, gretos ....



#6
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 03:24

Pai oamenii de aici muncesc sa plateasca taxe, nu au timp chiar de toate prostiile. Mare parte nici macar nu ajung sa vada stirile, de unde sa fie ei pusi la curent cu toate astea?

 

Cei ce au timp...ar putea sa ia initiativa.

 Cei ce au timp se multumesc cu 100 de lei moca de la stat, bani care sunt luati din cresterea de taxe la cei ce muncesc. Iar cei ce muncesc fara sa mai arunce o privire in jur or sa ajunga sa se intrebe la ce naiba mai muncesc daca continua asa.



#7
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 09:59

Imi cer scuze pentru generalizare, stiu ca sunt genii si oameni extraordinari printre noi, dar in esenta eu cred tot mai mult ca de fapt suntem un popor de oi proaste manate spre abator de o haita de hiene (am vrut sa spun lupi, dar alea sunt animale nobile). Mafia popilor care au ajuns sa fie cei mai tari antreprenori din Romania (fara a da inapoi absolut nimic statului si poporului roman) nu e decat bomboana de pe coliva. Avem conducatorii pe care ii meritam!   



#8
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 13:01

Laura, sunt total de acord cu tine.

As vrea sa avem o institutie a bisericii unde sa mergem intr-adevar sa ne reculegem, sa ne rugam, sa gasim alinare la un duhovnic, sa gasim ajutor in caz de nevoie. Din pacate la noi nu e asa... Sa avem preoti care sa-si cunoasca oamenii din parohie (acum cred ca se bat pe credinciosi, daca tot sunt atat de multe biserici...)

 

Eu sunt o persoana credincioasa, insa nu ma pot abtine sa nu ma gandesc ca acesti oameni nu mai pot fi cei care sa ne indrume pe noi, la care sa gasim noi alinare. Sunt sate in care bisericile stau sa cada si preotii se plimba cu 4x4. Si exemplele pot continua.

 

Azi dimineata am vazut la stiti cum statul va retroceda Bisericii toate cladirile care i-au apartinut (intr-o forma sau alta). In multe din ele sunt institutii ale statului. Asa ca acest stat va plati chirie care banuiesc ca nu va fi mica. Si uite asa mai face Biserica niste venituri pentru care nu plateste impozite si alte taxe.

 

Traim intr-o tara in care  Biserica nu este ceea ce ar trebui sa fie.



#9
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 10:34

Dupa hectare statul ii cadoriseste si cu megahertzi:

Jumatate din licentele radio scoase la licitatie de CNA au fost adjudecate de portavocile preotesti.

Felia cea mai mare a infulecat-o Trinitas, care insa plateste licentele tot din banii nostri, fiind pastorit de BOR, mai precis de inaltpreafondatorul postului de radio, DJ Daniel, pe vremea cand mixa liturghiile in Iasi.



#10
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 09:50

Capcaunule, tu de exemplu asculti zilnic un radio anume?

 

Edit: Intreb pentru ca am vaga impresie ca in Romania singurele posturi de radio ce au cu adevarat o audienta constanta (si consistenta) sunt cele de natura religioasa.


Editat de mamica11, 23 noiembrie 2013 - 10:00 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -