Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum si cand ne pregatim copiii sa ramana singuri acasa?


44 raspunsuri la acest subiect

#1
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 22:33

al meu are 10 ani si I-am facut un fel de instructaj...dar am nevoie de voi pt mai multe ideei, am zis doar:

 

-daca bate cineva la usa...nu raspunzi, nu te uiti pe geamul de la usa, de uiti pe cel de la etaj sa nu fii vazut.

-nu raspunde la usa decat daca sunt vecinii (stie care)

-daca sparge ceva (pahar, farfurie), sa nu stringa cioburile...sa le impinga cu farasul,matura la o parte, daca sunt in drum pe unde trece, dar cel mai bine sa le lase si sa le ocoleasca  2 ft distanta.

- daca se simte ca ii vine rau, lesin, vomita rau...sa sune la 911

-daca vrea cineva sa intre fortat in casa sa sune 911 si sa se ascunda departe in casa cu telefonul in mana.

-daca vede foc in casa sa sune la 911 si sa iasa in spate, curte afara departe de casa.

-sa nu raspunda la telefon decat daca aude ca e vecina sau vocea noastra.

--daca se blocheaza usa de la curte si nu mai poate intra in casa...avem un plan B.

-nu are voie sa ia pastille singur.

-nu are voie la aragaz

-nu are voie sa atinga cutite, foarfeci

-daca se taie si ii curge singe sa se inveleasca cu un servetzel, daca servetelul se imbiba de singe...sa sune 911

 

...tocmai cand scriam asta...m-am gindit ca ar fi bine sa o scot la imprimanta si sa o lipesc undeva sa o citeasca.

 

 

...in rest nu am mai stiut ce sa-l previn...idei? si chiar nu stiu ce sa sa-i spun in caz ca se inneaca cu mancare

 



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 22:40

Hmmmm nu as vrea sa dezamagesc dar Daria mea e un pic mai mare(11 ani) dar isi gateste mancare pe aragaz singura - chiar o invat sistematic noi retete de mancare dintre cele care-i plac deci mi se pare bizar sa iti dau sfaturi cand vad ce restrictii pui (nu foarfeca, cutite aragaz sa nu se uite pe geam sa nu raspunda la telefon) ma depaseste total ... dar ce are voie sa faca? 

Partea cu nu deschide usa este valabil pentru ca cine are voie in casa are chei de la usa. Dar in rest ... ma depaseste. 



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 22:44

Michelle, mi se par niște sfaturi bune.
Cred ca e important sa ii învățăm de la vârsta asta ca lumea nu e un loc perfect si sa învețe sa recunoască anume pericole.
Bune si sfaturile de alerta de sănătate!

#4
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 22:56

si eu il invat pe al meu sa gateasca, taie alimente, taie cu foarfeca...dar sa o faca doar cand sunt eu acasa, nu cand e singur.

 

cu telefonul nu vreau sa raspunda , pt ca nu vreau sa stie lumea cand e singur acasa.

cu geamul, nu vreau daca vine un hot care ne-a vazut ca noi am plecat, sa vada ca el a ramas singur acasa.

 

de obicei are voie sa :stea la tv, computer, sa se joace cu catelul, sa citeasca, joace cu jucariile, sa isi incalzeasca mancarea la microunde.



#5
Carmenbr

Carmenbr

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.070 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 22:57

Din pacate la noi legile sunt mai stricte. In State nu e voie sa lasi un copil singur in casa sub 12 ani (varsta e putin diferita de la stat la stat), la 10 ani in nici un caz nu e voie sa lasi un copil singur in casa. Legal vorbind. Din cauza asta Michelle mie mi-ar fi frica sa ii spun sa sune la 911, pt ca daca vine politia si il gaseste singur sau spune el la telefon ca e singur in casa, politia vine cu cineva de la protectia copilului, social servicies dupa ei. Crede-ma ca nu vrei sa intri in trouble cu astia, ca nu stiu de gluma. Asa ca eu in locul tau as mai amana lasatul asta prea lung singur acasa, macar pana la 12 ani. Plus ca la noi sunt cutremurele, doamne fereste in caz de asa ceva.



#6
Carmenbr

Carmenbr

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.070 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 23:01

Adaug sa spun ca nu vorbesc din carti, lucrez in domeniu. Nu e de joaca cu social services, protectia copilului. Nu judec pe nimeni, dar mie mi-ar fi frica rau. Cutremurele m-ar speria cel mai mult si as scoate din lista sunatul la 911.



#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 23:10

Da ... clar nu se potriveste. Acolo e altfel. Aici e altfel.



#8
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 23:41

Carmen, poti sa-mi spui si mie unde scrie in lege asta? sunt f. curioasa. am vorbit cu multe mamici americance si nici ele nu stiu, considera ca e un mit si de fapt parintele decide cand copilul poate fi lasat singur acasa. unii nici la 12 ani nu poti fi lasati singuri...

 

eu il las doar in cazuri extreme si f rar.  am deschis subiectul ca o informare, ca un fel de instructaj...si pt alti parinti care ii lasa mai frecvent.

 

ps. eu am incredere in William, nu m-a dezamagit niciodata, dar accidente se pot intimpla oricand...de asta am spus ca in cazuri extreme mai bine sa sune la 911...nu conteaza, ma descurc eu cu justificarea dar oricum o sa vad ce pot corecta...poate pe undeva ai dreptate.mersi.



#9
Carmenbr

Carmenbr

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.070 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 23:53

Michelle eu stiu ca tu nu il lasi frecvent pe William singur acasa, nu te-am acuzat deloc. Nu ma intelege gresit. Ti-am spus doar ca stiu din surse sigure ca in California copiii nu pot fi lasati singuri acasa inainte de aprox. 12 ani. Nu e o varsta exacta specificata, se spune ca ii poti lasa atunci cand sunt suficient de maturi sa stea singuri, la fel ca si la babysitting. Sau ca un frate mai mare nu poate sta cu unul mai mic mai devreme de aprox 12 ani. Sunt multi baieti pe care nu-i poti lasa singuri nici la 12 ani, de asta nu e pusa o varsta sigura, dar crede-ma ca daca politia il gaseste singur la 10 ani o sa ai probleme cu ei. E un sfat pe care ti-l dau din inima, din tot sufletul. Stii si tu ca atunci cand e vorba de protectia copiilor aici sunt foarte duri. De asta spun sa gasesti un plan B in loc de sunat la 911 prima data. Daca e life threatening atunci fara doar si poate suna la 911, vezi tu pe urma ce si cum. Dar altfel, evita te rog.

Plus ca nu uita nici de cutremure. Sper ca nu ai uitat ca San Andreas Fault e de sus din SF pana in Baja Mexic. Chiar nu e de gluma, mai ales ca se tot vorbeste despre iminenta unui cutremur major. 

http://en.wikipedia....n_Andreas_Fault



#10
Carmenbr

Carmenbr

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.070 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 23:56

Ma repet lucrez si am contact cu Social Services si info sunt sigure (cel putin pt county-ul meu). Sanatate multa!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -