Sari la conținut

Sari la conținut


12 sfaturi pentru ziua cand ai impusul sa te tunzi scurt

par tunsori par scurt

7 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 19:39

Daca vrei sa te tunzi scurt, citeste aceste 12 sfaturi pentru a-ti calma impulsul de care ai putea sa regreti. Eventual :)

 

Si nu uita bombaneala Letitiei :)

 

sfaturi-par.jpg



#2
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 21:15

Eu m/am hotarat repede si fara regrete.......dupa vreo 10 ani de par lung........si ce bine e......am un bob un pic asimetric,e super..........


Editat de dianama, 13 noiembrie 2013 - 21:16 .


#3
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 21:33

Pune o poza:)

It's only hair:)) Si s-ar putea, de fapt, chiar sa iti stea bine si cine te vede pentru prima oara chiar sa ii placa tunsoarea ta. Dar cum nu esti obisnuita, tu zici ca nu iti sta bine.

Obiceiul meu in Ro era sa ma tund scurt bob o data la doi ani jumate. Si intre timp nu ii faceam nimic, nu taiam varfuri, nu ma vopseam, si il lasam sa se usuce liber. Nu cadea si nu era frizzy. Era un pic wavy natural.

Cand ma plictiseam harsti cu foarfeca in el.

Imi aduc aminte de o faza la coafor o data, coafeza m-a intrebat de cateva ori daca sunt sigura ca vreau sa ma tund asa scurt (mai scurt decat e Aniston acum) ca nu ma credea. Aveam parul pana pe la jumatea spatelui. A chemat-o pe tipa care incasa banii si i-a zis ca uite ce vreau eu, asa sa faca si ea ca tot se plange ca nu mai stie ce sa faca ca are parul distrus.

M-am dus dupa doua luni cu o colega si casierita era rasa in cap:))). A zis ca n-a mai stiut ce sa faca:))

Mie-mi place tunsoarea lui Jenn, de fapt, bob am fost tunsa toata viata. In toate modelele de bob, scurt, mai lung, cu breton, fara breton, asimetric, inverted etc. Daca m-ar intreba cineva nu Victoria Beckham a inventat modelul ei de bob, ca eu am fost tunsa asa multi ani inaintea ei:))

Tunsoarea lui Jenn este un bob cu choppy ends, inegale. Varfurile nu-s taiate blunt si nici modelul clasic ca sa se intoarca varfurile inauntru. In tunsoarea unde varfurile se intorc inauntru se taie parul din interior mai scurt decat parul din exterior si varfurile se intorc singure. E o tunsoare simpla care nu necesita aranjament dar daca e facuta prost se vede. E pentru lenesi ca mine la aranjat:))

Oricum Jennifer Aniston a mai fost tunsa bob, un stil mai lung nu asa scurt ca acum.

Dar tunsorile scurte nu-s mai mult pentru femei mature. Ai vazut pe Jennifer Lawrence ce pixie si-a tras? Si ii sta atat de bine.



#4
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 17:37

Eu m-am tuns singura acum cateva luni. nu mai suportam parul lung pana la brau. si imi sta bine si u parul lung, si cu bob.



#5
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 21:37

Eu am avut tot timpul par lung si nu am de gand sa renunt. Nu m-as simti absolut deloc bine cu parul scurt, nu ma reprezinta.

Taica-miu imi tot spune sa ma tund bob, coafeza mea a spus ca e barbat, nu stie ce vorbeste :))))

La spital de cate ori am spus ca ma tund s-au auzit imediat voci ingrijorate 'dar aaa.....doar din varfuri, nu? adica nu te tunzi, doar asa, un cm'. ))))

Acum 2 ani m-am dus la coafeza mea si i-am spus sa ma tunda...scurt. Asta inseamna pana sub umeri, i-am spus ca daca ajung varfurile pe umeri e cam prea scurt, aia e limita de taiat. M-a intrebat de cateva ori daca sunt sigura, a mai venit cineva sa spuna ca e pacat, dar era prea tarziu, imi simteam pana si scalpul obosit de atata carat.

 

Acum abia astept sa merg in decembrie acasa si sa ma tund...nu scurt, evident :)))



#6
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.445 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 22:13

Eu inca ma intreb cum am putut tine parul lung pana spre fund mai bine de 10 ani [smulgpar]  , nu se va mai repeta. 



#7
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 15:13

Si eu am avut multa vreme parul lung, sau un mediu spre lung :)). Pana acum doi ani cand am decis ca trebuie sa ma tund. Si m-am tuns ... tot asa, cu mult par maturat pe jos. Am avut un bob scurt si nu mi-a stat bine, nu mi-a placut, parca nu mai eram eu. In fine, ma bucur acum ca mi-a mai crescut, are cat de cat o lungime medie. Nu am sa ma mai tund niciodata asa de scurt - concluzia [:)] .

 

Da' niste sfaturi despre cum sa reactionezi cand vrei sa-ti schimbi culoarea parului? 17 ani am fost blonda si m-am cam plictisit, as vrea o schimbare. Mi-am cumparat o nuanta superba de roscat si voiam sa ma vopsesc cand baiatul meu s-a pus pe plans (desi are 9 ani aproape...) ca cine o sa mai fie mama lui (?) si ca sa nu-mi schimb culoarea... Sotul meu a bombanit si el ca el nu zice nimic da' daca pe colo si pe dincolo, de m-au demoralizat de tot si nu mi-am mai schimbat culoarea.

Ma mai uit din cand in cand la cutie si imi imaginez cum as arata roscata ...



#8
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 15:50

Am fost si eu blonda o data pentru 2 saptamani:)))

O prietena coafeza avea un examen de dat si m-a intrebat daca vreau sa-i fiu model, dar sa stiu ca o sa ma faca blonda, a zis ca tunsoarea se vede mai bine pe blond decat pe brunet.

Si nu blond de tot ci suvite dar foarte dese. Pe vremea aia se punea punga in cap si se scotea parul cu croseta. Ce suferinta, cat m-a durut:))

M-a facut aproape blonda complet.

Cand am ajuns acasa, prietenul de atunci s-a socat:))  si eu de fiecare de data cand ma uitam in oglinda tresaream.

Nu m-am putut obisnui deloc cu noua culoare, nu-mi statea bine deloc.

M-am dus sa ma faca bruneta la loc dupa doua saptamani. Pfiu:))





Etichetat si cu par, tunsori, par scurt

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -