Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

101 de lucruri simple care ne fac fericite (fericiti)

fericire

31 raspunsuri la acest subiect

#31
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 17 noiembrie 2013 - 10:48

In orice stare as fi, cand vad un animalut imediat ma inseninez si imi apare un zambet laaaaarg pe fata. Lucrul acesta este cunoscut asa ca in astfel de moment se cauta asiduu un animal in jur care sa ma faca sa zambesc :)) Cateodata ma gandesc, ca poate ii speri pe stapanii bietilor catei deoarece reactia mea la vederea cateilor este ceva de genul 'vaaaai, nu ne-am mai vazut de secole, ce mai faci?'. Am un zambet pana la urechi, ochii mari si cateodata chiar salut cateii sau le fac cu mana :)))

Un 'Bravo' de la sef ma face sa explodez de fericire.

Craciunul cu familia, decorarea bradului, mirosul de covrigei (bunica mea face in fiecare an de craciun si revelion covrigeii ei speciali pe care ii iubesc si care evident imi amintesc de copilarie si ea familie). Crema Doina. Da, crema de corp Doina cu dopul mov. De cate ori o miros parca ma teleportez la mare, cand eram mica si mergeam  doar eu cu mama-mea. In fiecare dimineata ne trezeam si mergeam la alergat pe plaja, dupa care ne opream la o taraba unde eu beam un lapte batut si mama-mea o cafea. Cand plecam de la plaja  ne luam inghetata Bounty si Dove, tot atunci mancam multa eugenia. :)

Vremea frumoasa, soarele, marea, nisipiul, mirosul de la mare.

Sa stau intinsa pe jumatatea mea, sa imi pup pisicile, sa imi scarpin iepurul intre urechi :)))) muzica, adica mel. mele preferate, intalnirea cu prietenele mele cele mai bune intr-un local din Tm unde ne bem cafeaua si povetim ce cazuri am avut pe la spital, terasele din Unirii....ah, terasele alea, tot timpul mi-a fost dor de ele. Sa ma plimb pe strada in Timisoara, din centru pana in Piata Maria, de fiecare data privesc in jur cu ochi mari si ma minunez de cat de mult iubesc orasul acela.

Discutiile cu tatal meu si modul in care m-a ajutat el intotdeauna sa ma maturizez.

In final ceva superficial: o pereche de pantofi cu toc ametitor, pantaloni scurti si o camasa. :)))

 

Nu stiu, sunt multe lucruri marunte care ma binedispun, dar partea cea mai buna este ca stiu asta si ca intotdeauna am spus ca e uimitor de cat de putin avem nevoie ca sa fim fericiti si din pacate multi nu isi dau seama de asta.



#32
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 16:29

Rasul in hohote al copilului meu, rasul ala "gadilat" (in Moldova se zice ca "are inc", mai la sud ii zice "partzag"), care imi spune ca e sanatos si bine-dispus.

 

Si lucruri mici, secunde trecatoare: un miros, un aer, o atmosfera (mirosul de "duty free" din aeroporturi, s-a mai spus, e mirosul de calatorie pe care l-am iubit dintotdeauna, de la 6 ani de cand am mers prima oara cu avionul; mirosul de crema solara= vacanta la mare/ocean, aerul plin de miros de fum de conifere arse in soba, iarna la munte, mirosul diminetii, oriunde,mirosul de cafea si aburul ei)

 

Imi place sa imi anticipez bucuriile, nu neaparat sa le planific, ci sa ma gandesc cu palpitatii si fluturasi in stomac, la evenimente placute din viitorul apropiat: o vizita, o calatorie, etc.

 

Sunt fericita cand cineva drag deschide un cadou de la mine si i se lumineaza fatza de surpriza si bucurie.

 

Imi plac surprizele; nu mi s-a facut in viata decat una singura, cu adevarat minunata si neasteptata; mai am rabdare...

 

Sunt fericita ca Dumnezeu imi da putere in fiecare moment greu,


Editat de Fleurdelise, 19 noiembrie 2013 - 16:31 .




Etichetat si cu fericire

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -