Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine tine Postul Craciunului 2013 ?


38 raspunsuri la acest subiect

#31
anaraluca83

anaraluca83

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.102 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 23:23

E foarte bun indemnul de a tine post. Bineinteles trebuie facuta distinctia, e vb de post alimentar, sau post in sens religios?! Pt ca da, postul in adevaratul sens al cuvantului presupune mult mai multe restrictii decat alimentare. Trebuie postit si cu sufletul, gandul, vorba si fapta. Pe langa postul alimentar, e bine ca perioada asta sa ne revizuim faptele, sa ne impacam cu cei cu care suntem certati, sa facem fapte bune, spre exemplu in fiecare parohie preotul stie sau ar trebui sa-si stie toti enoriasii. E imposibil sa nu fie printre ei o familie mai amarata, sau niste batrani, o vaduva, copii orfani etc. Daca pe langa post, ar putea fiecare dintre noi sa ii puna pe masa unei asemenea familii niste bucate pt masa de Craciun, sau niste jucarii si un bradut unor copii, va garantez ca sarbatorile sfinte ale Nasterii Domnului, vor fi mult mult mai luminoase. :-).

Va doresc inimi curate si post luminat!

#32
anaraluca83

anaraluca83

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.102 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 23:37

si pt ce ar  tine un copil post?


Depinde ... Aici putem intra in niste discutii care nu isi au locul in topicul asta :-). Sunt parinti/bunici care nu concep sa tina un post fara ca si copiii din familie sa o faca. Asta e unul dintre motivele pt care tin foarte rar spre deloc posturile. Cat am fost mica, mancam ceea ce mancau adultii, daca ei posteau, evident o faceam si noi copiii. Asteptam cu nerabdare sarbatorile ca sa putem manca lapte/oua/carne. Daca ceream explicatii, acestea constau in 'asa trebuie dpdv religios' . Acum daca tin post, o fac cand simt si pt ca asa simt si nu o fac doar alimentar, ci chiar incerc sa fac bine, cum pot, cui pot. Insa sechele din copilarie pe tema asta, inca am.

Imi povestea nasa mea ca la gradinita unde merge baiatul ei este o fetita care este obligata de parinti sa posteasca si are mancare separata, iar atunci cand sta la masa, sta singura si izolata de restul, este un copil timid si retras. Si nu posteste doar posturile, ci si miercurea si vinerea.

Am vazut ca se discuta si despre ulei si vin. Postul calugaresc asa cum se tine in manastiri e lipsit de ulei si vin. Nu se gateste cu ulei deloc, in afara de zilele cu dezlegare. E cel mau dur asa , dar dogmele astea sunt. Vin la fel. Bunica mea tin minte ca in zilele de post , chiar si in afara posturilir mari, in zilele de luni, miercuri si vineri , nu gatea cu ulei si evident nu bea vin. In foarte multe manastiri, daca nu chiar in toate, se tine post si lunea la fel ca miercurea si vinerea.

#33
Liliann

Liliann

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 09:28

Nu stiu care este explicatia pentru dezlegarile la vin si ulei, o fi doar in manastiri, nu stiu. Cert este ca in calendar asa este trecut. Stiu in mare cam ce presupune un post si cam atat.

In ceea ce priveste latura spirituala a postului, acuma, nah, fiecare cum simte. Eu ma simt bine cand tin post din toate punctele de vedere.

Si in tot timpul anului incerc sa fiu un om bun, sa ajut, si nu in ultimul rand ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi pentru ce mi-a dat, nu doar in post.



#34
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 09:39

Eu sunt catolica, am citit despre post pe net si la catolici, la fel e cu dezlegarea la peste in weekend. Cien poate vinerea tine post negru. Eu sunt 10 ore la lucru dar vom vedea...

 

Acest subiect nu e pt nemancatorii de carne, oua, lactate.

 

E pt cei care in cele 40 de zile se vor abtine de la mancare si alte placeri, se vor ruga fiecare asa cum stie si va icnerca sa fie mai bun.

 

Eu in postul pe care l am tinut m am rugat de cate ori am avut o secunda libera pt prietenele mele care au avut nevoie , pt sanatatea lor.

Cred ca si acum pot face la fel, pt cei dragi.

Nu tin post pt a demonstra nimic nimanui.

Mancare fac pt mine separata, legume.

Pt fie`mea ii voi pregati mancare normala :-)

 

 

 

Valentina [flo2] [flo2] [flo2]



#35
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 10:50

Ce e important pt subiect s-a scris .O mica precizare as face. Faza cu spalatul vaselor mai cu  atentie in post   e din  timpurile cand nu existau detergenti degresanti,masini de spalat vase,etc. Da,imi amintesc din povestirile buniciii ca ei foloseau linguri de lemn  iar in post aveau altele,speciale pt aceasta  perioada.  Odata  cu intrarea in uz pe scara larga a tacamurilor de inox nu a mai fost nevoie  de aceasta inlocuire. Pt mine postul nu e doar o perioada de abtinere de la anumite alimente ci mai ales o perioada de reflectie,de curatare sufleteasca,de evitare  a gandurilor rele, a judecarii celorlalti si tot asa. Din cate stiu eu, batranii ,copiii,gravidele si persoanele cu sanatate precara sunt exceptati de la tinutul postului.


Editat de jenn, 13 noiembrie 2013 - 11:32 .


#36
raisa28

raisa28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 12:44

Cum s-a scris si mai sus ,postul nu e doar o restrictie de la carne,lapte,oua ci si sa  ai mai multa grija de suflet decat de trup;sa faci multe fapte bune,sa te rogi mult,sa mergi la biserica ,sa nu te certi cu aproapele,sa nu-l barfesti,sa fii milostiv si smerit si cel mai important sa mergi la spovada si impartasanie;astea ar trebui facute mereu dar in post mai mult ca oricand;daca tii doar post alimentar fara fapte bune ,este ca si cum ai tine o dieta.Adevaratul post se tine si trupeste ; fiecare face cum simte si cum poate dar important este sa tineti post din dragoste catre Dumnezeu si nu din obligatie sau ca asa se tine.

Legat de vin si ulei ,de obicei in manastiri  se tine post mai drastic cu hrana uscata sau legume fierte fara ulei si vin,dar eu stiu si credinciosi care sunt mai intariti duhovniceste si care aleg sa tina post negru sau fara vin sau ulei.Ar fi bine ca fiecare sa mearga la duhovnic si sa-i ceara binecuvantare si el va va spune cum sa tineti postul fiecare dupa putinta lui.

Copii sunt pusi la post de parinti pentru a fi obisnuiti de mici cu postul si a creste cu frica si credinta in Dumnezeu.

Aud la multi ca nu pot tine post ca se imbolnavesc sau nu pot munci,ametesc si multe altele.Ganditi-va ca a manca de post legume ,fructe e mult mai sanatos decat a manca carne .Si nu e adevarat ca te imbolnavesti de la mancarea de post;duhovnicii nostri  mancau doar o data in zi uneori si la cateva zile doar o bucatica de paine uscata,un cartof fiert sau radacinoase si sunt care traiesc si 90 de ani;Important este sa nu tii post spre lauda,sau din obligatie ca degeaba tii.

Va rog sa ma iertati daca am suparat pe cineva ,am vrut doar sa-mi scriu parerea cu ceea ce stiu eu despre post citind din cartile duhovnicesti  si din sfaturile primite de la duhovnicii nostri.

Un post usor sa aveti!


Editat de raisa28, 13 noiembrie 2013 - 12:47 .


#37
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 13:19

raisa ai mare dreptate; oricum stiam ca de la 7 ani copiii trb sa tina post pentru ca tot de la 7 ani trb sa se spovedeasca si ei inainte de impartasire; copii trb invatatai de mici sa fie buni crestini, sa mearga cu parintiila slujbe, sa tina posturile de la 7 ani; deasigur cu explicatiile de rigoare; postul trb sa fie o bucurie, ca o multumire pentru toate binefacerile de la Dumnzeu; sa fim mai buni, mai calzi, sa nu judecam pe altii ; postul alimentar in ziua de azi e f usor de tinut; sa fim sincere cu atatea alimente de post si posibilitati de gatire aproape ca nu mai pare post: cipuerci, fasole, mazare, linte, humus, soia, cartofi, fulgi de ovaz, migdale, nuci, smochine, miere, legume de tot felul; plus ca e dezlegare la peste in fiecare sambata si duminica si de sarbatori; asa ca , sincera sa fiu nu vad ce ar fi greu pentru un copil sa manance asa alaturi de parintii sai; de oameni care au mancat carne si oua si au ajuns la spital am auzit, dar de oameni care s-au hranit sanatos in post si s-au imbolnavit nu; acum depinde si de noi ce intelegem cum zicea o fata mai sus, daca ne asezam la masa si mancam pana nu mai putem cartofi prajiti sau orice fel de macare nu prea ii mai zice post; postul impreuna cu rugaciunea si milostenia sunt cele mai placute Domnului si urate de dusmanul cu coarne; 

si va spun din exeprineta; greu este la inceput ca nu exista obisnuita, apoi vine totul asa de firesc incat sa mananci de dulce in post o sa vi se para cel putin ciudat si nelalocul lui;

Sa va fie de folos postul! Doamne ajuta!



#38
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 15:35

Buna ziua Daria si celelalte fete, ma bucur ca ati scris asa frumos despre post. Nu am ce sa mai spun in plus, Liliann, Glicina, Jenn, Raisa 28, Maryella au explicat f bine sensul postului, cu tot ce implica, au zis ce stiu si eu despre vin si ulei( e-n calendar deci cine poate miercurea si vinerea, sa tina, cine nu,nu, de altfel f imp ce ce a zis Raisa sa cerem si de la duhovnic binecuvintare despre cum sa tinem postul, ca nu toti il pot tine usor, chiar daca-s tineri si sanatosi si imp e sa fie facut cu bucurie, pt Domnul, nu cu greutate, corvoada, numarat zilele etc. Copiii mici sint scutiti, dar daca sint care vor sa-l tina si au 13-14 ani sau mai putin, nu vad de ce nu l-ar tine).

 

Valentinag, felicitari, asa m-am bucurat cind am citit!!!!!!!!

 

Post cu folos si cu bucurie va doresc! [flo2]



#39
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 15:45

Am notat sfaturile voastre [flo2]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -