Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Dovlecei minunati de septembrie - octombrie 2013 #2

bebe sept2013 oct2013

219 raspunsuri la acest subiect

#11
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 15:32

Arnnia, mi-am facut programare pentru eco de șold. Mergem martea viitoare. Sper ca va fi bine. Nu am gasit la medic RM (adica as fi plătit vreo 24 lei), ci la un medic colaborator, insa pare ok, vad ca lucreaza o saptamana pe luna si la Londra, unde si-a si facut specializarea!

 

In alta ordine, am fost si la control ieri si am ajuns la 3,7 kg, adica 1,2 kg in plus, si am crescut 7,5 cm, avem 55,5 cm. Cu inaltimea nu aveam niciun dubiu, ca are de unde! [:D]

stiu ca poate vi se pare putin, dar suntem piticul odiseei conform datelor de la naștere, asa ca suntem tare mândri.



#12
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 15:39

Arnnia, mi-am facut programare pentru eco de șold. Mergem martea viitoare. Sper ca va fi bine. Nu am gasit la medic RM (adica as fi plătit vreo 24 lei), ci la un medic colaborator, insa pare ok, vad ca lucreaza o saptamana pe luna si la Londra, unde si-a si facut specializarea!

 

In alta ordine, am fost si la control ieri si am ajuns la 3,7 kg, adica 1,2 kg in plus, si am crescut 7,5 cm, avem 55,5 cm. Cu inaltimea nu aveam niciun dubiu, ca are de unde! [:D]

stiu ca poate vi se pare putin, dar suntem piticul odiseei conform datelor de la naștere, asa ca suntem tare mândri.

Nanne, e ok Dna Papadopol. Ea imi e pediatra lui Matei si o sa-mi preia si fata. Eu am cunoscut-o cand am ajuns cu Matei la Gr Alexandrescu in criza de astm si de atunci am ramas in legatura. 

Unde faci ecografia, la RM sau Medsana? 



#13
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 15:50

Elena, incearca sa nu mai fii geloasa pe cine-ti tine fata in brate. Desi te inteleg perfect, acuma in maternitate imi venea sa dau cu perfuzia dupa o asistenta care era, in mod clar, preferata fie-mii, ca se linistea tare frumos la ea in brate. 

Insa trebuie sa te gandesti ca e bine pentru copil sa se obisnuiasca sa primeasca si afectiunea altora, sa nu fie dependent exclusiv de parinti. Sunt multe ocazii (fericite sau nefericite) in viata cand trebuie sa lasam copiii cu bunici/matusi/unchi/prieteni, si e bine sa nu fie un soc pentru ei. 

Pe de alta parte sfatul meu pt voi este sa tratati cu prudenta si relatia cu bunicii, nu lasati neintelegerile voastre sa ii indeparteze de copii (daca, bineinteles, nu-s chestii iremediabile sau insuportabile). Asta deoarece copilaria nu se intoarce si nimic nu se compara cu rasfatul bunicilor (chiar daca, uneori, acesta incalca flagrant regulile parintilor). 

In ceea ce priveste, insa, atinsul copilului pe manute si pe fata, sunt de acord cu voi, si eu fac ca trenul daca se incalca instructiunile. La noi nici macar sotu n-a pupat-o pe Maia pe fetisoara pana acum cateva zile, dar s-o tzuce altii. Maximul de afectiune permis a fost pupatul pe piciorusele (incaltate, adica imbracate). 

 

Ca veni vorba mai sus, diseara planific o negresa, sa vedem cat de ... neagra imi iese de data asta. Planificasem de fapt sa ma vopsesc, dar am descoperit ca nu mai am sampon, asa ca se amana.

 

Fie-mea vad ca n-a mai vomitat, insa azi mi-a facut un scaun cam lichid dar cu. ...bucatele prin el, scuzati descrierea dar chiar asa arata. Sper totusi sa fie ok.

Am observat ca Maia deja se inscrie in tendinta de lenes-eficient caracteristica zodiei. (nu va suparati care sunteti in aceeasi zodie, nu generalizez neaparat la toata lumea, doar ca asta am observat la frate-miu, fimiu si vro 3 prieteni din aceeasi zodie). De ce sa se munceasca ea sa faca kk zilnic? Nu mai bine facem la 2 zile si murdarim tot ce prindem? Ce atata chinuiala, cand se poate cu mai putin efort? 

Deci nu mai suport, de vreo sapt asa ma tine. O zi nu face si-i duc grija ca aoleu, o fi fata presata ca s-a constipat, iar ziua urmatoare face de-i iese pe la ceafa si in clipa in care desfac pampersu e clar ca aranjez tot ce are pe ea si pe masuta de infasat.....

Nu stiu la voi cum e dar eu am senzatia ca de cand am nascut spal rufe incontinuu. Bine, ca nu le spal eu, dar totusi...intr-una, intr-una? 



#14
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 15:53

Arnnia, mi-am facut programare pentru eco de șold. Mergem martea viitoare. Sper ca va fi bine. Nu am gasit la medic RM (adica as fi plătit vreo 24 lei), ci la un medic colaborator, insa pare ok, vad ca lucreaza o saptamana pe luna si la Londra, unde si-a si facut specializarea!

 

In alta ordine, am fost si la control ieri si am ajuns la 3,7 kg, adica 1,2 kg in plus, si am crescut 7,5 cm, avem 55,5 cm. Cu inaltimea nu aveam niciun dubiu, ca are de unde! [:D]

stiu ca poate vi se pare putin, dar suntem piticul odiseei conform datelor de la naștere, asa ca suntem tare mândri.

Bravo pt cresterea de inaltime si greutate! Nu, nu ni se pare putin, important nu este cat are, ci cat a castigat de cand s-a nascut, si din pct asta de vedere eu zic ca stati f bine.  [flo2]



#15
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 16:59

Ce frumoasa sunt pozele Nanne . Maine pleaca soacra-mea..yuppii..ce rea sunt  [drac]

Nu mi-a facut nimic femeia asta dar e atat de obositoare, nu e deloc stilul meu. E prea energica, prea sacaitoare pentru gustul meu. Mama imi tot zice ca prea o contrazic pe soacra-mea..asta e , o sa fiu o nora neiubita de soacra, nu mor eu din asta.

Pe de alta parte o inteleg si pe ea ca e greu departe de singurul copil si singurul nepot.

Si de maine o sa am din nou ritmul meu, programul meu, linistea mea, doar eu cu mama acasa, seara si cu sotul..ce bine.

Cred ca si copilul a simtit un pic stresul din casa, a fost mult mai nelinistita zilele astea. 

Azi a trebuit sa o duc pe soacra-mea pe la magazile sa isi faca ultimele cumparaturi si ma tot batea la cap( nu stiu cu ce, ca ea are mereu ceva de comentat) si nici nu dormisem prea bine azi noapte, vedeam un pic in ceata si am reusit sa dau cu masina intr-un gard ce proteja un copacel. Nu am lovit-o rau, s-a zgariat un pic bara din spate, eram intr-o parcare. Noroc ca bara din spate e din plastic si nu rugineste, deci nu trebuie reparata imediat.

Sunt stresata si cu tatal meu care maine are operatie pe ochi, i s-a dezlipit retina de la o cazatura. Sunt foarte revoltata pe sistemul medical romanesc..l-a pus pe tatal meu sa isi cumpere toate materialele necesare operatiei, in conditiile in care era o operatie de urgenta si normal ca nu avea bani la el ( 250 euro). A trebuit sa contactez eu o verisoara, sa ii trimit banii prin western union..Mi se pare revoltator, daca nu ai bani ramai orb. Nu era o operatie programata. De ce mai plateste asigurarea medicala?



#16
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 17:15

Of, Alina, tinem pumnii sa fie bine maine cu tatal tau!  [flo2]



#17
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 17:16

1466055_10151778695618424_1344673829_n.jpg uite asa vorbim noi dimineata



#18
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 17:29

parca suntem toate intr-un gand, eu azi am cumparat negreasa gata facuta  [:-)))]

ce poze frumoase de bebelusi vorbareti  [flo2] alina da stiu cum e in ro, am fost si cu robi la targu mures unde am platit de la portar(sa-l lase pe sot sa intre si la alte ore) pana la medic(i) ca se adunasera stup, actele medicale erau toate de italia si ce s-or fi gandit 'astia au bani frate' [smulgpar]

albert al meu a revenit la 'normal' adica maxim 2 ore de somn deci MAXIM  [bang]



#19
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 17:30

Mulțumesc, Daniela, Mina, Alina. [flo]

 

Mina, mergem la RM, pentru ca acolo avem abonament un an la Pediatrie, la pachet cu nașterea. Fiind colaborator acolo, trebuie sa plătim 85% insa costul ecografiei, insa nu-i problema...

Să știi ca nu suntem leneșe, Fecioarele. [:D], doar daca trece ora, nu ne mai vine, haha. Lasă că am eu Balanță cu ascendent Scorpion, cică, pentru care e o tragedie daca nu face kk!  [:-)))] si luptă, si dăi, si luptă, si dăi! Așa e la noi... Si mi-a facut de vreo 2 ori pe salteluta cand o schimbam de alt kk în alte două reprize, de am schimbat două aleze. O dată mi-a fost ușor ca era si tati, iar eu am ținut-o în brațe cât s-a făcut curat. Deci nu-i de joacă cu noi!  [alcool]

Acum cred ca consistenta la voi e buna, nu îți face probleme.

 

Alina, da, e greu cu sistemul nostru medical. Din cauza asta, eu nu am dorit sa nasc la stat. Sa stau sa cumpar nu stiu ce trusa de epidurala, sa fac tronsoane (sau cum s-or numi). M-am dus cu buletinul si cosmeticile si atat. 

Sa stii ca si medicii isi cumpara din proprii bani măști, mănuși, etc., ce e necesar pentru ei. Am prieteni, care sunt medici si nu la un spital de provincie, ci amândoi la Universitar, considerat cel mai bun din tara, chiar, unde finanțarea nu ar trebui sa fie o mare problema. Culmea e ca noi plătim CAS-ul ala, unde s-or duce banii, cine știe să zică?!



#20
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 17:32

* sunt torsoane, dar tableta mai pune si ce cuvinte vrea ea! [:-)))]  [clo]





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -