Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Despre parintii care decid sa nu isi vaccineze copiii - sondaj DC

vaccinare

263 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: Despre vaccinarea copiilor (103 membru(i) a(u) votat)

Parintii care nu isi vaccineaza copiii (cu vaccinurile clasice - pe vremuri obligatorii) sunt:

  1. Complet iresponsabili. (37 voturi [36.27%])

    Procentaj de vot: 36.27%

  2. E dreptul lor sa aleaga. (56 voturi [54.90%])

    Procentaj de vot: 54.90%

  3. Inteligenti. (4 voturi [3.92%])

    Procentaj de vot: 3.92%

  4. Nu stiu. (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  5. Nu m-am hotarat cum sunt. (5 voturi [4.90%])

    Procentaj de vot: 4.90%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 19:46

Cred ca se baga in aceeasi oala vaccinurile prin care s-au eradicat boli foarte grave in lume sau s-a redus mortalitatea infantila intr-un procent covarsitor datorita scaderii incidentei bolilor care au generat aceste decese sau s-a redus masiv numarul persoanelor cu hadicap grav ca si efect al unor boli, cu vaccinurile preventive cum ar fi cel antigripal.

Insa cum in general functioneaza din plin telefonul fara fir desigur nu mai ramane decat sa ridici din umeri si sa mergi mai departe.

 

Desigur cand copiii ai caror parinti au decis sa nu-i imunizeze  ajung sa contacteze un virus agresiv si sa dezvolte o poliomielita de exemplu in urma careia daca scapa cu viata raman legume pentru restul vietii lor de vina va fi sistemul, guvernul, spitalul, medicul nenorocit, asistenta - luati in ce ordine doriti voi.

Asta da inteligenta in sec XXI - vivat!

 

Ca sa nu uit nu mai putin decat acum 2-3 saptamani o mamica de aici de pe DC era distrusa psihic pentru ca e bolnava cu tuberculoza si are copil mic sugar si altul mai maricel si categoric 6 luni va sta separata total de copii sau apartinatori.

Bravos! Sa nu va vaccinati copiii. Ca de aceea este stiinta  ca sa fim inteligenti.



#12
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 20:32

Eu am votat prima varianta.

 

Pentru ca responsabilitatea mea nu se opreste numai la propriul copil ci si la generatiile urmatoare si la toti copiii ce vor veni pe lume dupa mine.

 

Daca nu existau parinti responsabili sa-si vaccineze copiii impotriva variolei, azi cine stie unde erau copiii nostri. 

 

Sunt zone pe glob unde varicela si rujeola se manifesta agresiv. In tarile in curs de dezvoltare mortalitatea la rujeola este de 12%. Daca ar fi eradicata 12% dintre copii ar trai. 12% dintre parinti ar fi fericiti alaturi de copiii lor.

Si noi putem participa la asta. Daca ne pasa. 



#13
MeAlex

MeAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.077 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 20:34

Noi ca parinti suntem ingrijorati de vaccinare, am vaccinat baietelul la nastere, dar am amanat vaccinul de la 2 luni, posibil sa il facem la 6 luni, dar nu suntem siguri. Am gandit ca daca este mai mare, pericolul de reactii adverse, este mai mic. Copilul a fost dismatur si am decis ca e mai bine sa il protejam o perioada.

Atat timp cat nu sunt sigura pe o informatie si nu stiu ce sa decid, prefer sa aman, daca se poate. Nu merg cu copilul in colectivitate, deci nu e un pericol pentru altii. Nu il duc si ca sa nu ia ceva de la altii.

De acord ca vaccinurile au eradicat boli, dar totusi, vaccinurile nu protejeaza total de boala, ci se pare ca daca face boala, va fi o forma mai usoara...spun "se pare", pentru ca stiu cazuri de copii vaccinati care au facut una dintre boli intr-o forma grava (asa a spus dr.). O alta problema, probabil in legatura cu ce scriam mai sus, e ca vaccinurile sunt produse in afara, si nu se adreseaza direct tulpinilor virusurilor din Ro.

Daca ar mai fi produs vaccinuri Inst. Cantacuzino, as fi vaccinat copilul cf schemei de vaccinare, din ce stiu, acestea nu contineau atatia conservanti si adjuvanti, ca ei sunt problema.

In copilarie, nu am fost vaccinata contra rubeolei, oreionului si rujeolei, am facut doar oreion in forma usoara, in rest nicio alta boala a copilariei, desi am fost la gradinita si nu am lipsit decat cand eram racita (rar). Copiii de gradi pe care ii cunosc lipsesc f mult, mereu sunt bolnavi, nu inteleg ce se intampla...e de vina alimentatia, de ce imunitatea lor este asa de scazuta, de ce nu se intampla asta "pe vremea mea"?

Personal, nu stiu nici copii afectati de vaccinuri, dar nici copii afectati grav de bolile pentru care se vaccineaza.

 

Precizez ca am studii universitare de chimie, o scoala postliceala de farmacie si fac traduceri din domeniul medical, farmacie, biologie, biochimie.


Editat de MeAlex, 05 noiembrie 2013 - 20:36 .


#14
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 21:18

http://www.scientifi...eatening-europe

 

Poate asta pune lumea contra-vaccinarii , pe ganduri. Sau poate nu.



#15
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 21:26

 

 Nu merg cu copilul in colectivitate

 

 

Eu nu inteleg asta... cum adica nu mergi cu copilul in colectivitate? Il ti numai in casa?

Nu mergi cu el la un magazin? hipermarket sau mai stiu eu unde?

Eu am fost de 4 ori la gradinita.

Prima data am stat 3 zile si am facut oreon. A doua am stat o sapt si am facut pojar. Apoi am luat paduchi. Apoi raie si atunci m-au retras definitiv.

Precizez ca nu era o gradinita naspa. Era gradinita armatei.

Eu le-am facut copiilor mei schema gratuita. Pt ca nu sunt pregatita sa imi asum riscul unei complicatii. Adica nu as suporta gandul ca ceva i s-a intamplat copilului din cauza mea. 

Le-am facut optional rotarixul. Si cu toate astea amandoi au facut forme usoare sau asemanatoare cu enterocolita. 

Insa uneori ma gandesc ca daca tot mai multi parinti vor evita sa faca aceste vaccinuri e posibil ca intr-o buna zi, peste ani, aceste boli (pt care se fac vaccinurile obligatori) sa revina ca si epidemii...



#16
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 22:37

MeAlex, ati gandit gresit: pe masura ce creste copilul reactiile la vaccin sunt mai puternice. Dupa o varsta nu se mai face DTP ci DT, de exemplu, tocmai datorita reactiilor adverse.

Asculta parerea unui pediatru bun. Gaseste-l si apoi ai incredere in el.

Editat de lavi02, 05 noiembrie 2013 - 22:39 .


#17
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 22:54


1. Nu merg cu copilul in colectivitate, deci nu e un pericol pentru altii. Nu il duc si ca sa nu ia ceva de la altii.

2. De acord ca vaccinurile au eradicat boli, dar totusi, vaccinurile nu protejeaza total de boala, ci se pare ca daca face boala, va fi o forma mai usoara...

3. In copilarie, nu am fost vaccinata contra rubeolei, oreionului si rujeolei, am facut doar oreion in forma usoara, in rest nicio alta boala a copilariei, desi am fost la gradinita si nu am lipsit decat cand eram racita (rar). Copiii de gradi pe care ii cunosc lipsesc f mult, mereu sunt bolnavi, nu inteleg ce se intampla...e de vina alimentatia, de ce imunitatea lor este asa de scazuta, de ce nu se intampla asta "pe vremea mea"?

Personal, nu stiu nici copii afectati de vaccinuri, dar nici copii afectati grav de bolile pentru care se vaccineaza.

 

Precizez ca am studii universitare de chimie, o scoala postliceala de farmacie si fac traduceri din domeniul medical, farmacie, biologie, biochimie.

1. Tu ai sentimentul ca formele de viata inclusiv virusii se intalnesc doar la gradinita?

2. Vaccinul are ca si sens utilizarea unui virus modificat acesta nu se mai poate inmulti daca ti se pare mai plastica imaginea "virus castrat"  [:)] . Singurul rol al acestuia este doar ca sa determine sistemul imunitar al copilului tau sa "cunoasca" virusul si sa faca din timp anticorpi care la momentul in care va intalni un virus "necastrat" sa il distruga din prima. Daca din nefericire se intampla ca primul virus intalnit sa fie  cel necastrat pana cand sistemul imunitar sa stie cu ce are de a face nestiind virusul va face exact ceea ce stie mai bine. Va invada corpul se va inmulti si il va distruge pentru ca nu va exista nimic care sa-l distruga pe el mai intai.

Acum alege ce doresti tu din cele doua varianate.

3. Daca mergi cu tramvaiul fara bilet sau abonament sigur sunt sanse sa nu te prinda controlul. Dar cand te urci tu stii sigur ca nu va veni controlul? Cand te-a prins - prea tarziu pentru explicatii. Amenda iti apartine

Asa si cu vaccinul. Poti sa nu il iei. Desigur sunt sanse sa nu te imbolnavesti. Dar daca totusi te imbolnavesti - prea tarziu pentru explicatii.

Iar daca mai e si copilul tau sunt curios ce-i vei explica cand te va intreba (daca va mai putea sa o faca) cu ce ti-a gresit el tie cand ai luat decizia sa nu-l vaccinezi si a ajuns un handicapat pe viata din aceasta cauza?

Aici sa va vad ce le raspundeti copiilor vostri.

Doamne fereste sa nu se intample (Doamne da sa nu vina controlul).



#18
aalina2203

aalina2203

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 356 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 23:16

MeAlex, de ce crezi ca vaccinurile fabricate la Institutul Cantacuzino contin mai putini "aditivi"? Este oare Institutul mai "grijuliu" cu sanatatea copiilor? Nu cred.
Eu nu stiu exact ce compozitie au vaccinurile fabricate aici sau aiurea si cred ca nici tu.
Ba mai mult, eu "am auzit" (adica tot asa, fara nicio sursa clara) ca bcg- ul fabricat la noi era ineficient.
Eu mi- am vaccinat ambii copii cu vaccinurile cuprinse in schema gratuita.
De gripa, de bine de rau, mai scapi, dar de poliomielita, ba. Iar tusea convulsiva si difteria nici nu vreau sa ma gandesc ce ar putea insemna pentru un copil, fie si mai marisor, daramite pentru un sugar.
De pojar, facut dupa varsat de vant, fratele meu era sa moara. Fara nicio exagerare. In anii '80. Asa ca poate si experientele personale dicteaza comportamentul parintilor.
In Siria (si Israel parca) s- au inmultit cazurile de poliomielita, deci virusul nu a disparut. Sigur, e departe, dar asta nu inseamna nimic in ziua de azi. Am mai auzit voci care sustin ca epidemia asta se datoreaza imbolnavirii copiilor vaccinati. Hmm..dati- mi voie sa ma indoiesc!

#19
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 23:37

In Siria poliomielita a reaparut tocmai datorita intreruperii vaccinarii la scara larga, din cauza razboiului civil. De Israel nu stiam.

 

Ela, exact asa si al meu baiat, a facut rotarixul, ma rog echivalentul lui aici, si recent a facut o gastroenterita, forma usoara (practic 1 zi faza acuta), ce mi s-a zis ca poate fi cauzata si de rotavirus, printre altele. Nu vreau sa ma gandesc cum ar fi aratat boala daca nu era vaccinat.

 

Oricum, traim intr-o societate tot mai "globala", diversa, multiculturala, cu o sumedenie de natii intre noi, cu libertatea de a calatori oriunde si posibilitatea de a tine copii absolut feriti de orice pericole ale "colectivitatii" e infima. Eu in perspectiva asta il cresc.



#20
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 02:18

Dar in sondaj, daca tot apare categoria de vot "inteligenti"...de ce nu apare si categoria opusa "prosti"? Sau macar ""ignoranti""? sau..."usor influentabili?" orice alt antonim care vi se pare potrivit.





Etichetat si cu vaccinare

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -