Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

11 lucruri despre ingeri

ingeri

22 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 10:01

Ingerii sunt printre noi, si ne privesc in fiecare minut, incercand sa ne protejeze si sufland asupra noastra, unde de energie si curaj.  Iata 11 lucruri pe care nu le stiai despre ingeri.

 

ingeri-fapte.jpg



#2
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 11:40

Stiu ca sunt,in ultimele saptamani al meu si-a facut din plin datoria.

 

Insa pentru ca eu sunt permanent cu Eva dupa mine...sau ma rog in timpul liber cu Eva dupa mine....nu stiu daca e al ei sau al meu.Ceva ma face sa cred ca e al ei...

 

Si zau ca-s foarte serioasa.Ma gandeam doar ca daca as deschide un subiect de genul asta ar zice lumea ca am o problema.

 

 

Recent m-a orbit soarele si s-a aburit si parbrizul....am zis Doamne nu vad nimic...si in secunda urmatoare am vazut(nu stiu cum ca nu vedeam nimic) un biciclist exact in fata mea....mergea aiurea cu bicicleta...am virat am trecut pe langa el....destul de departe....m-am uitat in retrovizoare era bine mersi pedaland incrucisat..era beat cred....eram cu fata in masina....am oprit sa ma linistesc....

 

Clar a fost ingerul meu..sau al Evei?

 

 

Tot cu cateva seri  in urma, vroiam sa ies de la Kaufland....mai si din lateral tot veneau masini...si veneau si veneau...mama mi-a zis"hai ca nu vine nimic treci,dar eu vedeam masini trecand....am intrat in principala  si mai incolo,in intersectie vad masina politiei ...un camion se ciocnise cu o masina....acu` ori eram eu obosita ori careva m-a oprit sa nu fiu eu masina aia ciocnita....


Editat de eumada, 01 noiembrie 2013 - 11:48 .


#3
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 01:13

scuze,nu stiu sursa documentului dar nu pot fi de acord cu multe puncte (2,4,5,6,11) pt ca nu asa sunt in Biblie.


Editat de michelle-usa, 05 noiembrie 2013 - 20:19 .


#4
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 20:30

2. ingerii nu pot fi in 2 locuri o data,doar Dumnezeu.

4.nu Mihail a scos pe Lucifer Rai, Dumenzeu a facut-o.

5. nu cred ca ingerii iti pot influetza sufletull, doar Duhul Sfint o poate face.

6. ingerii inteleg durerea? doar Dumenzeu si Domnul Isus inteleg durerea

8. mai sunt si Cherubimi

9. nu am citit in Biblie decat de 2 arhanghes Mihail si Gavril.

11. nu este biblic ca fiecare luna are un inger...



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 noiembrie 2013 - 21:07

michelle - cred multi oameni s-au saturat de o interpretare rigida a bibliei.

Interpretarea Bibliei trebuie sa evolueze pentru ca asta e una din problemele cu care se confrunta Biserica moderna.... Ori se reformeaza, ori dispare.

 

In plus, ingerii nu sunt vazuti doar ca personaje biblice ci si ca aparitii spirituale ...



#6
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 00:24

Eu am intrat pe aici doar pentru ca am citit din greseala ca e vorba despre ingineri...



#7
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.696 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 19:32

michelle - cred multi oameni s-au saturat de o interpretare rigida a bibliei.

Interpretarea Bibliei trebuie sa evolueze pentru ca asta e una din problemele cu care se confrunta Biserica moderna.... Ori se reformeaza, ori dispare.

 

In plus, ingerii nu sunt vazuti doar ca personaje biblice ci si ca aparitii spirituale ...

 

Biblia e Cuvintul lui Dumnezeu...si nu vad cu ce drept putem noi schimba asta...dupa bunul nostru plac. adica ce sa schimbam, ce sa taiam, ce sa adaugam?

un credincios nu spune ca s-a saturat de interpretarea Bibliei, in schimb un necredincios desigur ca ii tot gaseste"bube" ca nu se conformeaza Biblia, Dumnezeu la dorintele, preferintele lui.

 

Biblia de disparut, nu va dispare niciodata.

 

revenind la subiect...e foarte clar, e foarte simplu ce scrie in Biblie despre ingeri...si mi se pare cea mai credibila sursa de informare.



#8
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 01:53

Redactor, exista niste parametrii dupa care se masoara autenticitatea si validitatea unui text istoric.  De exemplu:

 

1.  Exista surse exterioare documentului, separate, care confirma autenticitatea evenimentelor sau persoanelor mentionate in document. 

 

 In cazul Bibliei exista o lista intreaga de astfel de referinte.  Persoane necrestine, care n-au avut nicio o legatura cu Biblia pomenesc despre evenimente si pers. biblice.

 

Tacitus

 

Cetatean Roman din secolul I, Tacitus este considerat unul dintre cei mai de incredere istorici ai lumii antice. De la el stim despre faptul ca Roma a ars, pentru care unii l-au invinovatit pe Nero. Scrierile lui mentioneaza ca Nero a incercat sa dea vina pe crestini, care erau numiti astfel dupa Christus, cel pe care l-a omorat Putiu Pilat. Soetonius, care era secretar sef al Impartului Adrian, a mentionat acelasi eveniment. Scrierile lui confirma si alte evenimente Biblice.

 

Josephus

 

Josephus (37-100 AD) a fost un Fariseu si Istoric Evreu. El mentioneaza in general sau/si in termeni specifici evenimente istorice atat din Noul cat si Vechiul Testament.

Josephus sustine punctul de vedere Protestant al canonicitatii Vechiului Testament fata de cel Catolic, care recunoaste si Apocrifele. Totodata, el confirma ca Isus a fost o persoana reala din sec. 1, pe care altii l-au identificat ca Hristos, si ca el a avut un frate Iacov care a murit ca martir, ucis la porunca marelui preot Albinus, si a Sanhedrinului.

 

John the Baptist

 

Josephus deasemenea confirma existenta si moartea lui Ioan Botezatorul. El descrie putin si lucrarea lui Ioan si moartea lui, confirmand astfel Biblia.

 

Jesus

 

Josephus ii acorda atentie si lui Isus. Eusebius il citeaza. Din text reiese ca Josephus a crezut ca Isus este Mesia.

 

Faptele lui Pontiu Pilat

 

Unele documente cu acest nume din acea perioada sunt mentionate in alte scrieri, dar documentele se pare ca nu au supravietuit. Unul din documente se numeste Faptele lui Pontiu Pilat, si la el se refera Iustin Martirul in AD 150 si Tertullian in 200 AD.

 

Ce putem determina din cele de mai sus:

 

  1. Isus provenea din Nazaret;

  2. A trait o viata inteleapta si curata;

  3. A fost crucificat in Palestina, sub Pontiu Pilat, fiind considerat Rege Evreu;

  4. Ucenicii lui credeau ca a inviat din morti in a 3a zi;

  5. Oponentii lui au recunoscut ca a facea lucruri neobisnuite (miracole) pe care ei le-au numit “vrajitorii”;

  6. Grupul lui de discipoli s-a multiplicat rapid, si s-a intins in toata Roma;

  7. Ucenicii Lui denuntau politeismul, traiau vieti morale si se inchinau lui Hristos.

 

2. Exista referinte istorice comfirmate din afara?  

 

Numai in Luca 3: 1-2 exista o multime de referinte istorice precise  ale guvernatorilor, cu nume si detalii.  Absolut toate au fost confirmate de istorici si arheologi.

 

3. Cate manuscrise exista pentru documentul in discutie?  

 

Numai pentru Noul Testament au fost gasite 24.000 +  manuscrise.  Nici o alt document din antichitate nu incepe macar sa se compare cu acesta. Iliada lui Homer urmeaza pe locul doi cu 643 de manuscrise.

 

 

Asa pe scurt, cam cum este validat un text istoric.  Dovezi, dovezi, si iar dovezi.



#9
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 02:26

Mai vin cu o sursa exterioara extraordinara, de care am aflat acum cativa ani.

De 2000 de ani oamenii se intreaba, oare steaua care a condus pe magi la Isus a fost un eveniment astronomic adearat? Si daca da, ce a fost?

Ultima descoperire facuta de un avocat pasionat. Un documentar potrivit pentru Sarbatorile Craciunului care va va schimba viata.

Exista un program pentru computer numit "Starry Night" care este folosit de astronomii din toata lumea. Este un program fabulos care arata cu precizie miscarea planetelor la un anumit moment din timp. Cu ajutorul acestui program si al documentelor istorice la care a avut acces, a reusit sa gaseasc cu exactitate momentul aparitiei Stelei care i-a calauzit pe Magi. Totul este demonstrat stiintific si cu toata acuratetea. Rezultatul este fantastic. Cerurile intr-adevar vestesc Slava lui Dumnezeu, iar astronomia o demonstreaza.

http://www.youtube.c...h?v=hptQbH_59nc


Michelle, asta este micul meu cadou de Craciun pentru tine. Enjoy!!!

Editat de greieras, 08 noiembrie 2013 - 02:28 .


#10
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 10 noiembrie 2013 - 12:49

De ce nu spui totul Acest documentar in care s-a simulat pe calculator "cum arata cerul atunci" a determinat ca a fost o conjunctie intre Venus si nu mai stiu ce...de asemenea nici vorba ca acea conjunctie sa fi avut loc iarna...conform acelui documentar IISUS este nascut in alta zi si ulterior popii au modificat cum le-a fost lor bine.Conjunctia intre Venus si ...nu mai stiu....a ffost in alta perioada a anului....





Etichetat si cu ingeri

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -