Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Dovlecei minunati de septembrie - octombrie 2013 #1

bebe sept2013 oct2013

215 raspunsuri la acest subiect

#21
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 09:16

am vazut gand la gand ...tocmai de aceea intrebasem ca asa am gasit si eu.



#22
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 10:05

Multumim Nanne de capitol nou!

Sa ne fie noua casa plina de zambete!

 

Noi am implinit 4 saptamani, suntem baieti mari!

 

Mexxa, prafurile din placinta nu au nimic lichid? isi iau din mere?



#23
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 10:51

ELENA, foarte bine a crescut Sabinuta, bravo, tineti-o tot asa! V-am vazut pozele, sunteti doua frumoase iar tati se vede ca e tare mandru de fetele lui!  [flo2]

 

MEXXA, interesanta rau reteta ta, trebe sa o incerc in we asta. O pasez baietilor ca fie se apuca fimiu sub supraveghere mea (da, fimiu gateste, cu asa mama, ce sa-i ceri:)) ) fie se apuca tati care e frustrat ca toata sapt nu s-a apropiat de bucatarie. 

Intr-adevar e o legenda bine incetatenita asta cu plansu ca "cere" botez. Culmea e ca in timp ce voua vi se face morala ca botezati prea tarziu, la mine e invers, bunicile-s panicate ca botez fata prea mica (2 luni si-o sapt) si ca daca raceste? Nu mai bine astept sa se mai incalzeasca? Le-am explicat in fel si chip ca, sincer, dincolo de considerentele religioase si financiare, vreau sa-mi iau de-o grija, si cu asta basta. Raspunsul e invariabil: cum vreti voi, numa sa nu raceasca, sa vedeti dupa aia ce trageti. Whatever...

 

NANNE, dupa ce am postat am adrormit lemn pana la 3 cand s-a trezit donsoara. Apoi iar pana la 6, are ceas in burtica cu 6-le asta, trezirea de la 3 mai variaza undeva in intervalul 2-4 dar la 6 zici ca da desteptarea. Insa ma simt mai odihnita decat zilele trecute, probabil mi-am depasit pragul de oboseala. 

Si eu zic ca plansul asta e legat mai curand de evolutia colicilor decat de botezat-nebotezat. Sincer recunosc ca nu mai tin minte la Matei cum a fost, dar mandra vad clar ca s-a mai linistit dupa o luna jumate, se vede ca-i merge mai bine, papa mai bine, nu mai urla aparent fara motiv, etc. 

 

RALUCA, multumim pt cafea. De-astea virtuale sa tot servesc, problema e ca am o pofta maxima de cafele reale..... Eu zic ca puseu de crestere e, n-are ce sa fie altceva. Rabdare si hidrateaza-te corespunzator. 

 

ELLA, la multe saptamani! Sa fiti sanatosi si fericiti! Da, se pare ca prafurile isi iau umezeala din mere. Am vb acum cu maica-mea la tel si mi-am amintit ca si ea imi daduse reteta asta, dar marturisesc cu rusine ca n-am prea crezut=o pe cuvant ca ea e cam antitalent la bucatarie. Cica da, isi trag din mere. Eu as unge si tava din belsug cu unt, sa fie, ca untul are emulgatori care impiedica arderea prajiturii. 

 

Eu am o problema ca nu stiu unde se duce vremea dimineata...ma trezesc la 6 cu alaptatul fetii, dupa aia dush, imbracat, pregatit baiatu de scoala, dus la scoala, venit acasa, mic dejun pt mine, ordine prin casa, beau cafeaua aci cu forumul, masa mandrei la 9 si .... pac se face 11....hmmmm, care-ati scurtat timpul? :))

Azi mi-am amanat iesitul cu mandra pana la 3 cand pleaca baietii la tenis, poate apuc sa lucrez ceva ca sunt maruntisuri care asteapta dupa mine de cateva zile bune. 

 

 

 

 



#24
marinush

marinush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 10:52

Salutare!

Bine v-am gasit in casuta noua! [flo2]

Va plangeti de soacre care stau cateva zile...a mea o sa stea toata iarna [batcap]  Si, stati asa, ca de la caciuli&restul se va trece la artileria grea...dar mancare cand mananca si copilul, ca numai lapte-lapte... [:)]



#25
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 11:12

nu imi vine sa cred ca a venit timpul sa ne mutam..trece prea repede.

Eu cred ca o sa fac botezul cel mai tarziu de aici. Data e 17 mai, am sunat ieri si am rezervat restaurantul. E exact locatia in care am facut nunta: restaurantul Cincis, judetul Hunedoara( de acolo este sotul). E superb localul, pe malul unui lac, in padure. Au si camere deasupra pentru cei care vin de departe( Targoviste si Germania), are si piscina, oamenii sunt super. Cred ca am gasit si tortul de botez ( o sa il facem la aceeasi cofetarie la care am facut si tortul de nunta). As vrea un botez tematic, imi place tema carusel. Au un tort pe site facut foarte frumos in forma de carusel ( merry go round) cu caluti. Acum mai trebuie sa gasesc invitatii si placement carduri cu aceeasi tema.



#26
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 11:15

Salutare!

Bine v-am gasit in casuta noua! [flo2]

Va plangeti de soacre care stau cateva zile...a mea o sa stea toata iarna [batcap]  Si, stati asa, ca de la caciuli&restul se va trece la artileria grea...dar mancare cand mananca si copilul, ca numai lapte-lapte... [:)]

hahaha, abia astept stresul ala, fiecare perioada cu bucuriile ei



#27
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 11:37

ce bine e sa te muti  [:)] ce improspatare 

foarte frumoase mesajele si de la odiseea cealalta si de inceput de capitol nou, frumos rau  [flo2]

noi azi stam in casa ca e o ceata urata afara si nu ies ca mi-i racesc pe amandoi 

 

referitor la sfaturi daca ma luam dupa ele nu imi alaptam in ziua de azi copilul, doar plangea de foame cand plangea si nu de altele, laptele meu e ''chior'' deci urla NUMAI de foame, cafeaua care e singurul obicei de ma relaxeaza dimineata dupa o noapte de urlete si de stat cu ochii pe celalalt copil cu crize epileptice nu ar trebui sa o mai beau ca-i fac colici la copil  [smulgpar] ar trebui sa ma indop cu mancare(paine in special ca face lapte bun)  [smulgpar]  si tot ce e din gama fainoase pe care eu nu le suport si de scos afara deloc pana la 40 de zile  [smulgpar] in conditiile in care albert al meu e scos din a treia zi de viata ca am iesit cu caruciorul din spital umpic pana jos 

lista poate continua dar eu raman zen si-mi vad de copiii mei si cui nu-i convine sa nu ma bage in seama, sunt o denaturata ce mai asa ca nu au cu cine vorbi  [batcap]



#28
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 11:38

Nanne, nuuuu nu e de acord cu manusile ca eu o mai tin cu ele pana ii mai tai unghuutele si bineinteles ca imi reproseaza ca nu isi dezvolta simtul tactil!

Mina multumim pt aprecieri!! Daa tati e topit tot dupa ea, eu ma mai enervez daca plange si sunt obosita, dar el are o rabdare fantastica cu ea.

Ce ti-e si cu babele astea binevoitoare, ba e prea devreme pt botez ba prea tarziu, nicicum o dai nu e bine.

Marinush, succes!!

Si eu am probleme cu timpul, intre alaptat, schimbat, o mancare si un pic de ordine nu mai am timp de nimic, nu stiu cum trece ziua pe langa mine..

#29
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 11:51

elena saraca de tine  [cupisi]  auzi nu i se dezvolta simtul tactil  [batcap]

cre ca ne-am intalnit toate cu problemele astea, eu totusi cel mai mult urasc vorba 'ce ti-ar da bunica/nana/matusa un biberon cu lapte saracutul de tine sa dormi si tu 3-4 ore bine'  [smulgpar] pai ce mie nu mi-ar conveni sa doarma 3-4 ore?il tin eu treaz? [smulgpar]



#30
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 11:54

Noi am implinit 4 saptamani, suntem baieti mari!

 

Mexxa, prafurile din placinta nu au nimic lichid? isi iau din mere?

 

Bravo, la cat mai multe luni inainte [flo2]

 

Nu doar atat !!De aceea zic ca e foarte simpla.





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -