Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hallowen sau Saptamana Ingerilor?

halloween ingeri

27 raspunsuri la acest subiect

#21
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 31 octombrie 2013 - 21:53

Am scris la subiectul celalalt, mie mi-a picat rau sa vad azi, la gradinita, doua fetite de 4 ani costumate in draci, una din ele fiind manjita cu rosu pe la gura, sa aduca a sange. Numai a petrecere nu aducea.



#22
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 31 octombrie 2013 - 22:01

e vorba de imaginatie, nu de petrecere.

parerea mea!



#23
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 31 octombrie 2013 - 22:44

Pagana, nepagana, mie imi place. Si mi- ar place ca si copilul meu sa aibe parte de asa ceva. Pt copii, dupa Crăciun, cred ca e o treaba buna. Spre deosebire de Valentine's day, care e o porcarie strict dpmeudv. Si nu pt ca avem noi Sanzienele, Dragaica sau cum i- o mai zice. De asta nici nu stiam pana sa ne lovească Valentinul. Atunci  s- au ridicat la lupta unii indignati ca, vezi  draga,  avem si noi ceva asemanator. Prefer 1 Martie si 8 Martie pt atentii iubaretze :D



#24
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 09:46

"Echivalentul" Valentinului la noi e Dragobetele. Sanzienele sunt sarbatoare agrara, de fertilizare a pamantului, ca si calusarii - care bat cu calusele acelea in pamant ca sa il fecundeze, (de acolo vine vorba "mutu .... pamantul" , inainte acel batz se numea Mut, deci nici o legatura cu o persoana muta  [:)] ). Si jocul Calusarilor este unul ritualic, infratirea viilor cu cei morti, din pamant, si readucerea lor la viata intr-un alt mod.

 

Eu cred ca e o legatura intre multe sarbatori, majoritatea au echivalente in alte crezuri si obiceiuri, si asta ne face sa ne simtim mai aproape de Celalalt, pe care il descoperim ca fiind ca noi. 

Poate de aceea UNESCO are inscrise pe lista patrimoniului mondial datini stramosesti din diverse culturi, printre care si Calusarii, apropo.

 

Despre cat de deghizati sunt unii copii, da - asta ramane parerea fiecaruia si la latitudinea fiecaruia sa serbeze sau nu, si cum, si cat.



#25
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 10:06

Am simtit ca o festelesc din secunda in care am scris mesajul, da' mi-era lene ca sa verific daca denumesc bine echivalenta 'ubirii straineze la noi :P

Bine ca m-am facut inteleasa , fie vorba intre noi, pe asta mizam cand am stiut ca s-ar putea sa incurc borcanele [:p] 
Mnoh, cu costumatul, fiecare dupa cum ii vine inspiratia, de ex la astia mari cand mai arata prin reviste/ filme, mi se pare de kko ca sa profiti sa te imbraci ca fata indecent, vulgar...prea  "secsi".

Dar pt copii chiar este o treaba faina: si costumatii si bomboane si scobitul dovleacului, plus ocazia ca si parintii sa li se alature in "jocul" asta [:)] Depinde de noi ca sa nu o facem prea comerciala pana la urma, caci poti sa faci  treaba faina dimpreuna cu copilul, inclusiv daca alegi sa creezi costumatia. Si pica si bine, ziua e mai monotona, fiind mai scurta si mai friguroasa, nu prea mai ai nu sh ce activitati interesante pt copil de propus, mai greu si cu intalnitul cu amici prin parc seara la joaca.

 

Imi cer scuze pt eroare si multam Ziki pt corectare! [flo2] 
 


Editat de lucialu, 01 noiembrie 2013 - 10:16 .


#26
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 10:14

   Bunicul a scobit dovlecii, bunica a cusut din panza alba oasele pe pantalonii negri de scoala, mama si copiii au copt prajiturele in forma de degete de vrajitoare. Toata familia a colaborat ca sa fie copiii fericiti la serbarile  de la engleza.



#27
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 11:18

Pentru noi, ieri a fost prilej de distractie. Am cumparat un bostan mare pe care tati l-a scobit, apoi mami l-a cioplit, asta in timp ce in casa mirosea a dovleac la cuptor... Carla a pictat o tartacuta mica si si-a pus palaria de vrajitoare in cap.

 

Azi fac briose cu dovleacul copt :) A

fost super sa facem ceva impreuna mai ales ca toti avusesem o zi lunga si cam nasoala.

Miniaturi atasate

  • dovleac.jpg

Editat de J G, 01 noiembrie 2013 - 11:19 .


#28
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 11:41

Eu cred ca orice motiv de sarbatoare este bine-venit.

Noi ieri am facut amandoua ingerasi pe care i-a dus azi la gradi.

 

ingerasi%20oct.%202013.jpg





Etichetat si cu halloween, ingeri

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -