Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

FIV cu ovocite donate Cap 55


482 raspunsuri la acest subiect

#241
lyly_mar

lyly_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.286 mesaje

Postat 27 octombrie 2013 - 08:28

needa,da,  am vreo 3 chisturi care au reaparut dupa FIV-uri...nu mai fac nicio analiza!!!prednison oricum iau...dar doze mai mare de 5 mg...eu nu am mai racit de vreo 5-6 ani...mi-a crescut imunitatea!!niciun amarat de virus nu se mai lipeste de  mine [batcap]



#242
needa

needa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 27 octombrie 2013 - 08:33

Urata endometrioza asta  [smulgpar]  [smulgpar] , nici eu nu am racit....de fapt am fost in fiecare an putin racita, daca pot sa spun asa....niste muci si durere la inghitit, mi-a trecut in 3 zile cu Theraflu  [batcap]



#243
bemi

bemi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 27 octombrie 2013 - 08:59

Ce analize mi-am facut eu :

- cele oarecum ''uzuale '' : hemoleucograma, colesterol, grup sangvin, Rh , TGP, TGO , glicemie, uree, creatinina, hepatite, siflilis, HIV = eu si partenerul ;

- histeroscopie ( se vede uterul ), histerosonografie ( se vad trompele ), secretii vaginale pt germeni comuni si pt Mycoplasma, Ureaplasma , Chlamydia ; PAP test , ecografie mamara ;

- prolactina, testosteron, TSH , anticorpi antitireoglobulina, ATPO (sunt anticorpi anti-tiroidperoxidaza) ;

-pt trombofilie : gena PAI-1 , antitrombina III , proteina C, proteina S, mutatia factorului V Leiden , mutatia protombinica (factor II ), gena MTHFR , homocisteina, mutatia factorului XIII ;

-imunologic : celule NK, factor de necroza tumorala TNF alfa, anticorpi antinucleari, profil sindrom antifosfolipidic ( anticoagulant lupic, anticorpi anticardiolipinici IgG si IgM, anticorpi anti-beta2 glicoproteina1 IgG si IgM ) ;

-probe coagulare : timp protrombina, APTT ;

-anticorpi anti-rubeola, anti-toxoplasma .


Sper ca nu am uitat nimic.
Si uitandu-ma acum pe analizele mele, vad ca am celule NK 23 % ! Synevo le da normale pana la 30 % , dar din ce am vazut pe forumuri se prefera valori mult mai mici .. Ce fain


Editat de bemi, 27 octombrie 2013 - 09:07 .


#244
echinox

echinox

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 247 mesaje

Postat 27 octombrie 2013 - 09:20

buna dimineata  [flo2]

 

dupa o calatorie destul de lunga si destul de obositoare,am ajuns si noi acasa cu bine in formula marita si sper sa ramanem asa  [biz]

multumesc pentru toti pumnii stransi si pentru faptul ca v-ati gandit la noi   [flor]

o_luptatoare,austen suntem la 2 zile diferenta,va doresc bete rosii,beta invingatoare si peste 9 luni cea mai frumoasa intalnire din viata voastra  [flo2]

dorinta  [fiesta]felicitari !!!as vrea sa te copiez cand o sa primesc rezultatul la  beta  [biz]

eva [flo2] ,imi pare rau , DD are un plan pt fiecare,n-a fost sa fie de data asta,trebuie sa avem speranta ca data viitoare sigur va fi bine 

 

noua ( mie si Alexiei) ne-a recomandat dr Mamas sa facem testul pe 7 nov,dar nu cred ca rezistam pana atunci,vom vedea cata (ne)rabdare avem .In privinta celor 3 embrionasi transferati,eu nu sunt ingrijorata,ma rog sa ramana macar unul,nicidecum ce ma fac daca se prind toti 3 ,cred ca sunt asa de mici sansele,si daca o sa fie asa,o sa ma gandesc atunci la asta.Semne nu caut sau nu le bag in seama sau nu ma gandesc la asta.

in privinta analizelor,eu am facut imunofenotipare limfocitara profil de baza la Instit V.Babes (langa Facultatea de Med Vet ) ,costa vreo 340 ron si dureaza 10 zile rezultatul. Dr Mamas recomanda si profilul de trombofilie si cel NK, analize legate de tiroida,si insista pt histeroscopie si PAP( la prima vizita,este un consult in toata regula,antecedente,tratamente,eco etc) .Noua ne-a dat sa luam si clexane si prednison 10 mg/zi ,dar si 2 crinone /zi ( din cate am inteles ar echivala cu aprox 1200 mg utrogestan).

amalia multumin pt tot  [pup] Vreau si eu doua dragalasenii ca ale tale,nici nu stiti ce fete frumoase si cuminti are amalia ,nu-ti mai vine sa pleci de langa ele.

din pacate,"caderea uterului" se rezolva numai chirurgical

 

va pup si va doresc o duminica frumoasa  [flo2]



#245
eva77

eva77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 27 octombrie 2013 - 10:24

As mai aduga la analizele enumerate de bemi:

CMV IgA, IgG

Ac Lysteria

Ac Clamidia Trachomatis IgA, IgM, IgG

Eu as mai avea de facut Imunofenotiparea limfocitara si NK. Singurele analize modificate sunt: mutatia 1298 A>C in gena MTHFR identificata in stare heterozigota

         mutatia -675 4G in gena PAI identificata in stare homozigota

Chiar si AMH este 1.2 dar la fiecare FiV cu ovocite proprii nu am reusit sa am ovo bune.Stiti vorba aia analizele normale, pacientul mort.  [batcap]  [batcap]

Va pup si va urez o duminica frumoasa.

[flo2]  [flo2] 



#246
Danasar

Danasar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 805 mesaje

Postat 27 octombrie 2013 - 10:25

Eu zic ca e buna ideea Amaliei ... [flo2] [flo2] [flo2] . sa treceti pe prima pagina analizele....



#247
bemi

bemi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 27 octombrie 2013 - 10:50

..tot vorbind cu voi de analize mi le-am luat la rasfoit din urma si tot mai fac ochii mari pe la cate una :)
Eva, sper ca ai avut clexane in schema !! Eu as sustine din prima zi de CM, chiar daca parerile dr sunt impartite . Si alea cu femibion etc pt MTHFR ..le-ai avut, nu ? Ca poate ai spus, dar scuze nu mai retin.

#248
O_luptatoare

O_luptatoare

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 243 mesaje

Postat 27 octombrie 2013 - 11:28

Neata!

Dorinta  [aerob]    [barza1]   [deziuata]   [trombon]   [ruga]   [cri]   [colegi] 

 

Uf, ce bine ca veti scrie cu rosu pe prima pagina. A trebuit sa rasfoiesc capitole intregi sa imi notez si eu si sa verific ce am facut pana acum.

Eu o sa incerc sa nu mai intru pe forum zilele acestea. De dimineata am primit o veste trista si nu sunt chiar ok. Ieri am facut si un test  [mariaj] si a iesit negativ. Mi-am dat singura motiv sa sufar ca fraiera. Sunt un bun exemplu de asa NU!

Tin pumnii fetelor!  [deziuata]



#249
needa

needa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 27 octombrie 2013 - 11:41

O luptatoareeeeeee scot parul! Intru imediat pe calc si vezi ce bataie iti trag!!!! Ce vorbiram noi????? Arunca testele de pipi din casa!!! Imi pare rau pt vestea trista.

#250
needa

needa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 27 octombrie 2013 - 11:49

[mai]  [mai]  [mai]  [haibat]  [haibat]  [haibat]  [nervo]  [nervo]  [nervo] daca nu sunteti cuminti si faceti pipi pe bat...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -