Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Otita cu timpan perforat.


34 raspunsuri la acest subiect

#1
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 08:48

Fata mea cea mica -de 1an, a facut otita saptamana trecuta. M-am trezit intr-o dimineata ca ii curgeau mucii efectiv pe ureche.

Cand dr ORL mi-a spus ca are timpanul perforat mi s-a cam facut rau...

Acum e mai bine, am fost ieri cu ea la control, s-a vindecat locul, urechea numai curge si nici muci numai are. Insa tratamentul inca il facem. Pana vineri. 

Totusi dimineata cand se trezeste mai are unele urme ...ca de muci uscati...

Ma tot intreb insa daca de acum incolo o sa fie mai predispusa la otite? Se mai poate intampla asta?

O sa ramana cu vreo sensibilitate la urechea respectiva? O sa mai auda bine? Trebuie mereu sa o feresc sa-i intre apa in urechi? O sa poata inota si ea?

 



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 09:04

Multa sanatate, inainte de toate.

Cu timpanul depinde. Daca fisura este minima, nu vei avea probleme de acum incolo, se reface in cateva saptamani si teoretic nu ar trebui sa aiba nicio urmare.

Evident ca acum vei fi mult mai atenta sa nu intre apa in ureche de exemplu.

Eu dupa otita imi puneam vata imbibata cu ulei, cand faceam dush/baie, asa m au sfatuit la orl.

Pt mersul la piscina se gasesc dopuri speciale.



#3
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 09:15

Ela, am o bogata experienta cu otitele cu fetita mea cea mare. A facut prima data la 18luni. A facut si perforate. Dupa 4 ani nu a mai facut. 

Ce am facut : aveam grija sa nu aiba muci timp indelungat. Mucii dau otita :(. "Alungam" mucii cu toate mijloacele. IN rest, nici o precautie la urechi. Timpanul perforat se repara, nu-ti face grija. Am fost cu ea la control acum cateva luni si totul e ok, timpanele perfecte si auzul la fel.



#4
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 09:16

o perioada nu are voie sa ii intre apa in urechea respectiva. in ceea ce priveste auzul, poate ar trebui sa ii faci o audiograma dupa aceea. in functie de cat de mare a fost perforatia si cum s-a vindecat poate sau nu sa aiba auzul afectat. o perioada va ramane cu o sensibilitate (eu o stiu pe propria piele, cum dadeam putin de frig, rece, apa incepea sa ma deranjeze urechea)



#5
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 09:27

Ela, am o bogata experienta cu otitele cu fetita mea cea mare. A facut prima data la 18luni. A facut si perforate. Dupa 4 ani nu a mai facut. 

Ce am facut : aveam grija sa nu aiba muci timp indelungat. Mucii dau otita :(. "Alungam" mucii cu toate mijloacele. IN rest, nici o precautie la urechi. Timpanul perforat se repara, nu-ti face grija. Am fost cu ea la control acum cateva luni si totul e ok, timpanele perfecte si auzul la fel.

Da. De la muci a facut :((( eu cu ideile mele tampite sa nu ii aspir cu aspiratorul! Si s=au dus la ureche. 



#6
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 09:36

Multa sanatate, inainte de toate.

Cu timpanul depinde. Daca fisura este minima, nu vei avea probleme de acum incolo, se reface in cateva saptamani si teoretic nu ar trebui sa aiba nicio urmare.

Evident ca acum vei fi mult mai atenta sa nu intre apa in ureche de exemplu.

Eu dupa otita imi puneam vata imbibata cu ulei, cand faceam dush/baie, asa m au sfatuit la orl.

Pt mersul la piscina se gasesc dopuri speciale.

Multumim!  [flo2] 

E buna ideea cu vata in ureche. Inca nu avem voie sa facem  baie. De vineri abia pot sa o spal pe cap. 



#7
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 09:45

Noi folosim tot un fel de batista bebelusului numai ca nu se ataseaza la aspirator tubul ci trebuie sa tragi tu cu gura, este eficient, se pune putina vata unde se opresc mucisorii, nu mai stiu cum se numea, sa il caut pe google sa il vezi..am aruncat cutia in care l-am cumparat..

Edit: Cred ca se numea aspirator nazal Marimer, costa cam 35 de lei acum 3 ani


Editat de larasarit, 22 octombrie 2013 - 10:00 .


#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 10:36

Ela [flo2]  nu te invinui, se intampla. Eu la 33 de ani am facut otita de la muci, k am refuzat sa mi mai cumpar spray nazal dupa episodul de alergie; fi mea la fel, cand am zis ca e prea mare pt aspirator ... rau am facut. Ne am invatat amandoua lectia.

Asa ca spray nazal recomandat de pediatra,  din belsug si ser fiziologic fara numar [:)] , aspirat / suflat.



#9
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 11:14

ela, curaj si sanatate. asculta exact ce iti spune medicul si urmeaza medicatia cu sfintenie. chiar daca tu nu mai vezi simptome exterioare, ele inca mai exista acolo in canalele dintre ureche si nas. 

timpanul se reface cu timpul. 

cum au spus si fetele mai sus, precautie pe viitor. 

 

sanatate multa. 



#10
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 11:33

Doamne ce dureroase sunt otitele...

Dupa ce am avut si noi o astfel de experienta (fara timpan fisurat, din fericire) de cate ori avea muci il puneam sa-si provoace stranut. Nu stiu cum face dar stranuta la comanda. Ieseau mucii gramezi.

Tratamentul trebuie urmat integral.

Iar ca experienta personala, eu am aflat ca am avut otita la un control ORL de rutina, pe la 25 de ani. Mi-a zis doctorita ca se vad urmele pe timpan :-(




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -