Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

job versus familie


10 raspunsuri la acest subiect

#1
big_family

big_family
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 15:55

Buna ! Am nevoie de cateva pareri din partea voastra...

 

 Am 38 de ani si sunt mama a 3 copii. Lucrez  intr-o agentie de pariuri de 2 ani.E firma serioasa in sensul ca se da salariul la timp,  bonuri  ,plus ca mai fac un ciubuc. Insa avem si aparate (pacanele) si oamenii care vin sa joace la ele mi se pare ca sunt de cea mai joasa speta. Ca operator esti primul care incaseaza toate nemultumirile clientilor. Si tu trebuie sa fii mereu draguta , zambitoare si politicoasa..

 

  Am acceptat sa lucrez acolo in acest rastimp ,fortata de imprejurari, pt ca sunt mama singura.Dar mi-a ajuns..Copiii mei se cresc unii pe altii ,pt ca programul meu este de dimineata pana seara.La 2 zile lucrate, am 2 libere, dar nu poti recupera ce ai pierdut - copii se simt singuri ,teme la care nu pot ajuta,nu stau ca lumea la masa, curatenie si tot restul...Lucrez Pasti , Craciun ,cum pica tura..

 

Ma simt din ce in ce mai obosita si satula sa tot inghit mojiciile ,,minunatilor" clienti ..As vrea sa plec si singurul job care imi vine acum in cap e cel de bona .

 

 

Spuneti-mi va rog   parerile voastre si ajutati-ma cu un sfat !

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !

 



#2
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 16:21

Banuiesc ca in orasul tau nu sunt foarte multe locuri de munca disponibile, nu? Ca bona e o solutie dar trebuie sa fie cu contract de munca, odata vei avea nevoie si de pensie. Ca vanzatoare n-ai putea gasi ceva?



#3
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 16:49

Esti intr-un oras mic, in cazul in care nu realizezi...  Salarii mici (daca sunt si alea...). Cine sa te plateasca pe tine ca bona cand nivelul de trai este scazut? Iar ca bona, dimpotriva, daca ti se solicita zilnic sa lucrezi pana seara tarziu sau in week-end-uri ,lucrezi, nu ai cum sa spui nu. Si poate doar cu mare noroc sa lucrezi cu contract de munca.

 

PS Esti poate doar obosita. Copii ce varste au? Bunici, matusi, chiar nici un ajutor cu copiii?



#4
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 19:29

Big_family [flo] te inteleg perfect..si eu am un job tare solicitant..multe ore de munca..multe-multe peste cele 8 stipulate de contract,..cu specificatia ca le voi recupera...de recuperat ff greu ca sunt putini oameni si n-are cine sa iti tina locul..acasa un copil mic care din lipsa de timp din partea noastra vorbeste greu..eu sunt permanent terminata...cand nu-s la munca fac mancare, calc, fac curat, fac cumparaturi, ma ocup de copil..pur si simplu sunt extenuata..am dimineti cand ma trezesc ff deprimata..imi vine sa mor..cu sotul am o relatie buna..am avut de fapt..el imi zice sa renunt..ca asta nu-i familie..sunt  2 zile pe saptamana cand ajung acasa dupa ce copilul adoarme..asta in conditiile in care am plecat inainte ca el sa se trezeasca in rest muncesc in schimburi...dimineata il duc la gradi, gatesc, calc sau fac mancare si plec la munca si mai ajung seara dupa 22 cand el doarme..cand sunt schimb 1 plec la 6:30 de acasa si cand scap trec si fac cumparaturi/platesc facturi , iau baiatul de la gradi si fac treaba pe acasa..am 2 libere/saptamana dar nu-mi mai ajunge timpul..de citit o carte/vazut un film..nici nu visez...dar nu pot sa renunt, cel putin deocamdata..am prea multe datorii..vreau o situatie financiara mai buna pt fiul meu...viata merge mai departe..noroc ca am copilul care sa ma motiveze sa nu renunt..altfel demult as fi clacat...asta e viata..o lupta continua..Imi mai zic uneori ca sunt norocoasa ca am un loc de munca..altii si l-ar dori dar nu-l au..dar e ff greu..timp mult stat departe de familie..bani destul de putini..raspundere ff mare..asta e..Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.. [flor]



#5
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 20:27

Tinand cont ca esti mama singura si ai trei copii, nu e bine sa pleci de la un serviciu, pana nu iti gasesti in alta parte.

Succes !



#6
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 20:46

Intai fii responsabila. Nu renunta la serviciul actual decat dupa ce gasesti altul.



#7
big_family

big_family
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 07:55

Imi cer scuze ca abia azi am realizat ca nu am schimbat la profil(nu am mai intrat demult). Locuim in Iasi. Oricum , multumesc celor care mi-au raspuns.



#8
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 20 octombrie 2013 - 11:38

Pune pe hartie punctele tale forte - personale si profesionale. Apoi vezi daca gasesti ceva mai bun. Iasiul e oras universitar, varsta nu te ajuta, in momentul de fatza, insa te pot ajuta punctele acelea. 



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 08:49

ai experienta in lucrul direct cu clientii, incasari si plati. incearca sa gasesti un post de casier (pentru inceput), fie la un supermarket, fie la mai multe asociatii de locatari.

 

chiar aseara spuneau la stiri ca majoritatea hiper/supermarketurilor fac angajari in aceasta perioada.

 

fa-ti cont pe site-urile de recrutare (best jobs, e jobs, samd), redacteaza-ti un CV "ca la carte", incearca sa aplici pentru toate posturile disponibile, compatibile cu abilitatile si experienta ta.



#10
rato-moldo

rato-moldo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 14:31

Decat sa cedezi psihic, mai bine iti cauti un alt job. Dar nu iti da demisia inainte sa fii sigura ca ai primit un loc de munca la alta parte. Ai grija, daca demisionezi, nici somaj nu primesti. Este greu sa fii parinte si sa ai un loc de munca. Eu citesc destul de mult pe tema asta, incerc sa fac sa fie totul bine. Uite, desi e vechi, azi am dat peste articolul asta, poate te ajuta si pe tine: http://www.meritanga...viata-personala

De exemplu, presupand (prin absurd) ca ai mai avea timp de TV, daca renunti la el, ai putea cauta locuri de munca in alta parte. Sotul tau ce parere are despre situatia in care te afli?




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -