Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum obtin certificat de nastere romanesc?


19 raspunsuri la acest subiect

#11
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.919 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 16:02

Nasuc, asa stiam si eu, ca apostila pe certificatul de nastere se pune in Canada, nu in Romania. Se trimite certificatul de nastere in original, la Ottawa.

Cu actul supralegalizat se merge la ambasada Ro din tara de domiciliu.

Presupun ca ti-au zis ei cat dureaza si cat costa eliberarea certificatului romanesc.

Aici e o taxa de vreo 260 de dolari canadieni, cu fluctuatii  in fctie de cursul euro.

Toata hartogaraia asta e necesara deoarece Romania si Canada nu au acord inter-tari de recunoastere reciproca a actelor de identitate.



#12
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.919 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 16:03

mesaj dublat.


Editat de Fleurdelise, 10 octombrie 2013 - 16:11 .


#13
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.919 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 16:05

mesaj dublat


Editat de Fleurdelise, 10 octombrie 2013 - 16:11 .


#14
nasuc

nasuc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 557 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 21:44

O sa facem asa: certificatul (forma lunga) il trimitem la ambasada romana pentru supralegalizare (apostila). Multumesc crista-s  [flo] 

Certificatul apostilat impreuna cu celelalte acte le ducem la primaria orasului din RO unde vrem sa fie inregistrat certificatul de nastere (asa cum a scris Speed  [flo2] )

[floare3] Fleurdelise, noi am citit ca apostila ar costa 70 $.  Sper sa fie "numai" atat :))



#15
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 23:04

nu stiu cum e exact pt certificatul de nastere, dar pt cel de casatorie mie la consulatul din toronto mi-au spus sa traduc forma lunga, sa legalizez traducerea la un notar si apoi sa le trimit pe amandoua la ottawa pt stampila de apostila (dureaza 15 zile lucratoare). abia apoi sa vin la consulat cu ele. ziceau ca la consulat dureaza cam inca o saptamana. pt bebe inca nu am intrebat :D

 

ps: autentificarea (apostila) la ottawa e gratis. costa apoi supralegalizarea la consulat, plus toate taxele consulare


Editat de zmotocel, 10 octombrie 2013 - 23:11 .


#16
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 14 octombrie 2013 - 08:07

Nasuc uite aici de pe pagina consulatului tot ce trebuie sa faci, exact cum spun si fele mai sus

 

Pentru înscrierea în registrele de stare civilă române a certificatelor de naştere, cererea va fi facută de părintele român, de minor (în cazul în care acesta a împlinit vârsta 14 ani - asistat de părintele român) sau prin împuternicit cu procură specială supralegalizată.

Lista actelor necesare:

  • Certificatul de naştere canadian în ORIGINAL, legalizat de către M.A.E.C.I /D.F.A.I.T. (Ottawa); Vezi capitolul Infomații utile, APOSTILAREA / SUPRALEGALIZAREA DOCUMENTELOR.
  • Certificatelede naştere românesti ale părinţilor,în original;
  • Certificatul de căsătorie românesc al părinţilor, dacă sunt căsătoriți în original;
  • Pașapoartele româneşti și canadiene ale părinţilor şi copilului în curs de valabilitate;

La prezentarea documentelor de mai sus solicitantul va completa cererea și declarațiile corespunzătoare.

Taxa consulară, vezi capitolul Taxe consulare aprobate pe luna în curs.Tabel Octombrie

 

sursa http://toronto.mae.ro/node/280

 

APOSTILAREA / SUPRALEGALIZAREA DOCUMENTELOR.

 

 

Canada nu a semnat conventia mai susmentionata, prin urmare actele oficiale din Canada care urmeaza a fi prezentate autoritatilor romane trebuie supralegalizate.

Procedura supralegalizarii presupune urmatoarele etape:

  • actul oficial canadian se trimite prin posta la Ministerul Afacerilor Externe Canadian (Department of Foreign Affairs – Authentification of documents JLAC, 111 Sussex Drive, Ottawa, Ontario, K1A 0G2, tel.gratuit 1-800-267-8376 sau 613-944-4000 pentru regiunea capitalei nationale si strainatate, fax.:613 944 7078) pentru legalizarea sigiliului si semnaturii emitentului. Autoritatile canadiene efectueaza legalizarea in termen de circa 20 zile lucratoare de la data primirii actului;
  • apoi actul oficial se trimite prin posta sau se prezinta la Ambasada sau Consulate in vederea legalizarii sigiliului si semnaturii MAE canadian.

    Pentru mai multe informaţii puteţi accesa pagina DFAIT: http://international.gc.ca/about-a_propos/authentication-authentification_documents.aspx?lang=eng&view=d

Pentru supralegalizarea fiecarui sigiliu se aplica taxa consulara conform Legii nr.36/1995 - A se vedea secţiunea Taxe Consulare.Tabel Octombrie

Solicitantii care fac demersul prin posta vor trimite la Ambasada sau Consulate impreuna cu actul respectiv, un money order pentru Embassy of Romania, Ottawa sau Consulate General of Romania in Toronto or Motreal si un plic autoadresat timbrat recomandat (Xpresspost cu semnatura de receptie sau Fedex).

Termen de rezolvare: 2-3 zile lucratoare. Cand actul se prezinta personal, legalizarea se face in cursul zilei.



#17
nasuc

nasuc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 557 mesaje

Postat 15 octombrie 2013 - 21:30

Draga crista-s, imi scot palaria in fata ta! iti multumesc pentru ca mi-ai servit informatiile ca pe tava. Esti o comoara. Multumesc muuuuult de tot! 

 

Zmotocel, felicitari, am vazut ca esti insarcinata. Sfatul meu e sa-i faci si certificat de nastere romanesc, noi n-am crezut ca vom avea nevoie, dar ... nu se stie niciodata :))



#18
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 16 octombrie 2013 - 00:41

cu siguranta ii fac si certificat si pasaport romanesc. nu strica sa le avem de la inceput :)

 

defapt de asta si vreau si certificat de casatorie romanesc .


Editat de zmotocel, 16 octombrie 2013 - 00:42 .


#19
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 16 octombrie 2013 - 07:45

cu placere [flo2]   era destul de clar si inainte caci fetele au explicat tare bine dar cind am vazut ca-i cu adrese si telefoane [pk]  nu m-am putut abtine sa nu copiez aici.. sigur mai foloseste si altora.

 

Sa ai bani la tine cind te duci la consulat caci eu imi amintesc ultima oara numai o prapadita de traducere a costat 70 euro [alcool]



#20
lai

lai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.446 mesaje

Postat 01 februarie 2014 - 07:00

Nasuc, nu stiu daca mai este de actualitate subiectul, dar daca da, sau pentru cine este interesat - inteleg ca tu intentionezi sa faci transcrierea certificatului in Romania; nu te baza pe cerintele specificate de un consulat; desi teoretic ele ar trebui sa fie aceleasi, nu e neaparat asa; intreaba direct la primaria unde intentionezi sa mergi in Romania. Eu i-am scos unuia dintre copii (toti nascuti in SUA) certificatul de nastere romanesc prin ambasada de aici, iar celorlalti, in Romania. Cerintele au fost diferite si per total procesul a fost mult mai simplu in Romania decat aici la ambasada.




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -