Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Triplul test in sarcina

teste sarcina sarcina triplu test

15 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 29 septembrie 2013 - 13:23

Pentru viitoarele mamici nu exista spaima mai mare decat aceea ca viitorul copil ar putea avea probleme de sanatate. Cu atat mai ingrijorate sunt femeile care pastreaza o sarcina dupa 35 de ani, varsta la care organismul femeii este mai predispus la boli ce pot afecta mama si copilul. Femeile care chiar au avut in familie persoane cu malformatii congenitale sunt cele mai motivate sa fie ingrijorate. Pentru toate aceste mamici, dar si pentru cele care vor sa aiba siguranta ca bebelusul este sanatos, exista o analiza care da informatii despre posibilele malformatii ale fatului in primele 18 saptamani de sarcina.

 

Citeste totul despre TRIPLUL TEST IN SARCINA.



#2
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 17:18

Triplul test e invechit, nu stiu daca se mai recomanda acum.

 

Acum se face dublul test din sange combinat cu ecografia morfologica la 12 saptamani. Are precizie mult mai mare decat triplul test si in plus, in caz de rezultat prost se poate face biopsia de vilozitati coriale in scurt timp si daca si asta iese prost se poate lua deciza de terminare a sarcinii mult mai devreme.

 

Mai nou exista si acea testare genetica din sangele mamei, dar e la inceput si preturile sunt foarte mari. Totusi din ce in ce mai multe clinici o ofera in Romania. Poate ar fi interesant un articol pe aceasta tema.

 

Acum am vazut ca articolul e din 2006, asa se explica. 


Editat de lavi02, 30 septembrie 2013 - 17:19 .


#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 17:21

Multumesc pentru info - chiar as dori sa stiu daca se mai face acest test in Romania - urmeaza oricum sa updatam acest articol.

[flo]



#4
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 21:15

Mirela, este posibil sa se mai faca dar este invechit, este posibil si sa mai fie recomandat de medici care nu sunt la curent cu ce a mai aparut. In domeniul asta, al testarii prenatale mai ales pt maladiile genetice se fac progrese de la an la an.

 

Acum dublul test pe varianta Nikolaides e foarte raspandit in Ro, f multi medici au mers la Londra si au facut stagii de pregatire la clinica doctorului respectiv si au acum dreptul sa-l foloseasca si in Romania. Practic in toate centrele mari (universitare), se poate face. Acum 3-4 ani erau 2-3 medici, acum sunt multi.

 

Iar testul asta nou, care analizeaza celule ale bebelusului in sangele matern  a aparut in 2011 dar inca se lucreaza la statistici, inca se fac cercetari. Ieri a aparut un articol aici: http://medlive.hotne...n-invaziva.html

 daca se considera reclama, imi cer scuze.



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 21:36

Lavi știu ca sunt si teste mai moderne insa acest test se face încă in România- din câte am fost eu informata- deci informatia poate fi utila.

#6
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 13:39

In sarcina, acum 4 ani dr mi-a prescris atat dublu cat si QUAD test (cica pentru ca triplu era deja invechit) si eco morfofetala. De fiecare data imi dadea trimitere la acelasi laborator (sincer aici e mult de discutat,).Bineinteles ca le-am facut pe toate ca sa stau linistita desi am inteles ca totusi ele nu au o acuratete de 100%. Ca sa  nu mai vb de problema banilor pentru ca dupa parerea mea sunt destul de scumpe si nu toata lumea si le poate permite. Sora mea care a nascut acum 2 luni dr nu I-a dat decat dublul test si eco morfofetala.



#7
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 12 octombrie 2013 - 20:51

In privinta laboratorului e intr-adevar de discutat: nu toate laboratoarele au aparatura care trebuie. Si daca nu o au valoarea rezultatului scade. Pentru dublul test in varianta Nicolaides trebuie un anume aparat pe care il au f putine laboratoare fiind f scump.



#8
Andre786

Andre786

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 30 ianuarie 2014 - 12:48

Buna! Eu am facut dublu test acum cateva luni, iar rezultatele au iesit foarte bune. Doctorul care se ocupa de mine este Istov Silviu de la clinica Medicover. Este un medic exceptional care explica foarte bine procedurile pe care urmeaza sa le faca. Din cate am inteles eu, analiza nu este obligatorie in Romania, dar este foarte importanta pentru a depista diferite malformatii, cum ar fi Sindromul Down. Eu am facut testul la recomandarea medicului si a iesit negativ. Mai bine sa previi, decat doamne fereste sa se intample altceva.



#9
jade84

jade84

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 31 ianuarie 2014 - 17:51

Si eu am facut triplu test desi stiam ca nu are cine stie ce precizie insa am zis sa fie acolo. nici ecografia de morfologie fetala nu are cine stie ce precizie insa eu zic ca este mai bine sa le faci.



#10
Andre786

Andre786

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 13:26

Cu toata tehnologia de astazi, inca nu se stiu exact cauzele ratei ridicate de nastere prematura. Eu am preferat sa previn acest risc si, la recomandarea doamnei doctor Ruxandra Dumitrescu, am facut testul Parto Sure. Daca aveti peste 20 de saptamani de sarcina, il puteti face linistite. Eu l-am facut chiar la 26 de saptamani si rezultatul mi-a adus zambetul pe buze, caci am aflat cat timp mai am pana la momentul mult asteptat.



Etichetat si cu teste sarcina, sarcina, triplu test

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -