Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap.2

nastere februarie 2014

196 raspunsuri la acest subiect

#1
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 25 septembrie 2013 - 10:48

bulgarasi%20mare.jpg

Linkuri rapide: Lista DPN | Rugaciuni | Dezbateri private | Intrebari | Albume

 

Noi suntem mamicile bulgarasilor de februarie si asta este calatoria noastra:

 

[barza1] Capitolul 1 [barza1]

 

Datele probabile de nastere ale bulgarasilor:

 

Carla0731            31 ian / 1 feb 2014
zubi                        6 februarie  2014
Musette_1982        7 februarie 2014 [baietel]
Claudia0702           7 februarie 2014 [fetita]

STMaria                 7 februarie

Aricioaica09            8 februarie 2014 [baietel]

anca1985             10 februarie 2014
onitzi21                 11 februarie 2014 [baietel]

LiaCamelia            11 februarie 2014 [fetita]
drelen                   14 februarie 2014

crissintibun           14 februarie 2014
mateea24             15 februarie  2014

Rommyna             17 februarie 2014

Brindusa_32         20 februarie 2014 [baietel]
MaryM85              21 februarie 2014

hsnsym                23 februarie 2014 

Florentina_C        24 februarie 2014 [baietel]   

zmotocel               24 februarie 2014 [fetita]

crisicar                 25 februarie 2014 [fetita]

Geluk                   26 februarie 2014 [fetita]

 

Dragi viitoare mamici, fie ca protectia Domnului sa fie peste noi, peste pruncusorii din burticile noastre si peste familiile nostre, sa-i binecuvanteze cu sanatate, dezvoltare deplina si sa-i putem duce pana la termen !
_______________________________________________________

Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei:

Doamne, cel care ai zis oamenilor: "Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul" binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in pantecele mamei sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita. Da-i lui Doamne crestere fireasca, sanatate si putere.Parinte Ceresc, care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Nu parasi robii Tai si ocroteste prin Harul Tau pruncii nostri si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale.
Doamne fii cu noi si da-ne izbanda dupa Sfanta Voia Ta. Amin


RUGACIUNEA MAMEI INAINTE DE NASTERE

Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.


RUGACIUNEA MAMEI DUPA NASTERE

Multumescu-Ti Tie, Doamne, din adancul inimii mele, pentru pruncul pe care Tu mi l-ai daruit si pe care Tie Ti-l inchin, dimpreuna cu toata viata mea, intru care ai binevoit. Daruieste-i, Stapane, viata ca sa se nasca din nou, din apa si din Duh, ca fiu al Tau dupa har, in Taina Sfantului Botez. Ajuta-ma, Iubitorule de oameni, sa-l cresc in pace, ca pe un madular binecuvantat al Bisericii Hristosului Tau. Si intreaga noastra familie pazeste-o intru dragostea Ta, daruindu-i toate cele spre trebuinta, dupa marea Ta mila, putere si intelepciune. Ca noi Tie Iti incredintam sufletele si trupurile noastre, Tie ne rugam pentru noi insine, si unii pentru altii, si numele Tau, de viata facatorul, in veci il preamarim: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.


RUGACIUNEA MAMEI PENTRU COPIL

Doamne, Dumnezeul nostru, cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om din tarana si ai suflat lui suflarea de viata si binecuvantandu-l ai zis: cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul; iar la Cana Galileii, prin Unul Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate, ca neincetat sa reversi Harul Tau si sa Te milostivesti si asupra copiilor mei, pe cate Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti. Umple-i Doamne pe ei de intelepciune si pricepere. Apara-i de toate cursele vrajmasilor vazuti si nevazuti. Porunceste ingerilor Tai, ca totdeauna sa fie calauzele si povatuitorii lor spre toate faptele cele bune, ca sa Te poata lauda si preaslavi in veci. Amin


[ruga] Dumnezeu sa ne ajute sa avem sarcini pana la termen si nastere usoara si copilasi sanatosi si frumosi!

 

Cine nu se regaseste pe listuta dati-mi un mesaj mie (Anda08) sau catre Aricioaica09, cu user-ul vostru, DPN-ul si link-ul subiectului - vom actualiza / edita listuta sa fie toate burticile prezente [flo2]


Editat de Aricioaica09, 10 octombrie 2013 - 08:54 .


#2
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 25 septembrie 2013 - 12:00

Ari, multumim pt capitol! [flo2]

 

Sa auzim numai vesti bune despre mamici si bebici! [:)]



#3
LiaCamelia

LiaCamelia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 25 septembrie 2013 - 12:31

Observ ca majoritatea suntem in jurul a 20 de saptamani, teoretic undeva pe la jumatatea sarcinii si cineva s-a gandit sa ne faca un cadou - pagina "Bulgarasi de februarie 2014". Multumim !



#4
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 25 septembrie 2013 - 12:52

Oau Ari, arata super! Vad ca ai fost foarte preocupata de asta si iti multumesc! Desi scrie si la semnatura, voi spune si eu DPN 17 feb 2014  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] 

 

Si inca o data felicitari Ari pentru baietel!  [flo2] Sa-ti traiasca, sa creasca mare si frumos si sa ajungeti cu bine la termen  [:X] Noi nu avem nimic spectaculos de povestit. Si ieri si azi am ceva treaba pe la munca si seara am stat de ceva activitati casnice  [batcap] Ieri pe la ora asta m-a luat o usoara durere de cap si vad ca nu vrea sa ma lase nici acum...dar nu scapa ea asa usor :D

 

Zi frumoasa dragelor! Pupici burticilor :X 



#5
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 25 septembrie 2013 - 13:11

Cu drag! [:)]

 

Eu am copiat lista de DPN-uri care era pe Grupul bulgarasilor, e posibil ca persoane care au scris aici dar nu au scris acolo sa nu se regaseasca, de aceea va rog sa-mi dati un PM daca nu va regasiti in lista.

 

Am cautat o imagine mai frumusica asa pt grup dar nu prea am avut inspiratie :)

 

La noi s-au inceput renovarile in casa si treaba mea cea mai importanta e sa stau dupa caine sa nu se repeada la muncitori [dra] [batcap] Avem o ciobanita mioritica  :)

 

Sa aveti o zi usoara in continuare!



#6
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 25 septembrie 2013 - 13:37

Multumesc frumos Ari! Oau renovari! Asta trebuie sa fie sigur o preocupare si o activitate obositoare. Daca reusesti sa te limitezi la avut grija de cutzu ar fi super! Sa-ti traiasca fetitza! Este mare mare? Si cum o cheama?  [il]  [il]  [il] 

 

Noi suntem proprietari de pisicel bombonel rasfatel. Cel mai motanel din toata lumea, cu cea mai mare personalitatea..nu ati vazut asa ceva!  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] Daca vrea cu noi sau in brate miorlaie si asteapta sa ne ducem dupa el sa-l luam. Acum are un nou obicei...de fapt doua. De unul se dezobisnuise intr-o vreme. Ma miorlaie la 5.20 punct, nu care cumva sa nu uit sa ma trezesc. Inainte era decent si miorlaia dupa ce suna alarma si vedea ca nu dau niciun semn de viata. Acum nu, de luni o tine una si buna, la 5.20 e blocat pe miau si zgariat usa dulapului...care-i in dreptul capului meu...just wonder why  [soricel] 

 

Al doilea obicei este sa-l iau in brate dupa ce miorlaie si sa-l aduc in pat, sa-l asez intre mine si mister, sa-l mangai si sa-i vorbesc. Dar sa nu va imaginati ca sta sa-l iau cat e la capul meu. Nuuuuuuuuuu  [batcap]  [batcap]  [batcap] El vrea in brate dupa ce alerg dupa el dintr-un capat in celalalt al apartamentului :))

And here he is:

 

430660_337891116248130_819556765_n.jpg


Editat de rommyna, 25 septembrie 2013 - 14:04 .


#7
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 25 septembrie 2013 - 14:16

Waaaaaw! Ce ochi are Ma! Si ce blaniiitaa!!! E superb!

 

Lui Iuca mea i-ar placea tare mult de el [catelulsfuge]

 

:)))

 

Iuca e o adolescenta zvapaiata in varsta de 1 an si 3 luni :) In ultimul timp a devenit foarte teritoriala, e foarte atasata de familie si daca nu intampinam musafirii cu mult entuziasm si bucurie nu prea ii agreeaza. Ne vede ca pe mica ei turma de oi si orice intrus il considera amenintator :))

 

Eu sunt tare mandra de ea, chiar daca ne mai da batai de cap... De felul ei nu e agresiva, dar cand e vorba de aparare, ea e sefa!


Editat de Aricioaica09, 25 septembrie 2013 - 14:23 .


#8
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 25 septembrie 2013 - 14:18

As fi atasat o poza cu ea, dar nu stiu de ce nu reusesc... voi cum atasati pozele? Am dat in Media personale dar de acolo nu pot sa selectez din pozele mele din calculator...



#9
Geluk

Geluk

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 406 mesaje

Postat 25 septembrie 2013 - 14:45

E, asa da. Multumim pentru capitol. [flo2]

Eu nu am nimic de raportat. Nici culoare de carucior nici dans in burtica.Vreme inchisa dar placuta, treburi prin casa, la munca ,stiti voi.

pupici



#10
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 25 septembrie 2013 - 16:04

Multumim pentru capitol :)

Nici la mine nu-s vesti. Inca nicio miscare :(.  

Am inceput "window shopping", dar pe internet :))) 

Sunt atat de multe variante pt fiecare obiect ca nu ma pot hotari la nimic pt moment. 





Etichetat si cu nastere februarie 2014

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -