Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum sa fac?


21 raspunsuri la acest subiect

#11
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 08:28

Multumesc Maria



#12
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 09:23

Cam asa arata cv-ul meu

Fisiere atasate



#13
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 13:57

Blue_starr, daca imi permiti o mica sugestie, schimba-ti adresa de mail. Adresele care contin cuvinte gen scumpy, baby etc nu sunt potrivite pentru a fi folosite in genul asta de activitate.

 

Nici afirmatia "casnica, cresc copilul" nu-ti va aduce prea multe puncte.



#14
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 14:07

Cred ca trebuie sa completezi pentru fiecare loc de munca perioada in care ai efectuat-o (presupun ca nu le-ai facut pe toate in acelasi timp).



#15
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 18:13

Cred ca trebuie sa completezi pentru fiecare loc de munca perioada in care ai efectuat-o (presupun ca nu le-ai facut pe toate in acelasi timp).

 

Ar trebui dar nu am lucrat cu forme legale si nu pot cere recomanddari deci nu pot trece :)



#16
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 22:59

Buna Isabella,

 

Recomandarile au fost bune. Mai fac si eu cateva:

 

- Completeaza munca ta exact cum a fost in practica, chiar daca nu ai confirmarea in "cartea de munca". Poti eventual sa spui atunci ca nu ai confirmarea, pentru ca angajatorii nu ti-au facut formele legale. Este din nefericire o practica destul de larga :(.

 

 

- Inisist si eu pe ce ti-a spus J G - adresa de mail nu e deloc potrivita, trebuie sa o schimbi neaparat si sa pui una mai serioasa. chiar cu numele-prenumele tau. Nu neglija acest aspect, este absolut important.

 

- Numele - chiar asa te numesti? Trebuie sa fie Prenume - Nume - asa cum apare in bulletin.

 

- Sterge etapele de " somera, Night club "tabu", "casnica cresc copilul". Astea nu sunt relevante intr-un CV.

 

- Nu e clar: Mobilitate: Numai in tara; dispusa la calatorii: Deloc.

Deci...poti calatori in interes de serviciu? Are cine sa stea cu copilul? Daca nu, atunci ma bine stergi complet si nu scrii nimic - si la interviu, daca esti intrebata, raspunzi sincer.



#17
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 08:21

Ar trebui dar nu am lucrat cu forme legale si nu pot cere recomanddari deci nu pot trece :)

Poti trece. 



#18
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 11:15

Buna Isabella,

 

Recomandarile au fost bune. Mai fac si eu cateva:

 

- Completeaza munca ta exact cum a fost in practica, chiar daca nu ai confirmarea in "cartea de munca". Poti eventual sa spui atunci ca nu ai confirmarea, pentru ca angajatorii nu ti-au facut formele legale. Este din nefericire o practica destul de larga :(.

 

 

- Inisist si eu pe ce ti-a spus J G - adresa de mail nu e deloc potrivita, trebuie sa o schimbi neaparat si sa pui una mai serioasa. chiar cu numele-prenumele tau. Nu neglija acest aspect, este absolut important.

 

- Numele - chiar asa te numesti? Trebuie sa fie Prenume - Nume - asa cum apare in bulletin.

 

- Sterge etapele de " somera, Night club "tabu", "casnica cresc copilul". Astea nu sunt relevante intr-un CV.

 

- Nu e clar: Mobilitate: Numai in tara; dispusa la calatorii: Deloc.

Deci...poti calatori in interes de serviciu? Are cine sa stea cu copilul? Daca nu, atunci ma bine stergi complet si nu scrii nimic - si la interviu, daca esti intrebata, raspunzi sincer.

 

 

Am facut modificarile la adresa de mail si da numele in buletine este isabelle-katalina :) dar..desi cv-ul a fost bun adica bine construit nu mi la-u primit fiindca sa facut bursa strict pentru absolventii de liceu/facultate de anul trecut.

 

Dar unii angajatori mi-au luat numarul de telefon si mi-au spus sa ma prezint la ei poate imi gasesc ceva la intretinere.

 

Din pacate nu am cu cine lasa fetita daca vreau sa ma deplasez. Totusi nu ma las si mai incerc pana gasesc un loc de munca.

 

Pana una alta o sa distribui ziare sambata timp de 4 ore si primesc 50 de lei pentru munca depusa.

 

Am gasit o firma privata de curatenie care face angajari, o sa incerc si acolo.


Editat de blue_starr, 27 septembrie 2013 - 11:16 .


#19
luisa1983

luisa1983

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 694 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 14:11

 Chiar daca iti vei gasi de munca si vei avea un venit constant , cauta un liceu care are si forma de invatamant seral / ID, trebuie neaparat sa termini liceul, poate iti va fi greu dar o faci pentru tine si ar trebui sa te motiveze. Daca deja ai o scoala profesionala, te poti inscrie in clasa a XI a deci asta ar insemna sa mai faci 3 (seral) / 4(ID) ani de liceu...trec repede , nu te speria! Termina-ti scoala!

 

O consiliere profesionala nu ti-ar strica, exista in scoli si licee , consilier psihopedagogic( nu te costa nimic daca te inscrii ACUM la liceu, nu este tarziu) care se pricepe sa-ti dea sfaturi despre ce ai putea sa faci, asta ca o orientare a ta privind un loc de munca viitor.

 

CV-ul se poate cosmetiza un pic daca apelezi la un ajutor si ii explici persoanei la care apelezi, exact ce ai muncit pana acum chiar daca nu a fost cu carte de munca.

 

Am facut modificarile la adresa de mail si da numele in buletine este isabelle-katalina :) dar..desi cv-ul a fost bun adica bine construit nu mi la-u primit fiindca sa facut bursa strict pentru absolventii de liceu/facultate de anul trecut.

.........

Din pacate nu am cu cine lasa fetita daca vreau sa ma deplasez. Totusi nu ma las si mai incerc pana gasesc un loc de munca.



#20
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 18:09

 Chiar daca iti vei gasi de munca si vei avea un venit constant , cauta un liceu care are si forma de invatamant seral / ID, trebuie neaparat sa termini liceul, poate iti va fi greu dar o faci pentru tine si ar trebui sa te motiveze. Daca deja ai o scoala profesionala, te poti inscrie in clasa a XI a deci asta ar insemna sa mai faci 3 (seral) / 4(ID) ani de liceu...trec repede , nu te speria! Termina-ti scoala!

 

O consiliere profesionala nu ti-ar strica, exista in scoli si licee , consilier psihopedagogic( nu te costa nimic daca te inscrii ACUM la liceu, nu este tarziu) care se pricepe sa-ti dea sfaturi despre ce ai putea sa faci, asta ca o orientare a ta privind un loc de munca viitor.

 

CV-ul se poate cosmetiza un pic daca apelezi la un ajutor si ii explici persoanei la care apelezi, exact ce ai muncit pana acum chiar daca nu a fost cu carte de munca.

 

Am facut 3 ani de profesionala..de seral nu stiu daca mai am energia si vointa de dinainte, mereu mia placut sa invat la engleza eram cea mai buna din liceu desii eram la profesionala..sincer nu stiu cum mi-as imparti timpul, am deja programul foarte plin cu fata nu ma ajuta nimeni, daca imi gasesc de lucru trebuie tot eu sa o duc si sa o aduc de la gradinita.

 

In astia trei ani cat am stat acasa nu ma ajutat nimeni cu ea mi-a fost greu sii inca imi e dar o sa gasesc eu o solutie.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -