Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum sa fac?


21 raspunsuri la acest subiect

#1
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 18:34

Stiu suna ciudat..dar..nu am habar cum sa imi fac un cv, avand in vedere ca experienta nu am, e drept am terminat o scoala profesionala si am calificare de gradul unu si doi, dar..nu stiu ce sa scriu in cv.

Am facut si voluntariat timp de 5 ani de zile am si muncit dar fara carte de munca, si cunosc limba engleza la nivel mediu.

 

Vreau sa ma duc la bursa locuriilor de munca luna asta si vreau sa imi fac un CV europass dar nu stiu cum ar trebui sa il redactez. Ar trebui sa imi fac mai multe exemplare?



#2
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 23:27

Gasesti aici: http://europass.cede...es-instructions

 

formularul in limba romana si instructiunile pentru completare. E chiar simplu.

 

Da, mai multe exemplare, daca te duci la bursa locurilor de munca.



#3
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 01:59

cauta pe net exemplare/copi de cv, poate si aici pe DC e cineva sa te ajute sa faci unul bun (eu din pacate nu stiu cat de mult te pot ajuta, ma pricep sa il fac mai mult in engleza , si in sistemul de aici...care cred ca e un pic dif de ce e la voi)

 

la voi nu sunt centre (de calificare) unde te ajuta sa-ti faci cv-ul?

 

-nu conteaza ca ai lucrat fara carte de munca, conteaza ce stii sa faci in field-ul in care vrei sa aplici, sa fii convingatoare ca poti sa oferi ceea ce se cauta, si ca ceea ce nu stii esti doritoare si capabila de a invatza repede si eficient.

-cauta pe net exemple facute de cv-uri sa te poti inspira din ele.

-daca, cauti servici in diferite domenii, treb sa-ti faci cv uri diferite.

 

-cand te duci la bursa loc de munca treb sa ai multe exemplare ca sa le poti da la recruiteri.

 

-conteaza sa iesi, sa nu ai emotzii, sa te obisnuiesti cu interview-urile...si o sa reusesti.


Editat de michelle-usa, 22 septembrie 2013 - 02:54 .


#4
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 06:48

Gasesti aici: http://europass.cede...es-instructions

 

formularul in limba romana si instructiunile pentru completare. E chiar simplu.

 

Da, mai multe exemplare, daca te duci la bursa locurilor de munca.

 

Multumesc Selene



#5
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 06:53

cauta pe net exemplare/copi de cv, poate si aici pe DC e cineva sa te ajute sa faci unul bun (eu din pacate nu stiu cat de mult te pot ajuta, ma pricep sa il fac mai mult in engleza , si in sistemul de aici...care cred ca e un pic dif de ce e la voi)

 

la voi nu sunt centre (de calificare) unde te ajuta sa-ti faci cv-ul?

 

-nu conteaza ca ai lucrat fara carte de munca, conteaza ce stii sa faci in field-ul in care vrei sa aplici, sa fii convingatoare ca poti sa oferi ceea ce se cauta, si ca ceea ce nu stii esti doritoare si capabila de a invatza repede si eficient.

-cauta pe net exemple facute de cv-uri sa te poti inspira din ele.

-daca, cauti servici in diferite domenii, treb sa-ti faci cv uri diferite.

 

-cand te duci la bursa loc de munca treb sa ai multe exemplare ca sa le poti da la recruiteri.

 

-conteaza sa iesi, sa nu ai emotzii, sa te obisnuiesti cu interview-urile...si o sa reusesti.

 

Michelle in domeniul in care am terminat scoala am ceva experienta de aia ne-au dat calificari fiindca am facut practica 3 ani in meseria aia, dar salarul e mic si programul de minim 10 ore iar eu nu pot deocamdata la program asa lung fiindca efectiv nu am cine sa iimi duca fata la gradinita sa o aduca etc.

 

Iar cu emotiile sincer imi e cam frica nu  prea interactionez asa ca o sa trebuiasca sa imi fac muult curaj sa nu ma poticnesc in cuvinte doar am un copil de crescut si daca am reusit pana acum inseamna ca a gasi un loc de munca e floare la ureche. Sper.


Editat de blue_starr, 22 septembrie 2013 - 06:54 .


#6
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 15:57

michelle, nu stiu cat se practica in Romania faza cu CV-ul diferit, cat faza cu scrisoarea de intentie diferita. Din experienta mea, acolo variezi, in functie de cerintele postului pentru care aplici. 



#7
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 18:33

de asta iti spun ca in primul rind trebuie sa iesi , sa intri in contact cu lumea, sa capeti confidentza.

selene m-am uitat si eu pe likul dat de tine sa vad cum arata un CV, din cele vazute , din punctul meud e vedere sunt ff superficiale si la unul din ele scria la "competenta de comunicare" ca a facut parte din echipa de basket...ceea ce mi se pare de ris sa pui asa ceva  in CV.

 blue star  roaga aici pe fete sa te ajute sa compui un CV cu experienta ta...



#8
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 25 septembrie 2013 - 08:20

Michelle poi eu am facut 6 ani de zile voluntariat..dar nu pot cere recomandari fiindca nu mai a de la cine, persoana care se ocupa de casele respective, erau de tip familial nu mai e in romania.

 

Iar de muncit am muncit dar fara forme legale fiindca inca eram eleva, deci nu prea am ce sa trec in cv exceptand abilitatiile de adaptare :)



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 25 septembrie 2013 - 09:24

blue, parerea mea este ca ar trebui sa treci in cv si activitatea de voluntariat si unde ai lucrat fara forme legale. un angajator interesat sa te angajeze va discuta ulterior detalii legate de activitatea ta. conteaza asadar sa lasi o prima impresie buna cu acest cv, astfel incat candidatura ta sa fie luata in calcul la prima selectie a candidatilor.

 

prezentand detaliile respective nu faci altceva decat sa "demonstrezi" ca ai ceva experienta, nu ai perioade "blank" in anii anteriori.



#10
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 25 septembrie 2013 - 16:03

Fa-ti cont pe unul dintre site-urile de joburi bestjob/myjob/ejob si completeaza rubricile pe care ti le pun la dispozitie.

La final poti descarca CV-ul, eventual mai modifici pe unde ti se pare ca nu te reprezinta, si il poti tipari. 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -