Sari la conținut

Sari la conținut


Legea lui Ionut! Aplicare. Demersuri PRO siguranta copiilor


260 raspunsuri la acest subiect

#11
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 17:10

capitala fierbe in we asta

..cel putin.. asa anunta media

 

aici despre mitingul nostru


Editat de alinuk, 20 septembrie 2013 - 17:14 .


#12
desiree

desiree

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 791 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 08:57

Buna,

 

 

este important sa fim si fizic cat mai multi in strada,..este extraordinar ce ati facut voi zilele acestea, toate comunicatele pe care le-ati trimis, dar trebuie sa fim si prezenti..sa vada si omul de rand care se uita la TV ca suntem destui..ieri imparteam manifest de chemare la miting si parintii salutau initiativa, nu stiu cati vor veni insa parintii de pe strada sunt cu noi...asa ca haideti sa ne mobilizam cat mai multi pentru maine...poate ne vor vedea si vor veni si ei...



#13
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 09:00

ar fi bine saa lipim niste afisuri din astea in parcuri. sunt multi parinti care nu prea au timp de FB



#14
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 10:06

Eu sunt in pauza de proteste, desi mi-ar place sa vin. Doar ca e ceva mai complicat si nu vreau sa pun paie pe foc inutil.
Mi-am adus insa aminte acum 2 zile cand am mers la sedinta cu parintii ca la noi in scoala e plin de maidanezi. Intrarea in scoala se face pe 2 porti, una pentru copii si alta pentru profesori. Ee, si pe unde intra profesorii, asta vara cand am mers sa verific niste lista m-au intampinat vreo 5-6 maidanezi pusi pe scandal, a trebuit sa iasa paznicul sa ii linisteasca, nici pana la avizier nu as fi putut intra atunci. Era vacanta, nu erau copii, dar chiar si asa!! Acum cand am mers la sedinta si am intrat pe aceeasi poarta, nu mai erau maidanezii. M-am gandit in sinea mea ca i-au luat de acolo, dar de unde, ieri cand am fost sa iau fetele, am zarit unul tolanit la soare in curtea din spate (unde nu au acces copiii). Nu stiu daca era doar unul, sau atat am putut vedea eu. In situatia asta, ce sa fac, sa merg la directoare sa cer eliminarea lor din incinta scolii sau sa fac direct reclamatie la hinghieri sa ii ridice?! Ca e clar ca profesorii si implicit diectorii stiu de existenta lor si ii tolereaza, ca stau in zona prin care intra ei in scoala!
Am numarat si maidanezii de pe drumul de la scola catre casa, 11 bucati, pasnici, izolati, tolaniti pe sub masini sau la soare. Nu erau in haite, dar reprezinta un potential pericol. Majoritatea find semiadoptati (vreo 3 erau pe langa chioscurile de cartier, altii pe langa ghenele de la blocuri).
In situatia asta probabil sunt multi parinti, care se lovesc de maidanezi aparent pasnici la tot pasul.
Cum putem noi rezolva problema?! Ca daca sunam la numarul respectiv de telefon, mi-e greu sa cred ca cineva ne va pune pe lista de prioritati la curatat strazile, fiind vorba de caini pasnici si izolati! Adica sun si le spun stiti, la ora 12 azi am vazut un maidanez la adresa x, altul la adresa y, si tot asa!! Pai pana vin ei sa ii ridice, e clar ca nu o sa ii mai gaseasca tot acolo.
In cazul haitelor e altceva, dar astia izolatii?!

#15
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 11:08

Buna,

 

 

este important sa fim si fizic cat mai multi in strada,..este extraordinar ce ati facut voi zilele acestea, toate comunicatele pe care le-ati trimis, dar trebuie sa fim si prezenti..sa vada si omul de rand care se uita la TV ca suntem destui..ieri imparteam manifest de chemare la miting si parintii salutau initiativa, nu stiu cati vor veni insa parintii de pe strada sunt cu noi...asa ca haideti sa ne mobilizam cat mai multi pentru maine...poate ne vor vedea si vor veni si ei...

exact, este important sa iesiti in strada ! Fetele din provincie si diaspora, anuntati prietnii si rudele din Bucuresti despre acest miting si cereti-le sa participle, orice om in plus este important !



#16
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 15:58

sunt cu inima alaturi de voi

#17
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 16:43

Da, asa este

 

Sunt multi oameni care sustin cauza, dar nu au curaj sa combata vehementa celorlalti care sunt interesati ca maidanezii sa ramana in strazi, celor de la ong uri care daca raman fara acesti caini....practic le dispare obiectul muncii

 

Le putem propune campanii educationale in ceea ce priveste ideea de a fi responsabil fata de un animal....etc

 

Printati afisul de pe prima pg a acestui topic si flyerele din link si puneti-le la bloc, dati-le in piata, la metrou etc

 

dati link catre aceste informatii pe messanger, pe mail prietenilor

 

Mesajul nostru trebuie sa ajunga la oameni care empatizeaza cu aceasta cauza! éa cat mai multi.

Si nu suntem putini!

 

 

Acum ma duc in Parc Izvor cu vreo 200 de fluturasi.

Se va face si un lant uman in jurul Palatului PArlamentului si de asemenea este o manifestatie a biciclistilor.

 

 

Ne vedem acolo, care mai vine.

 

 

[flo2]



#18
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 16:47

ia rmaine dimineata la 11 in Parc Unirii - vis-a-vis Mag Unirea



#19
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 18:46

Ma voi gandi la voi  [flo2]  [flo2]  [flo2]



#20
andruskandu

andruskandu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.758 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 19:49

Si eu sunt cu sufletul alaturi de voi!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -