Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Romania se afla printre primele tari din lume, in ceea ce priveste numarul copiilor care detin un smart-phone sau o tableta!

jocuri tableta smartphone lego duplo

33 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: Copiii si tableta/smartphone-ul (31 membru(i) a(u) votat)

Lasati copilul sa se joace pe Samartphone sau Tableta?

  1. Da, dar in mod controlat, sunt foarte atent(a) ce jocuri joaca (11 voturi [35.48%] - Vezi)

    Procentaj de vot: 35.48%

  2. Da, si recunosc ca uneori nu sunt atenta ce joaca (5 voturi [16.13%] - Vezi)

    Procentaj de vot: 16.13%

  3. Simplu.... DA! (9 voturi [29.03%] - Vezi)

    Procentaj de vot: 29.03%

  4. Nu, pentru ca nu cred ca-i face bine. (2 voturi [6.45%] - Vezi)

    Procentaj de vot: 6.45%

  5. Nu, pentru ca imi este frica ca-mi strica dispozitivul sau schimba din setari (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  6. Nu. pentru ca nu am un astfel de dispozitiv (2 voturi [6.45%] - Vezi)

    Procentaj de vot: 6.45%

  7. Simplu.... NU! (2 voturi [6.45%] - Vezi)

    Procentaj de vot: 6.45%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#31
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 15:00

Mie nu mi-a folosit toata matematica aia complicata invatata in facultate...algoritmi simplex primal,dual,calculul a tot felul de estimari si indici la burse de valori si altele. Efectiv abia cand m-am izbit de probleme cre necesita gandire logica(contabilitate si mai apoi altele...)am folosit nu algoritmi ci gandirea matematica.Eu inca traduc totul in bani...in numerar...jonglez cu ele...intuiesc care e algoritmul de rezolvare a unei probleme dar am informatician care pune in practica ce-i dau eu. Ideea e ca nu foloseste efectiv ce inveti.Ca nu te mai intalnesti cu ele nicicum.

#32
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 15:04

Adica,mai pe romaneste...eu ii spun pasii de urmat si ce trebuie sa faca fiecare,el transpune informatic(asta e baza la mine) ce spun eu.Si functioneaza perfect.

#33
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 17:36

Sorry, da de ce ar trebui sa alerg acu in stinga si in dreapta sa iti scot tie statistici, care oricum ma indoiesc ca exista? Eu nu scot statistici din buzunar, degeaba Marius ma privesti cu superioritate aici. Eu iti spun cum sta cu realitatea aici, daca vrei o crezi, daca nu nu. Nu-i bai. Dar poate tu stti sa imi spui ce procent nu au nevoie in Germania de logaritmi, ca vad ca esti fixat pe statistica asta fara sens. Eu nu am timp sa caut asemenea date fara sens pt mine doar pt ati satisface tie o curioizate. Toti chimistii au nevoie sa stie de pH (are o importanat f mare in taoate domeniile chimiei), multi lucrind cu el direct, care pH se bazeaza pe logaritm.  Just an example.

 

Sau poate tu poti sa imi dai statistici exacte despre afirmatiile tale cu foloasele tabletelor?

 

Vrei nu vrei traim intr-o lume tehnologizata, care se bazeaza pe matematica. Cu cit esti mai inept sa intelegi regulile de baza ale matematicii, cu atit vei fi un inept sa intelegi lumea in care te afli. Cu cit esti mai inept sa intelegi regulile de baza ale stiintelor cu atit vei fi manipulat sa crezi ori reclame ori cine stie ce ONG despre creme, alimente, cuptoare cu microunde si telefone mobile. Te vei lasa manipulat si prostit fara probleme.

 

E usor sa dai din degete pe o tableta, mai greu sa intelegi si sa fi in stare sa sustii un asemenea sistem modern tehnologizat. De aia f multi au ajuns sa se uite la stiinta ca la o religie din partea careia se asteapta la minuni.

 

 

Stii, mi-i se pare ca esti tare agresiv fata de cei care au alta experienta si alta opinie ca a ta. Nu numai la subiectul asta.

Aaa imi pare rau daca te simti agresata departe de mine gandul acesta si imi cer scuze insa recunosc faptul ca m-ai starnit cand ai spus atat de categoric ca in viata nu se mai poate fara logaritmi. Ca este ceva uzual si neaparat necesar. Apoi ai revenit un pic si ai redus la piata germana si pentru ca din experienta mea (romaneasca e drept motiv pentru care am zis Ok sa vedem cum e pe piata germana)  deci in Romania de foarte putine ori este necesar sa faci un calcul de logaritm si vorbesc de marea masa de oameni... sincer eu nu vad acoperirea. Sigur ca sunt persoane care uziteaza si logaritmi si functii si limite de functii si derivate si integrale si matrici si mai stiu eu ce au nevoie dar nu este in nici un caz un numar reprezentativ. Asta este opinia mea cel putin.



#34
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.735 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 17:49

Eu am votat cu simplu...

 

da, se joaca. di tate. pe ipad. de la math and spelling games pana la bombe, zombies, angry birds, who stole my water, amazing alex

 

si leveled reading, tot pe ipad. sau laptop. e mult mai ieftin un abonament online la math/ spelling/ reading sites deca tsa le tot cumpar carti si caiet ede lucru.

 

si mai nou le-am pus overdrive, asculta carti audio de la biblioteca. 

 

cat timp petrec cu tehnologia in conditiile astea? pai in masina, cand mergem pe undeva. de la 30 de min la 10 ore, cat e drumul. ieri cat am fost la oras si inapoi, 3 ore, au ascultat povesti si s-au jucat angry birds.

 

acasa, ne-numarand drumurile, si cu ipadurile la liber, cred ca nu petrec mai mult de o ora si jumatate jucandu-se pe saptamana Si asta e mult, sunt saptamani in care nu se joaca deloc. doar fac teme sau asculta povesti.

 

deci nu-i asa bau bau. secretul e ce alte alternative le oferi.

 

edit: mi-i foame si mi-am mancat cuvintele. apoi am vazut ca a iesi fix invers :)


Editat de Aqai, 23 septembrie 2013 - 17:59 .




Etichetat si cu jocuri, tableta, smartphone, lego, duplo

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -