Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Romania se afla printre primele tari din lume, in ceea ce priveste numarul copiilor care detin un smart-phone sau o tableta!

jocuri tableta smartphone lego duplo

33 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: Copiii si tableta/smartphone-ul (31 membru(i) a(u) votat)

Lasati copilul sa se joace pe Samartphone sau Tableta?

  1. Da, dar in mod controlat, sunt foarte atent(a) ce jocuri joaca (11 voturi [35.48%] - Vezi)

    Procentaj de vot: 35.48%

  2. Da, si recunosc ca uneori nu sunt atenta ce joaca (5 voturi [16.13%] - Vezi)

    Procentaj de vot: 16.13%

  3. Simplu.... DA! (9 voturi [29.03%] - Vezi)

    Procentaj de vot: 29.03%

  4. Nu, pentru ca nu cred ca-i face bine. (2 voturi [6.45%] - Vezi)

    Procentaj de vot: 6.45%

  5. Nu, pentru ca imi este frica ca-mi strica dispozitivul sau schimba din setari (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  6. Nu. pentru ca nu am un astfel de dispozitiv (2 voturi [6.45%] - Vezi)

    Procentaj de vot: 6.45%

  7. Simplu.... NU! (2 voturi [6.45%] - Vezi)

    Procentaj de vot: 6.45%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 10:20

De curand am vazut o stire la ProTV :

Romania se afla printre primele tari din lume, in ceea ce priveste numarul copiilor care detin un smart-phone sau o tableta! (o gasiti aici).

 


Raul a primit o tableta de parinti de cand avea doar 3 ani. De atunci, rar o mai lasa din mana. Nici sora lui Tania nu se lasa mai prejos. La doar 5 ani, manevreaza smartphone-urile si tableta mai ceva ca un adult.

"Joaca" pe tableta stimuleaza insa si creativitatea copiilor. Iar multi copii invata din jocurile educative instalate pe micile gadgeturi.

Un studiu recent plaseaza Romania pe primele locuri in topul tarilor in care copiii detin un smartphone sau o tableta.

10% dintre copiii de la noi primesc cadou de la parinti un astfel de dispozitiv inca de la 5 ani. Aproape dublu fata de cei din Franta sau Germania si chiar triplu fata de Statele Unite.

Foarte important este insa ca cei mici sa nu exagereze in joaca lor pe tableta.Copiii care isi petrec mai mult de doua ore pe zi cu aceste "jucarii" inteligente sunt cei mai expusi. Medicii sustin ca, in timp, pot dezvolta atat tulburari de comportament, cat si probleme de sanatate.

 

Este clar ca tinerii si copiii din ziua de astazi isi petrec din ce in ce mai mult timp "digital". Copiii prefera acum sa li se cumpere un nou joc digital in loc de "nu te supara frate", "piticot", "o minge", "o masinuta".

 

Voi cum gestionati aceasta situatie la voi in familie?

 

Suntem curiosi, raspundeti la sondaj si spuneti-ne in mesaj cat timp isi petrec copiii vostri digital? De la ce varste au inceput?

 

Oare peste 20 de ani o sa mai existe magazinele de jucarii asa cum le vedem la mall? O sa mai traga copiii parintii de mana ca sa intre in aceste magazine sau o sa le de-a mesaje disperate ca vor sa le cumpere o noua aplicatie?

 

Ati vazut filmul animat Toy Story? Cred ca surprinde foarte bine viitorul jucariilor de azi [:(]

 

 



#2
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 10:26

I-am luat Evolio Tabby, ceva mai ieftinut, special pentru copii. Dupa 2 luni si-a pierdut interesul, dupa ce a vazut cum e cu culorile, jocuri de memorie etc, acum fixatia ei e ...leaganul (aseara la 20:30 eu una dardaiam in curte dand domnisoara in leagan).

 

Nu-mi fac griji ca o sa devina dependenta, e muult prea indragostita de statul afara...:)



#3
simona_81

simona_81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 10:47

Eu i-am luat  la 3 ani jumatate la calculator ( nu erau tablete pe-atunci) si am lasat-o in fiecare zi maxim 3 ore cu pauze intre ele, la diverse joculete. Cand a inceput scoala am facut program de laptop, tableta  , doar in weekend , max 2 ore/zi.  In vacante are voie zilnic, dar limitat , nu toata ziua.  

Telefon nu i-am dat inca , desi am lucrat 12 ani in telecom, si am avut acces sa spun asa, la cele mai noi gadgeturi, dar va primi cadou anul viitor in aprilie( de ziua ei) pentru ca vine si fratiorul si trebuie sa stiu de ea cat e la scoala , cand s-o iau etc 

Cam asta am facut eu ..... Tot timpul s-a jucat cu jucarii si jocuri si nu cred ca ar prefera "ceva" digital in locul unui joc nou. Am avut si norocul unui copil foarte docil , care are o inclinatie aparte catre reguli si respectarea lor.



#4
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 11:06

I-am luat Evolio Tabby, ceva mai ieftinut, special pentru copii. Dupa 2 luni si-a pierdut interesul, dupa ce a vazut cum e cu culorile, jocuri de memorie etc, acum fixatia ei e ...leaganul (aseara la 20:30 eu una dardaiam in curte dand domnisoara in leagan).

 

Nu-mi fac griji ca o sa devina dependenta, e muult prea indragostita de statul afara...:)

 

Eeee.... ce m-as bucura daca asa s-ar intampla in cazul majoritatii. Cred insa ca lucrurile stau altfel la nivel statistic.



#5
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 11:34

Eu cred ca e cazul sa "let it go" cu obsesia asta ca copkii nostri trebuie sa se joace si sa aiba aceleasi indeletniciri pe care le-am avut noi cind eram ca ei. Sau sa-i punem sa participe la tot felul de activitati pe care noi am fi vrut sa le facem dar n-am avut acces, ca asa erau vremurile. Barbata-meu tot a insistat ca baiatul nostru sa invete pian si tot ii spunea copkilului ce noros e ca parintii pot sa-i ofere asa ceva. Ei uite ca baiatului nu i-a placut deloc pianul si dupa vreo patru ani de chinuri, ca evident ca nu vroia sa studieze deloc, finally si barbata-meu a renuntat la aceasta idee. Hai sa renuntam sa ne re-traim copilaria prin copiii nostri.

Sint alte vremuri, alta generatie, alte obiceiuri.



#6
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.445 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 11:47

Si fie`mea are di tuoate, mai ieftine sau sh, dar are, astea sunt jucariile din vremurile astea. Asta nu o impiedica sa faca 2 sporturi, sa picteze sau sa cante la chitara sau sa se joace cu copiii cu papusile in curtea blocului [biz]



#7
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 12:21

eu lucrand in domeniu IT am evitat pe cat posibil ca fetita mea sa stea la computer...nu are tableta inca, avem acasa laptop si ma intreaba si acum inainte sa ii dea drumul...in vacante am lasat-o, cand nu putea sa iasa afara din cauza vremii, dar nu mai mult de 2-3 ore...in timpul scolii doar daca are nevoie sa caute ceva pe net pentru teme, sau in we foarte putin... nu consider ca daca i-am luat jocuri, jucarii adaptate varstei ei, inseamna ca nu sunt in pas cu moda si daca incerc sa o fac sa se joace cu alti copii fara electronice, vreau sa retraiasca copilaria mea...nu, deloc...consider ca e spre binele ei sa evit, atat cat mai pot, statul in fata unui computer/tablete/telefon...care indeparteaza copiii unii de altii, ii fac sa devina mai reci, mai inchistati si mai apatici...



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.208 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 13:04

danielac: *care indeparteaza copiii unii de altii, ii fac sa devina mai reci, mai inchistati si mai apatici...*

 

al meu se joaca cu cite 5-6 copii odata online, toti colegi si prieteni de-ai lui, doar nu crezi ca se joaca singur.



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 13:19

Daniela, nu e chiar asa ... acum se joaca online ... sunt grupuri de prieteni, au ceva in comun de discutat...

 

Nu putem sa ne izolam copiii de tehnologie pentru ca vor trai toata viata cu ea.



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 22:31

Daniela, nu e chiar asa ... acum se joaca online ... sunt grupuri de prieteni, au ceva in comun de discutat...

 

 

Da,asa este,insa sunt in general "prieteni virtuali" si atit!

 

Nici macar nu se cunsoc vreodata in viatza reala,eu personal cred ca factorul uman se pierde.

 

Nu va spun ca fii mio are o prietena...virtuala bineintzeles,nu s-au intilnit niciodata ,insa daca-l intrebi...are prietena.

 

Nu,nu putem sa ne izolam copiii de tehnologie,insa eu personal imi doresc mai multa interactziune in viatza reala.

 

PS:Imi amintecs ca am vazut odata  scena intr-un serial,unde doi adolescentzi stateau in aceasi camera,pe aceasi canapea...ins adiscutau pe retzele de socializare,si nu in direct.

 

Dana





Etichetat si cu jocuri, tableta, smartphone, lego, duplo

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -