Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

enurezia


19 raspunsuri la acest subiect

#11
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 08:22

 

investigatiile minime pt enurezis sunt: urocultura, ecografie renala si analize de sange (uree si creatinina).

 

Oana nu stiu cine le prescrie. Noi avem pediatru (care lucreaza in spital) la care am fost de cand era mic, venea acasa la inceput, apoi ne duceam noi la cabinet. Stia dintotdeauna de problema, dar abia la 7 ani a spus ca este nevoie de analize, l-a internat o zi si pe langa cele precizate mai sus i-a facut glicemie (diabetul este una din cauze) si radiografia pentru spina bifida.

 

Monica imi pare rau ca ai trecut prin astfel de momente si te felicit pentru ca iti impartasesti experienta... tocmai povestiri de acest fel m-au facut sa gasesc o solutie.

Si, da chestia cu noada este o forma usoara de spina bifida, nu stiu daca se opereaza.

 

Am fost norocoasa ca macar copilul nu este genul care sa doreasca sa mearga in tabara. Singurele excursii pe care le-a cerut au fost cele de o noapte, unde a mers toata clasa.

In primavara asta initial am spus ca ma duc cu el, dar apoi ne-am dat seama ca ne depaseste bugetul, asa ca am gasit solutia aceasta cu pampersul... i-au dat lacrimile in gara, cand a plecat... am avut o strangere de inima toata perioada, dar lucrurile au decurs mai bine decat ne-am asteptat amandoi, el s-a simtit bine, a avut si rezultate foarte bune si a capatat si incredere in el. Baietii ceilalti n-au "simtit" nimic, pentru ca una din mame mi-a povestit cat de incantat a fost baiatul ei de statul in camera cu al meu. Cert este ca la doua saptamani dupa, au fost in excursia anuala cu clasa si au stat tot toti trei in camera, desi camera era de doi... nu s-a inteles dirigintele cu ei si le-a adus pat suplimentar.

 

 

Si cum ajunsese o obsesie si pentru ea si pentru mine am renuntat de a mai lupta fatis cu aceasta problema si am lasat timpul sa le rezolve pe toate.

 

 

Viviana pana la urma asta este solutia si eu am luat-o ca atare, n-am stresat copilul si astept sa se rezolve.



#12
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 09:21

O sa se rezolve, Filofetia, pana la urma ai sa vezi.

 

Tin minte ca in ziua cand copila mea a implinit 9 ani am fost plina de speranta. Nu stiu, dar ma legasem mult de varsta asta.

In anul ala am fost plecati prin Europa. La toate hotelurile la care am stat am rugat protectie pentru saltea - ni s-a pus la dispozitie un cearsaf cauciucat - .

In toata vacanta aia Celcesfoaraie a fost al de se scula peste noapte sa o duca la WC.

Tot in anul ala, mai spre sfarsit episoadele au inceput sa se rareasca si sa dispara complet.

 

O asemenea problema trebuie tratata cum se cuvine si in primul rand parintele nu trebuie sa tina seama de trairile/asteptarile lui ci de ale copilului.

Copiii cu astfel de probleme traiesc intr-un stress continuu si simt o rusine profunda si fata de parinti si fata de ei insisi si fata de cei din jur chiar daca acestia din urma habar nu au de problema.

 

Copilul nu trebuie certat si nici rusinat.

Parintelui nu trebuie sa-i fie rusine de problema asta pe care o are copilul.

Asta am invatat eu.

 

 

Nu e cazul sa enumar aici de cate ori nu m-am trezit si eu uda, cate nopti privative de somn am avut, cate alte nopti schimbam cearsafuri, pijamale, intorceam saltale de pe o parte pe alta...

 

Dar... au trecut toate si uite ca am o fata frumoasa si desteapta care sper ca a uitat toate astea.



#13
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 10:21

Viviana, ce bine ca s-a terminat la 9 ani!

 

Pe mine ai mei nu ma certau, nu ziceau ca-i rusine, pur si simplu nu ziceau nimic, o luat ca atare, nu am ce sa le reprosez...

Cand eram mare, nici nu au mai aflat, ma ocupam eu de schimbat toate alea... mama nici nu cred nu stie ca mai scapam si la 16 ani, Doamne.....

 

Problema eram EU, cu mine insami, da, cum ai zis, mi-era rusine, f rusine.... Cand ma trezeam dimineata, si vedeam ca am facut  pe mine, imi venea sa-mi trag una in cap si sa ma dau cu capul de pereti dupa aia....

M-a terminat psihic problema asta, sincer... ma mir ca totusi s-a terminat intr-un final, credeam ca o sa scap pipi pana la adanci batraneti..



#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 10:30

Of, Monica.

Imi dau seama prin ce ai trecut.

Mie mi se rupea sufletul de fii-mea cand o vedeam cum se tortureaza cat si-ar fi dorit si ea o excursie, cum ma tragea de maneca, ai uitat ca am problema aia!, cand plina de elan o mai inscriam la vreo excursie de 2 zile.

Sau cand o mai invitau prietenele la o petrecere in pijama.

De aia toate petrecerile alea aveau loc la noi acasa.

 

Sau cand a pierdut tabara din Anglia, la care fusese selectata...



#15
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 10:53

 

O sa se rezolve, Filofetia, pana la urma ai sa vezi.

 

Tin minte ca in ziua cand copila mea a implinit 9 ani am fost plina de speranta. Nu stiu, dar ma legasem mult de varsta asta.

 

Of Viviana... asa m-am legat eu de 12 ani, dar iata ca dupa trei luni a facut iar...

 

 

Sau cand a pierdut tabara din Anglia, la care fusese selectata...

 

Am povestit experienta noastra cu plecatul de acasa ca sa fie de ajutor si altor mamici cu astfel de probleme.

 

Oana, noteaza pe calendar cand face, asa vei stii cam de cate ori pe luna face si o sa vezi ca se raresc cu timpul. Te mai incurajeaza.

 

Eu am pe pat pusa musama, apoi patura si cearceaf... asa nu se uda salteaua si nu-i tine nici lui rece. Am avut si o protectie de pat speciala, dar tot trebuia pusa patura si dupa ceva timp incepuse sa treaca si prin ea.



#16
oanap85

oanap85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 12:24

deci problema asta e cam complicata ca sa zic asa..

eu ma bucur ca mi-ati impartasit problemele voastre pentru ca m-ati ajutat cum sa ma comport cu copilul..

sper sa se rezolve cu tratamentul si sa nu tina asa mult ,ani,pentru ca simt ca il traumatizeaza  chestia asta ;

am sa o rog pe dr .sa-mi dea sa-i fac analizele corespunzatoare ca sa vedem totusi cauza ..

mie imi pare rau ca nu am descoperit mai repede ca poate daca stiam mai de mic ca are aceasta problema era rezolvata acum 



#17
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 14:12

nu ai de ce sa te gandesti ca nu ai inceput sa investighezi mai demult. 

... pt ca pur si simplu nu se investgheaza pana la 7-9 ani. este considerat ca fiind parte din procesul normal de maturare. 



#18
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 16 septembrie 2013 - 14:37

Si pana la urma, inteleg ca e ceva ce trece de la sine candva...

 

Vad ca la nimeni nu au fost probleme punctuale, care cu tratament s-au rezolvat si au eliminat efectul (asta cu scapatul noaptea)

 

Tare complicat...



#19
Yagmur

Yagmur

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 10:46

Si turbo are enurezis primar. Am observat ca in vacante face pe el noaptea mult mai rar. In vacante ii dau pampers, in rest, il trezesc in fiecare noapte. De 2 luni reuseste sa se trezeasca mai repede, prin iarna pur si simplu il caram la toaleta.

Si eu am inteles ca va trece pe la adolescenta, dar vreau sa ii mai fac analize.

El doarme neintors noaptea, nu stie ce se intampla peste noapte. Am observat ca el face undeva la maxim 2 ore dupa ora de culcare. Foarte rar mai face in restul noptii.

Oana, calm down. Se va rezolva in timp. Eu am cumparat o protectie de pat si astfel salteaua nu se uda; noi inca dormim impreuna si am gasit chiar la varianta de pat matrimonial

Filofteia, ce idee buna cu pampers cusut; el nu a fost nicaieri pana acum; dar ma gandeam ca ar fi fain sa mearga si el intr-o excursie; a mai avut accidente si ziua la after dar nu s-a rusinat prea tare :). Insa numarul 6 cred ca ii este mic, el fiind dolofan. Voi incerca sa vad cum sunt scutecele de adult marimea S.



#20
Ela2001

Ela2001

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 746 mesaje

Postat 01 octombrie 2013 - 13:40

Chiar azi am citit un articol despre apilarnil si scria ca este bun si in enurezis.

 

http://www.formula-a...lul-15322-print




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -