Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Montignac (194) ... STIL DE VIATA, NU DIETA

dieta monti montignac slabire

598 raspunsuri la acest subiect

#1
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 12 septembrie 2013 - 11:37

 

 

[bum] CAPITOLE MAI VECHI  [bum]
(160) , (161)(162)(163)(164)(165)(166)(167)(168),(169)(170)(172)(173),(174),(175)(176)(177),(178)(179)(180)(182)(183)(184),(185)(186)(187)(188)  (189)(190)(191)(192),(193),

 

DIETA MONTIGNAC  este mai mult un regim de viata decat o dieta, iar deviza acestui program de slabire este "ma hranesc, deci slabesc".

Montignac incearca sa combine dieta cu gastronomia, mergand pe principiul ca nu este necesar sa te abtii de la mancare pentru a slabi si ne invata cum sa combinam eficient alimentele asa incat sa slabim treptat si garantat.

Dieta contine doua faze, prima fiind cea de pierdere in greutate, iar cea de-a doua fiind cea de mentinere a greutatii la care s-a ajuns.

Desi poate parea complicat, dieta Montignac este usor de invatat si de pus in aplicare. Daca vrei sa urmezi dieta iti recomand sa citesti cartile  “Mananc deci slabesc” si "Metoda Montignac pentru femei" ale lui Michel Montignac .... daca le doriti  le trimitem pe mail   [flo2]  conditia este "sa le cereti"   [aerob]

 

    FAZA I a - SCADEREA IN GREUTATE .....  aceasta etapa variaza in functie de numarul de kilograme pe care doriti sa le pierdeti. Etapa consta in alegerea corecta a lipidelor si a proteinelor, dar si in consumarea glucidelor cu un index glicemic scazutsi mediu. Scopul este acela de a consuma alimente care nu produc cresterea nivelului glicemiei. Alegerea inteligenta a alimentelor impiedica stocarea grasimilor in organism  si activeaza procesele care elimina grasimea acumulata 

Fiecare organism este diferit si pierde in greutate diferit dar in medie se vor pierde in jur de 1-2 kg pe saptamana. In functie de stilul de viata anterior este posibil ca pierderea in greutate initiala sa fie foarte mare dupa care sa urmeze o perioada de stagnare sau pierdere foarte lenta a kilogramelor. Nu este insa cazul sa va alarmati (sau sa renuntati la dieta) deoarece pancreasul are nevoie de timp pentru stabilizare.

 

PRINCIPIILE DE BAZĂ ALE FAZEI I 

- Alimentele cu IG intre 0-35 se pot combina cu lipide 

- Alimentele cu IG intre 35-50 se pot consuma dar nu se pot combina cu lipide

- Alimentele cu indicele peste 50 - INTERZISE complet in faza I 

- Nu amestecaţi niciodată proteinele cu carbohidratii .... adica glucidele rele (pâinea albă, făina, făinoasele) cu lipidele (carnea, grăsimile, uleiurile) în cursul aceleiaşi mese.

- Eliminaţi în totalitate zahărul din alimentaţie ... folositi fructoza sau sirop de agave

- Nu mâncaţi decât pâine neagră cu tărâţe sau integrală, fabricată cu făină necernută

- Uitaţi cartofii , orezul alb , paste fainoase . Mâncaţi numai orez neprelucrat sau sălbatic (cu moderaţie) si paste din faina integrala.

- Renunţaţi provizoriu la alcool, sub toate formele:  aperitiv, vin, bere, digestiv. Este o măsură esenţială, în Faza I. 

- Laptele este un aliment glucido-lipidic, adica are în compozitie atat grasimi, cat si glucide. Este mai bine sa cumperi lapte degresat.

 - Evitaţi cafeaua prea tare. Obişnuiţi-vă să beţi cafea decofeinizată .... cofeina este interzisa pentru ca, desi nu este o glucida, are ca efect stimularea pancreasului si genereaza o secretie de insulina, ceea ce duce la ingrasare

- Nu săriţi niciodată peste o masă. Repartizaţi alimentele în trei mese si doua gustari .... luate – pe cât posibil  la aceeaşi oră.

- Limitaţi consumul de “lipide rele”, preferându-le pe cele “bune”, pentru a preveni bolile cardio-vasculare 

- Încercaţi să beţi cât mai puţin când mâncaţi, pentru a evita diluarea sucurilor gastrice. nu beţi niciodată la începutul mesei.

- Nu mâncaţi în grabă. Mestecaţi bine şi evitaţi orice încordare în timpul mesei.

- Preparaţi-vă singuri sucurile de fructe. Evitaţi băuturile acidulate şi sucurile de fructe fabricate industrial, care conţin zahăr.

- Aşteptaţi 3 ore după o masă glucidică (de exemplu, după micul dejun) înainte de a ingera lipide.

- Aşteptaţi 5 ore după o masă lipidică, pentru a ingera glucide.

- Mesele glucidice sunt compuse din carbohidrati cuprinsi intre 0-50 si legume sau proteine sarace in grasimi (de ex branzeturi degresate)

- Mesele lipidice sunt compuse din proteine plus carbohidrati cu indice cuprins intre 0-35 si legume

- Important este sa mancati o singura data pe zi carne 

- Mâncaţi multe fibre alimentare (celuloză), salate, legume verzi, fructe

 

 FAZA a II a  - Mentinerea echilibrului ponderal si prevenirea reacumularii kilogramelor... in continuare, alegerea glucidelor se face tot in functie de indexul glicemic, dar putin mai permisiva decat in prima etapa.

 

PRINCIPIILE DE BAZĂ ALE FAZEI II

- Daca ai pierdut kilogramele dorite, nu te intoarce la vechiul stil de viata, deoarece risti sa le pui la loc in scurt timp.

-  Nu amesteca glucidele rele (cu indice peste 50) cu lipidele .... cele cu indice mediu sunt permise a se combina cu lipide din cand in cand

- Chiar si la mentinere evita alimentele cu IG mai mare de 50

-  Nu manca in continuare dulciuri  (ciocolata, napolitane, biscuiti) si foloseste indulcitori permisi ,eventual miere si zahar brun cu moderatie

- Nu manca paine si fainoase decat integrale,  orezului integral (brun, salbatic) 

 -Continua sa nu mananci paine la pranz si cina ... consum-o doar la micul dejun si  combinata doar cu alimente degresate sau legume

 - Fii atenta la deserturi: poti manca un desert  din cand in cand, dar nu imediat dupa masa ci la gustare si cel mai bine ar fi la gustarea din timpul diminetii

- Evita prajiturile din faina , zahar.

- Mananca cu moderatie ciocolata neagra peste 70% cacao, inghetata 

- Nu consuma bauturi acidulate, sucuri de fructe din comert ... cel mai bine este sa le facem noi in casa

- Poti consuma vin cu moderatie: un pahar dupa cina, dar nu-l combina cu apa.

 

 


Editat de andanii, 12 septembrie 2013 - 11:41 .


#2
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 12 septembrie 2013 - 11:38

Va pupppp ... poftiti la scris  [pl]  .... pana la finele acestui capitol sa avem toate cel putin doua kilograme in minus ....... da ???????  [artif]



#3
claudia_a

claudia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.301 mesaje

Postat 12 septembrie 2013 - 12:34

Andanii, asa sa fie! Multumim pentru subiect nou! Nu vrei sa iti modifici semnatura! [batcap]

Si eu sunt pe aici, prin apropiere! 



#4
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 12 septembrie 2013 - 12:48

 Claudia nu , nu modific inca semnatura ... pentru ca oscilez intre 67-68 ... pana nu scad sub 67 nu are sens sa tot modific in sus si jos  [ph34r]  [ph34r]  [ph34r]



#5
claudia_a

claudia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.301 mesaje

Postat 12 septembrie 2013 - 13:10

Andanii, am inteles, si eu sunt la fel...sunt intre 118 si 119, pana nu vad 117,... nu modific nimic! [:)]

Azi doar cu iaurt, mere si nuci, mi s-au lungit urechile de foameeee! [fri] As manca orice... desigur nu chiar orice; colega mea rontaie covrigi de dimineata, salivez, insa nu accept nici unul...am zis, am zis! [soricel]  De asta trebe sa fac ceva bun cand ajung acasa, sa imi potolesc creierul! [il]



#6
cge

cge

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.616 mesaje

Postat 12 septembrie 2013 - 14:45

Claudia, am vazut ca m-ai intrebat in cap. trecut de varza murata.

 

Ptr varza murata, am profitat ca parintii mei au fost la mine si s-au ocupat de asta.

Au pus varza la murat, s-a facut.

Cu cateva ore, inainte sa plece la aeroport, au desfacut foile de varza.

Le-am pus in pungute la congelator. Le scot tot anul, ptr cate o tura de sarmale.

 

Azi am la mine: lipii cu zacusca si salata verde cu ridichii, rosii, feta.

La gustari : mar, migdale si cateva bombonele de cioco neagra.

 

O zi buna si conforma,



#7
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 12 septembrie 2013 - 18:06

andani sa traiesti [pup]

 

n-am nici o idee de ce cand scriu de acasa cateodata apare scrisu pe galbenu ala atat de dragut [flo2]



#8
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 07:51

Neata!

Azi:

-cafea cu cofeina

MD: 2 mere, ness fara cofeina

P: pui la rotisor (o pulpita)

C: nu stiu inca



#9
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 08:34

Buna dimineataaaa  [pl]

 

Eu azi salata de vinete, ardei, pipote si inimi fierte , branza ... nu stiu ordinea in care le mananc ... deocamdata mi-am inceput ziua mancand tarate cu iaurt si o cafea mare cu lapte  [buca]



#10
claudia_a

claudia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.301 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 10:45

Buna, sunt pe fuga azi! [:)]

 

Cge, munca multa la desfacut frunzele pentru sarmale; jos palaria pentru mama ta!  [flo2] Cum facusi lipiile?!

 

Azi:

md: salata de vinete, lipie tarate si rosii

g: mar

p: cascaval, masline si rosii

c: nu stiu inca si tort monti

 

Pentru week am multa treaba.... de facut o tura de zacusca, de copt ardei pentru inca o tura de zacusca, alergat dupa flori pentru luni la inceputul scolii, de facut mancare: o bucinca de conopida cu cascaval, mancare de rosii si budinca de branza cu coacaze uscate! [:)]

O zi bunaaa


Editat de claudia_a, 13 septembrie 2013 - 10:46 .




Etichetat si cu dieta, monti, montignac, slabire

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -