Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

un bebe s-a oprit din evolutie


6 raspunsuri la acest subiect

#1
elenamonica

elenamonica
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 19 februarie 2007 - 21:18

la ecografia de 11 saptamani mi-au spus ca un bebe a incetat din evolutie insa sarcina cu celalt ramas merge mai departe. A-ti mai auzit asa ceva?Imi este f teama /.Acum sunt in 15 saptamani si imi este frica de ce imi va spune la cealalta ecografie.


#2
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 20 februarie 2007 - 01:06

Elena, din pacate unele sarcini gemelare au o asemenea evolutie. Adica unul din feti se opreste din evolutie. Cauzele sunt, cel mai adesea, necunoscute.
In unele situatii (desi poate parea sinistru ceea ce spun), acest lucru este benefic pentru dezvoltarea fatului supravietuitor (el va avea mai mult loc, mai multe resurse), e ca si cum unul dintre feti s-ar sacrifica pentru ca celalalt sa poata supravietui si dezvolta normal.
Daca cei doi feti sunt in placente separate atunci nu exista riscuri ca oprirea din evolutie a unui fat sa afecteze dezvoltarea ulterioara a celuilalt.
Totusi, aceasta sarcina trebuie urmarita cat se poate de riguros de aici inainte, atat clinic cat si ecografic.
Imi pare rau ca s-a intamplat acest lucru si stiu ca nu iti este usor dar acum, mai mult ca oricand, tu trebuie sa fii tare si sa gandesti pozitiv pentru ca celalalt bebelus de la tine din burtica sa aiba parte de toata protectia si dragostea ta.
Dumnezeu sa te ocroteasca pe tine si pe bebelusul tau!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

#3
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 20 februarie 2007 - 02:00

Intr-adevar e o situatie des intalnita! Unul din gemenii unei prietene s-a oprit din evolutie la 4 luni. Erau gemeni "dintr-un ou"(imi scapa denumirea acum) si cu o singura placenta,intr-un singur sac.Totusi al doilea s-a dezvoltat normal si este un super-copil. La nastere, fatul oprit din evolutie era o bucatica mica de ceva,nu arata ca un bb sau asa...Se intampla adesea! sarcina usoara si nu te mai gandi,poate asa a fost sa fie mai bine!



Laura cu

LARA si

Surpriza[comoara]





#4
Balbina

Balbina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.223 mesaje

Postat 20 februarie 2007 - 11:01

Elena, da, e posibil asa ceva. Si eu cunosc o tipa care in primul trimestru de sarcina era gravida cu gemeni. La una din urmatoarele ecografii s-a constatat oprirea in evolutie a unui dintre embrioni, care s-a resorbit pe parcurs. A nascut la termen o fetita sanatosa, fara nici un fel de probleme. Asa iti doresc si tie, sa fie celalalt bebelus perfect sanatos, sa te bucuri de el.



------------------

Numai bine,



Natalia si Vlad

Poze

#5
RAMONELLA

RAMONELLA

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.894 mesaje

Postat 21 februarie 2007 - 14:06

Imi pare foarte rau.Dar bine ca celalalt bebik e bine.Stai linistita,totul o sa fie bine!Doamne Doamne o sa-l ajute.[pup][pup][pup]

http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel
Ramonel[gravi]3+

#6
Lola72

Lola72
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 12 februarie 2019 - 23:44

la ecografia de 11 saptamani mi-au spus ca un bebe a incetat din evolutie insa sarcina cu celalt ramas merge mai departe. A-ti mai auzit asa ceva?Imi este f teama /.Acum sunt in 15 saptamani si imi este frica de ce imi va spune la cealalta ecografie.


#7
Lola72

Lola72
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 12 februarie 2019 - 23:49

Bună nu știu dacă mai ești pe acest site.

Dar dacă ești și vezi acest mesaj sa ști ca as dori sa facem un schimb de experienta din cea ce ai trecut în trecut ...azi am aflat și eu vestea cea naspa prin care ai trecut și tu în urma trecutului și as avea mici întrebări dacă ești de acord

....

Mulțumesc frumos 

 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -