Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

PROTESTUL CONTINUA: CEREM plan concret de masuri! Nu lasam cainii sa ne ucida copiii!


379 raspunsuri la acest subiect

#241
stoica2012

stoica2012

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 21:24

lucrul cel mai important e sa venim cat mai multi la miting .politicienii fac legile in functie de numarul protestatarilor-asta e adevarul,ne place sau nu



#242
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 21:52

despre intrevederea de la Primarie..

 

Participanti: 4 consilieri generali ai CGMB, de la grupuri politice diferite

si grupuri reprezentative ale societatii civile: comunitatea noastra, Nadine si ProCivilizatia plus un domn de la bikeri

 

Discutii care au atins multe dintre punctele din materialul pregatit de noi.

A fost ft bine ca il aveam structurat, cu ocazia asta am luat si numar de inregistrare.

Oamenii pareau si ei de aceeasi parte a baricadei, dar cumva neputinciosi... Ba ca nu e in atributiile lor, ba ca sunt adaposturi dar ca tb trecute din administrarea primariilor de sector in cea a primariei generale care ar gestiona aceasta pb..

Halucinanta mi s-a parut declaratia unuia dintre ei vis a vis de intrebarile noastre legate de Hotarari ale CGMB (aceea cu readucerea cainelui in teritoriu dupa ce e sterilizat si cipat) care incalca legea.. "Sub presiunea ong urilor, Primaria Capitalei a devenit ineficienta"

Adica faptul ca niste ong uri care militau pt drepturile animalelor au fost ft vocale si au facut anticamerele pe la Primarie si diverse presiuni acolo ... a insemnat mai mult decat faptul ca decidentii din Primarie, la naiba,... ar tb sa apere intai drepturile oamenilor!?

Cumva eu cetatean, care am job, platesc taxe si imi vad de treaba.. ce mai contez (poate doar la voturi) pe langa cei care au timp de vizitat si facut presiuni (eventual si ceva afaceri) pe la usile primariilor.

Mi-am amintit de experimentul acela din lift. 4 indivizi care erau in tema cu testul se urcau in lift si stateau cu spatele la usa. Un al 5 -lea s-a urcat si dupa cateva secunde... s-a intors si el invers... ca nah, chiar daca e o aberatie, toata lumea e la fel..

 

concluzie: am depus solicitarea noastra si am trecut-o prin regisratura lor. Le-am promis ca vom monitoriza si noi tot ce inseamna punerea in practica a legii.

In plus, ne-am aratat deschiderea pentru participarea la campanii de educare a parintilor si copiilor in ceea ce priveste responsabilizarea adoptiilor de animale.

 

DSCN9997.jpg DSCN9995.jpg


Editat de alinuk, 14 septembrie 2013 - 08:17 .


#243
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 22:03


Halucinanta mi s-a parut declaratia unui dintre ei vis a vis de intrebarile noastre legate de Hotarari ale CGMB (aceea cu readucerea cainelui in teritoriu dupa ce e sterilizat si cipat) care incalca legea.. "Sub presiunea ong urilor, Primaria Capitalei a devenit ineficienta"

 

Declaratia aberanta ...

 

Insa ... cind a fost data acea hotarire? saptamina asta parca nu? sau saptamina trecuta.

In acest moment este in vigoare inca legea veche, care permite readucerea in teritoriu, nu?

 

In rest - felicitari.



#244
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 22:07

de dat mai departe, mesajul pt maine

cu info pe afis

 

anunt.jpg



#245
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 22:10

primarul general n-a fost ?

au raspuns intrebarilor ? de ce au externalizat ecarisajul ?



#246
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 22:13

Catrinik e vorba despre o hotarare a CGMB din 2009 care da verde reteritorializarii in cond in care in L 61 - 1991art 2, pct 15 se interzice ”lasarea in libertate ori fara supraveghere a animalelor care pot prezenta pericol pentru persoane sau bunuri”.

 

noi am semnalat la pct 4. Cati caini au fost reteritorializati in 2013? Daca noua lege va fi promulgată va fi reteritorializarea scoasă în afara acesteia? Care este explicatia pentru care HCGMB a permis/permite reteritorializarea cu nerespectarea prevederilor Legii nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice care în art 2, pct 15 interzice ”lasarea in libertate ori fara supraveghere a animalelor care pot prezenta pericol pentru persoane sau bunuri”.



#247
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 22:17

Primarul?.. Nu a fost, probabil avea treburi importante

 

Serviciile de ecarisaj au fost externalizate pentru ca Primaria-ASPA nu are personal, decat 11 echipe!

Este o lege in vigoare (data pe vremea guvernului Boc) emisa in contextul austeritatii, care interzice angajarile. E o reglementare..la 7 iesiri din sistem, o angajare!

Si atunci... daca nu se pot face angajari (salarii)..de ce sa nu facem licitatii!!??

Era procedura de licitatie ineputa din luna mai ziceau.. Ete fix acum s-a incheiat.

 

..credeti-ma au raspunsuri la toate [batcap]



#248
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 22:24

isi cam taie craca, parerea mea...tara fierbe, bucurestiul fierbe....



#249
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 22:34

Primarul?.. Nu a fost, probabil avea treburi importante

 

Serviciile de ecarisaj au fost externalizate pentru ca Primaria-ASPA nu are personal, decat 11 echipe!

Este o lege in vigoare (data pe vremea guvernului Boc) emisa in contextul austeritatii, care interzice angajarile. E o reglementare..la 7 iesiri din sistem, o angajare!

Si atunci... daca nu se pot face angajari (salarii)..de ce sa nu facem licitatii!!??

Era procedura de licitatie ineputa din luna mai ziceau.. Ete fix acum s-a incheiat.

 

..credeti-ma au raspunsuri la toate [batcap]

 

 

mey ..  dar sint ceva ....



#250
stoica2012

stoica2012

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 13 septembrie 2013 - 23:10

externalizarea nu este neaparat un lucru rau.

firmele private sunt mai eficiente decat cele de la stat.

alinuk,cu ongurile au dreptate;tu nu stii cat scandal faceau sa fie cainii lasati in strada;istericale,amenintari.veneau cate 30-40 si faceau scandal ca la usa cortului.

de partea cealalta nu era nimeni pentru ca romanii sunt invatati sa taca si sa rabde.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -