Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 3 voturi

PROTESTUL CONTINUA: CEREM plan concret de masuri! Nu lasam cainii sa ne ucida copiii!

379 raspunsuri la acest subiect

alinuk

alinuk

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.353 mesaje
  • Country:

• City:Bucharest

Postat 10 septembrie 2013 - 08:04

continuare de aici:

logo.png Comunicat de presa

Protest PRO siguranta copiilor!

14 septembrie, de la ora 15 in Piata Victoriei din Capitala...

CEREM plan concret de masuri pentru aplicarea LEGII lui Ionut

Cea mai mare comunitate online a parintilor romani, desprecopii.com, a transmis autoritatilor o solicitare publica (in baza legii 544, vezi link sau document atasat) si a raspuns invitatiei Consiliului General al Municipiului Bucuresti de a participa la o discutie despre cum va fi aplicata Legea lui Ionut. Impreuna cu grupul de initiativa al lui Nadine si Pro Civilizatie continuam demersurile pentru siguranta copiilor si a tuturor cetatenilor din Romania. Decent si demn, in memoria lui Ionut, si in numele tuturor celor traumatizati de cainii lasati la voia intamplarii pe strazi!

Samabata, 14 septembrie, incepand cu ora 15, in Piata Victoriei (zona Muzeu Antipa), vom cere cu  fermitate autoritatilor sa ia masurile necesare pentru aplicarea legii lui Ionut. Copiii nostri in cateva zile incep scolile, iar astazi se joaca in parcuri! CEREM un plan coerent si concret de masuri cu termene de aplicare ale acestora. Aceasta lege trebuie sa se concretizeze prin ridicarea definitiva a cainilor de pe strazi, de langa blocuri, din parcarile magazinelor, ale firmelor, din parcuri, etc.  

Precizam ca, avem respect pentru drepturile animalelor, vrem ca ele sa traiasca in adaposturi specializate, unde sa fie in siguranta, asa cum si noi, cetatenii ne dorim sa fim in siguranta pe strazile tarii. Ne delimitam ferm de orice demers care nu se situeaza in acest registru.

Vrem aplicarea responsabila a legii! Simbolic, ii vom spune Legea lui Ionut, caci oricare dintre copiii nostri putea sau ar putea sa fie in locul micutului ingeras.

Celor cateva sute de oameni, printre care si multi copii, care vineri seara au fost in Piata Romana, duminica si luni in Parcul Izvor, VA MULTUMIM!!! Acest demers - este important pentru toti cei care au ceva de spus in societatea romaneasca, pentru parintii lui Ionut, pentru toti copilasii si oamenii care au dreptul la siguranta.

Impreuna suntem puternici si putem schimba multe lucruri in societatea romaneasca.

Vom monitoriza indeaproape aplicarea legii lui Ionut! Pentru ca...

Nu putem lasa cainii sa ne UCIDA copiii!

Detalii de organizare:

http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/147585-protestul-continua-cerem-plan-concret-de-masuri-nu-lasam-cainii-sa-ne-ucida-copiii/

de ce?

Oameni si traume

Realitatea noastra

Argumente Protest

IMPORTANT:

Daca observati caini, haite pe strazi puteti sa sesizati ASPA.

http://www.aspa.ro/reclamatii

relatiicupublicul@aspa.ro

021 312 9555

Telverde:

080 082 7722

Cereti numar de inregistrare.

Pentru orasele din tara adresati-va direct la primarii!!!

La fel si pentru Ilfov.

----------------------

MATERIALE DE PROTEST - PRINTABILE PE A4:

PENTRU ORICINE

DC1.gif

pentru parinti

DC2.gif

(PENTRU COPII)

DC3.gif

PENTRU GRAVIDUTE

DC4.gif

inca un material

DC5.gif

Editat de redactor, 19 septembrie 2013 - 15:05 .

• 2

alinuk

alinuk

Membru de baza

• Membri
  • 7.353 mesaje
  • Country:

Postat 10 septembrie 2013 - 08:23

Va rog sa ma ajutati cu sinteza ideilor spuse aici in ultimele 5-6 pagini ale topicului anterior. Cine ma ajuta cu ideile de plan, pe puncte?

Sunt ft bune propunerile voastre.

Bravo fetelor.

Andries m-a impresionat ieri cum isi pusese ea pe cap (ca bucatarul Linguini din Ratatouille [flo2] ) afisul DC. Atragea atentia! Carmencat a venit cu sotul, Irinabobe si ea cu familia, cu copilul, Elara a fost o furnicuta si a multiplicat afise in numar mare.Papanash din nou acolo, implicata, adesea cu lacrimi in ochi. Micky, Alizee, Essea, P&Ana cu sustinere si prezenta in strada. Toate minunatele astea de fete dand dovada de o decenta remarcabila.

Asta inseamna sa iti pese si sa te implici! 

Mirela, Buflea, Katy, Carrese, Selene, Lucialu, Mada... (iertati-ma daca am ratat pe cineva) este constructiv suportul vostru.

Eu nu subestimez oamenii care lucreaza in Primarii.

Cred ca stiu bine ce ar avea de facut. Stiu si CUM. Problema esta ca interesul unei minoritati clientelare e pus mai presus de interesul cetateanului.

E necesar sa punem presiune pe ei, sa ne informam si sa le suflam in ceafa.

Editat de alinuk, 10 septembrie 2013 - 08:24 .

• 2

irbo

irbo

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.066 mesaje
  • Country:

• City:BUCURESTI

Postat 10 septembrie 2013 - 08:37

Neata fetelor. Am reusit sa citesc si eu ce s-a scris ieri pe aici (destul de mult :)).

-legat de ziua de ieri, imi pare rau ca eu nu am putut fi foarte activa dar cel mic era cam speriat de tambalau si tot cerea sa plecam (intre timp mi-am schimbat nickul deoarece inainte aveam ca nick numele real, si dupa cum bine spunea alinuk ieri DCul deja cunoaste mai multe amanunte legate de viata noastra decat familia :), iar de cand cu mitingurile deja si ziarele si colegii stiau cam prea multe :))

- mi s-a parut ca am fost destul de putini cum spuneau si fetele insa mai bine organizati. 

- nu mi-a placut ca ieri a venit nu mai stiu ce deputat (cel care a fost si la inmormantarea lui Ionut cu Ecaterina Andronescu- parca si prof la politehnica), iar unii oameni il injurau si il huiduiau, chestie care nu mi se pare constructiva

- intradevar mi se pare ca avem nevoie de o voce puternica care sa ne sustina, ma bucur ca Nadine a iesit la inaintare dar nu consider ca este suficient (sper sa nu va suparati dar cei mai multi considera ca e vorba doar de publicitate)

- la fel am vazut multi oameni in parc care considerau ca tot ce dorim este sa omoram cainii asa ca stateau pe la colturi departate nevenind la miting- deci parerea mea este sa ne axam pe ideea de "gasire de solutii pentru a nu mai fi caini in strada, desi toti stim ca se va ajunge la eutanasiere"

- pe o banca era o doamna cu un catel de rasa (ceva mic). cand a vazut mitingul a tipat la prietena cu care era "hai draga repede sa plecam de aici ca ne omoara astia cainele". nu cred ca asta este modul in care dorim sa fim perceputi.

-sambata o sa ajung si eu dar il voi lasa pe cel mic sa viziteze Antipa ca sa pot participa mai mult...

- apropo de lege nu ne putem bucura prea mult, conviinsa fiind ca va fi contestata la Curtea Constitutionala, asa ca daca nu vom face proteste pana va da o decizie CC va fi iar o lege neaplicabila...

Editat de irbo, 10 septembrie 2013 - 08:39 .

• 2

Alizee

Alizee

Membru de baza

• Membri
  • 8.337 mesaje
  • Country:

• City:Bucuresti

Postat 10 septembrie 2013 - 08:59

Alinuk, ideile lui Selene mi s-au parut fff bune.

• 0

alinuk

alinuk

Membru de baza

• Membri
  • 7.353 mesaje
  • Country:

Postat 10 septembrie 2013 - 09:10

Azi si maine ong urile care apara drepturile animalelor (sper din suflet ca si drepturile oamenilor) protesteaza si ei in acelasi loc: Parc Izvor.

Ii vedeti acum la tv

E de notat ce ong uri participa!

• 1

papanash

papanash

Membru de baza

• Membri
  • 6.195 mesaje
  • Country:

Postat 10 septembrie 2013 - 09:14

in toate ziarele, in toate filmarile apar afisele noastre. Multa lume a aflat acum despre siteul desprecopii.com.

Imparteam afise si o mamica ma intreaba "unde sunteti, unde va gasim on-line ?" si se uita repede pe eticheta mea...

pe www.papanash.com, da ?

• 2

Andries

Andries

Membru senior

• Membri
  • 3.033 mesaje
  • Country:

Postat 10 septembrie 2013 - 09:20

*
HOT

Plan de masuri pentru strangerea maidanezilor (nu e nevoie sa lucreze numai cei 8 hingheri, sa mai lucreze si societatile comerciale care i-au hranit cu iresponsabilitate)

1. Societatile comerciale:

toate marile hypermarketuri, malluri, cora, carefour, metro, mega image-uri, auchan, kaufland, etc - au haite organizate in parcari. Trebuie ridicate cu ajutorul firmelor de paza. In caz contrar amenzi.

2. Toate terenurile societatilor comerciale cu alt obiect de activitate (va dau eu cateva exemple pe Sos Pipera de exemplu, incluzand Vodafone, Orange, Fan Courier, Hp, Cladirea Connect) adapostesc haite foarte agresive. Trebuie ridicate - plus amenzi pentru acele societati.

3. Metrorex SA - toate statiile au caini maidanezi adapostiti - Amenda si ridicare.

4. Toate firmele de constructii (a se vedea toata strada Valea Cascadelor) au caini maidanezi in fata portii. Amenda si ridicare.

5. Restaurantele de cartier - toate hranesc haite de caini - amenda si ridicare caini.

6. Pietele - sa se ridice autorizatiile daca mai exista caini in piete.

• 7

Andries

Andries

Membru senior

• Membri
  • 3.033 mesaje
  • Country:

Postat 10 septembrie 2013 - 09:22

7. Toate locatiile santier de constructii - muncitorii hranesc maidanezii din principiu, de ani de zile - amenda si retragerea autorizatiei de constructie daca nu coopereaza urgent la strangerea lor.

• 4

Mickyyy

Mickyyy

Membru de baza

• Membri
  • 5.097 mesaje
  • Country:

Postat 10 septembrie 2013 - 09:24

Am uitat sa va spun, ieri cand imparteam afise multa lume a venit sa intrebe daca e undeva un loc unde se poate semna o petitie (numai eu am vorbit cu vreo 4-5 persoane dornice sa semneze, presupun ca si celelalte fete au mai fost intrebate).
Puneti eventual pe spatele afiselor, sau scris mic sub text, linkul petitiei.
  • 1

Andries

Andries

Membru senior

• Membri
  • 3.033 mesaje
  • Country:

Postat 10 septembrie 2013 - 09:25

8. Parcarile de tiruri (asta in toata tara), dar mai ales pe centura de vest a capitalei - in fiecare parcare si pe langa avem minim o haita organizata! Eu cand fac delegatii in tara le vad... sunt caini atat de rai incat se devoreaza intre ei, daca un caine a fost calcat de masina, imediat vin alti 2 si il tarasc in tufisuri unde il consuma! Acolo de ce nu exista amenzi?

• 4

Subiecte recente

• scrisoare catre femeia de care s-a indragostit sotul meu

jenny_jack
    - nov 23 2017 05:44

• Memento.....

marius
    - nov 22 2017 17:55

• Cum se formeaza preferintele culinare ala copilului inca din burtica mamei

redactor
    - nov 21 2017 15:07

• Pesar in sarcina

Michad
    - nov 21 2017 12:51

• Bebelina 7 luni ... nopti grele treziri din 2 in 2 ore

cocodutza
    - nov 21 2017 01:37

Intrebari Panica

• carmen100
    - nov 23 2017 08:04

• Papanicolau

maiamaria1
    - nov 22 2017 22:58

• sex

mariana madalina dima
    - nov 22 2017 13:28

• sex

mariana madalina dima
    - nov 22 2017 13:26

• Scurgeri maronii

AlinaFelicia
    - nov 22 2017 09:22

Ocazii

Grupuri

• Mamici de iulie 2018 (Trandafirasi de Iulie 2018)

Anda08
    - nov 13 2017 14:57

• Mamici de iunie 2018 (Capsunele de Iunie 2018)

Biuanca
    - oct 23 2017 05:25

• Ciresele de Mai 2018

inamaria
    - oct 15 2017 13:10

• burtici si mamici de BUCURESTI

Laurabucur17
    - sep 16 2017 08:41

• Mamici de Aprilie 2018

Anda08
    - sep 04 2017 10:44

Retete