Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

M-am hotarat..........adoptie(90)


280 raspunsuri la acest subiect

#41
ALIAA

ALIAA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 25 octombrie 2013 - 20:05

Atoshica, felicitari, sa fiti o familie fericita, implinita, atenta totdeauna doar la lucrurile importante!

Liv 88, sigur ca te primim, toate am inceput la fel, initial analizand, cautand informatii. Te va ajuta mult sa citesti din urma, e aproape ca un film, pe care doar vizionandu-l, te face sa simti ca l-ai si trait deja, te ajuta sa-ti lamuresti multe lucruri, vei simti experienta acumulata de fete ca facand parte deja din tine. Cu fiecare zi ti se va clarifica drumul pe care il vei lua. Nu-ti fie teama de ce gandesc ceilalti, nici nu-i judeca, adoptia e un proces foarte complex, pe care doar cei care si-l insusesc il inteleg pe deplin. Pentru restul totul e la nivel de perceptie de suprafata. Ai sa vezi in timp cum propria ta perceptie se schimba, pe masura ce parcurgi etapele necesare. Cei din jurul tau raman doar la perceptia initiala.

Asculta ce-ti spune inima. Eu personal cred ca noi, cei care nu putem avea copii (indiferent ca motivul e de ordin medical, social sau de care o mai fi) suntem "jumatatea" copiilor care nu pot avea parinti si ei sunt jumatatea noastra

Te pup si iti doresc sa dureze cat mai putin pana cand vei simti care este drumul tau. Oricare ar fi el, merita sa-ti daruiesti iubirea unui copil.



#42
dacris77

dacris77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 27 octombrie 2013 - 13:53

Buna, liv88! Bine ai venit printre noi. Eu am simtit ca drumul meu este adoptia si ma simt implinita. Am adoptat in baietel mic, ce l-am asteptat 2 ani. Tatal meu de care ma simt f apropiata nu a fost de acord cu adoptia, imi dadea tot felul de argumente contra. Acum, dupa ce l-a cunoscut pe baietel...a simtit ca il stia dintotdeauna, a fost ca un rendez-vous. Mult succes, multa rabdare si credinta in inima ta!



#43
LIV88

LIV88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 09:23

Aliaa,Dacris77,multumesc frumos! [flo2] Incet dar sigur,ma indrept si eu spre acest drum.Sa speram la mai bine si la un final fericit,pentru toata lumea! [mata]



#44
athosica

athosica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 13:48

Buna dragele mele , sunt emotionata , in wechend o aducem acasa prin invoire pe micuta noastra , sapt viitoare la fel ! Nu stiu exact cât va mai dura pana primim termenul de incredintare ! Sper sa nu dureze mult! Sunt putin stresata , sper sa se acomodeze repede iubita noastra , sa nu sufere dupa maternala , este f atasata de ea ! Dar contează ca ne place mult , si sta cu noi fata sa plânga dupa ea , cand o vede e prb ca vrea la ea sau la Sotul dnei !
Inca un lucru vreau sa va întreb : micuta noastra a fost hranita de la 2 luni cu lapte de vaca pana in prezent , am auzit păreri pro si contra ! Ca laptele nu e bun , ca nu are proprietatile laptelui praf , ca poate face anemie gravă ! Voi ce ziceti ? Fetita este dezvoltată f Bn , nu e slaba , nu arata ca ar avea vreo prb de sanatate ! Voi ce părere aveti ? Oricum vreau sa merg la Dr cu ea ! Pupici

#45
mirivili

mirivili

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 697 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 19:53

Athosica ma bucur tare mult de vestile bune. Eu zic sa nu iti faci griji de faptul ca a fost hranita cu lapte de vaca. Bunicii nostri ce lapte or fi mancat daca mamicile lor nu aveau lapte sa le dea sa suga? Fa-i analize sa vezi cum sta cu sanatatea si mai departe hraniti-o cum credeti voi ca este mai sanatos si bine pentru ea. ZIle fericite va doresc! [flo2]



#46
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 20:44

athosica , cred ca esti cea mai fericita mamica . ai primit intr-adevar cel mai frumos cadou din viata ta . te pup si dorim sa iti urmam exemplul .

 

[flo]



#47
denisa220972

denisa220972

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 03 noiembrie 2013 - 12:58

Athosica fetita mea avea 2,5 ani cand am luat-o, "numai lapte formula" a baut pana cand am luat-o , i-am facut toate analizele atunci la inceput, era sanatoasa perfect, cu o singura analiza mai slabuta era la hemoglobina pe care am echilibrat-o din alimentatie( ficatel, spanac.....).

La lapte a fost o problema fiindca am incercat cu toate marcile de lapte praf dupa piata, lua o gurita de lapte din canuta ( un fel de biberon) si i-si freca limbuta de cerul guri si facea " nu bun mami", pana mi-a zis mamaita  sa incerc cu lapte de vaca si acum ii vad fetisoara fericita cand i-am dat lapte de vaca de la mamaita.

A mancat lapte de vaca pana la 4 ani, cand nustiu ce sa intamplat nu a mai vrut , este sanatoasa si chiar nu am nicio problema cu ea, are o imunitate mult mai buna decat toti copii de la gradinita care au fost  cocolositi din prima zi cand s-au nascut.

Stai linistita ca o sa-ti spuna ea ce ii place si ce nu.

Daca ii vei da lapte de vaca, cauta sa cumperi de la cineva cunoscut sa stai linista ca are animalul sanatos acesta este sfatul meu.

 

PS: intra pe facebook sa o vezi pe fiimea cat este de "anemica" [flo2]



#48
dana0872

dana0872

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 22:33

Athosica, si fata noastra a fost hranita cu lapte de vaca de la 5 luni pana la 1 an si 4 luni cand am cunoscut-o si incepea sa il refuze. Pentru ca era deja obisnuita sa manance multe altele (foarte mult dulce) am facut cateva investigatii si am aflat ca intradevar avea o anemie destul de severa. Dupa 2 luni de tratament a disparut. Dupa ce a dat de gustul laptelui de magazin nu o puteam opri din baut lapte si imi refuza mancarea. Acum ne-am intors la lapte de vaca (refuza in schimb carnea) si are un meniu destul de diversificat si desi are 1 an si 9 luni la gradinita mananca fara mofturi...mai putin acasa. Aici se rasfata. Cred ca un medin pediatru te poate indruma cel mai bine cum sa procedezi. De exemplu, mie mi-a spus pediatru ca nu a fost asa rau ca a mancat snitele si cartofi prajiti ce ca a luat 6 luni nurofen



#49
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 11:59

http://www.gds.ro/So...rescuti de stat



#50
LiliGuran

LiliGuran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 14:02

Salutari!

Si copilului nostru i-a fost administrat nurofen in fiecare seara din pacate ! Cred ca asa procedeaza unele asistente maternale! [batcap] Pupici tuturor! [pup]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -