Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum ați obișnuit copilul să doarmă la grădi?

cresa program prelungit gradinita somn colectivitate

24 raspunsuri la acest subiect

#1
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 08 septembrie 2013 - 23:53

Bebe al meu merge la grădi de 3 săptămâni. Mă rog... e un fel de a spune...e o grupă foarte mică, de creșă, la o grădiniță privată. Am luat-o gradat, ne-am obisnuit cu programul, cu masa.... dar refuza sa doarma la grădi....sau doarme un sfert de oră și se trezește și plânge.... așa a făcut toată săptămâna trecută...mâine o luăm de la capăt? Cum ar trebui să procedez ca să îi fie mai ușor în privința asta?



#2
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 07:31

Nu stiu, copilul meu nu s-a obisnuit pana a terminat gradinita... Abia astepta sa inceapa scoala ca sa scape de ora de culcare de la gradi...



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 07:38

Nu stiu, copilul meu nu s-a obisnuit pana a terminat gradinita... Abia astepta sa inceapa scoala ca sa scape de ora de culcare de la gradi...

Pai probabil copilul nu dormea nici inainte de a intra la gradinitza,asa ca, clar nu avea cum sa adopte un program cu care nu era obisnuit.

 

Melise,pai daca doarme un sfert de ora si apoi se trezeste,inseamna ca nu somnul e problema...ci teama ca e acolo in loc strain,fara mamai linga el.

 

Sigur se va obisnui in timp.

 

Dana



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 08:48

nu poti sa-i dai o jucarie preferata sau chiar o poza cu tine, sa doarma la gradi ? sau o pernuta cu mirosul parfumului tau ?



#5
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 09:21

Nu prea poti sa-l ajuti. O pernuta sau un plus pe care-l prefera si acasa la somn, poate chiar ceva ce nu a mai tinut in brate pana acum, dar pe care i-l prezinti ca pe ceva ce sa tina aproape in timp ce doarme, ceva de la tine. Si ceva ajutor de la educatoare.

Altcumva sunt copii care nu dorm la gradinita aproape niciodata chiar daca le pica ochii de somn. Noi am avut cativa la gradinita, la ambii copii si mai stim inca un prieten de-al nostru care nu doarme si pe care il duc educatoarele in alta sala sa se joace, dar nu e o bucurie pentru nimeni. Nici educatoarea nu poate lasa o clasa de copii singuri sa stea cu unul singur, nici el nu e in apele lui ca pleaca de-acolo teleghidat si plin de nervi pana seara tarziu cand cu greu reuseste sa adoarma din cauza oboselii, nici parintii nu sunt prea fericiti.



#6
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 09:29

Tine foarte mult de educatoare. La gradinita ea e singura care poate face ceva concret in sensul asta. Noi n-am avut probleme cu somnul, poate si pentru ca acasa dormeau de pranz.
Vorbeste cu educatoarea, vezi care e ritualul de somn la gradi si incearca in week-end sa il repeti acasa cu copilul, preferabil si cam pe la aceeasi ora. Si mai ales nu insista prea mult pe tema asta cu copilul, chiar daca e mic, poate specula. Daca va vede pe voi ca va agitati ca el nu doarme, e posibil sa nu doarma si pentru ca stie ca prin asta va atrage voua atentia. Somnul de pranz e ceva normal, nu mai faceti caz de el in prezenta lui. Laudati-l daca doarme, dar nu ii tineti lectii despre somnul de pranz zi de zi.

#7
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 09:58

Andacos, nu erai tu aia care ziceai ca nu trebuie spus ceva despre un om fara sa cunosti? De unde ai tras tu concluzia abracadabranta ca nu dormea copilul meu inainte de gradi?! Asa, pentru informatia ta, am tras cu dintii de programul de somn pana sa-l duc la gradinita...



#8
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 09:59

Noi suntem noi..habar nu am cum o sa fie de abia peste o saptamana vom vedea..deocamdata de un an ii tot explic fetei mele ce o sa faca la gradi cum decurge programul etc.

Ieri am dus-o pana acolo sa vada cum e, intre copiii ii place astept sa vad cum va fii cu somnul am sa revin cu impresii :)



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.305 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 12:37

Andacos, nu erai tu aia care ziceai ca nu trebuie spus ceva despre un om fara sa cunosti? De unde ai tras tu concluzia abracadabranta ca nu dormea copilul meu inainte de gradi?! Asa, pentru informatia ta, am tras cu dintii de programul de somn pana sa-l duc la gradinita...

Aoleuuu...ce suparata esti!Oare de ce?(asa...de luni dimineatza [:)] )

 

Eu am spus probabil... nu am spus  "stiu eu".E o diferentza, nu crezi?

 

Dana



#10
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 09 septembrie 2013 - 13:43

Probabil nu e egal cu posibil... am I right or am I right? In rest, numai de bine!





Etichetat si cu cresa, program prelungit, gradinita, somn, colectivitate

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -