Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 3 voturi

CONCURS DIVERTA - Primul ghiozdan din viata unui copil!

diverta ghiozdane concurs premii herlitz vacanta scoala copii

53 raspunsuri la acest subiect

ircuta

ircuta

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 10:48

Imi aduc aminte doar ca era maro si era greu! :) Era destul de simplu, nu ma impresiona prea tare, imi placeau mai mult copertile care miroseau a nou si penarul care ascundea o gramada de minunatii. :)

• 0

florina82

florina82
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 11:04

Primul meu ghiozdan, mi-aduc aminte era era dinacela cartonat si dreptunghiular, eram tare mandra cand mi l-am pus prima data in spinare, pentru ca imi doream foarte mult sa merg la scoala, si mi-l umplea mama cu carti si caiete , dar caram mandra de el, chiar daca ma durea spatele de la el.Dar a ramas o amintire placuta.

• 0

Eseea

Eseea

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.102 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 14:53

si eu imi aduc aminte de primul ghiozdan, imi rascoliti amintirile....era dreptunghiular, cu barete de pus pe umar, bleumarin cu gri parca, probabil ca multe erau asa pe vremea "noastra"...........:)

• 0

Mirrin

Mirrin

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 19:59

Primul meu ghiozdan era gri cu o imagine din Scufita rosie, dintr-o imitatie de piele nereusita, era mare si greu...nu mi-a placut...noro ca s-a rupt repede!
  • 0

Alex@Sara

Alex@Sara

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.662 mesaje

Postat 05 septembrie 2013 - 21:05

Primul meu ghiozdan...plin cu toate cele trebuincioase,era jumatatea greutatii mele ...dar tot il caram mandra si tantosa .Era drepunghiular,din carton imbracat in imitatie de piele si cu o inchizatoare cat o zi de post.L-am avut pana in clasa a 3-a apoi mi-a ramas de la sora mea un rucsac( sau mai  bine zisac ) facut dintr-o panza tare si rezistenta,a rezistat multi ani 

• 0

ryta

ryta

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 08:36

cand ma gandesc acum la primul meu ghiozdan ma apuca nostalgia anilor trecuti.

Imi aduc aminte cu drag de primul meu ghiozdancare era unul micut de culoare maro ,pe fata ghiozdanului erau aplicate 2 ciupercute si 2 buzunare.Il duceam cu mandrie in spate.

Acum nu am mai vazut modele de ghiozdan cum erau odata,acum sunt tip rucsac. 

• 0

ancanela

ancanela
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 08:38

Primul meu ghiozdan - o amintire de neuitat! Era dreptunghiular, din piele lucioasa, culoare visinie si avea 2 compartimente si se inchidea cu 2 catarame :).

• 0

danimitz

danimitz

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 09:09

Nu sunt sigura-sigura ca era primul (posibil sa fi fost cel pentru clasa a doua), dar mi-l amintesc foarte bine: din piele, rosu (frate-meu primise unul la fel, albastru deschis), patratos, foarte teapan, se inchidea cu o catarama mare metalica... forma clasica de ghiozdan de dinainte de Revolutie. Il purtam pe umeri, cu cele doua curele, dar stiu ca la un moment dat, cativa ani mai tarziu, l-am gasit pe undeva prin casa si l-am purtat o vreme pe un singur umar (mi se parea ca sunt mai mare, mai smechera asa). Numai ca era extrem de incomod asa, prin urmare am renuntat la el cu totul in scurta vreme.

• 0

blue_starr

blue_starr

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 09:20

Ghiozdanul meu...nu pot sa il uit era muuult mai mare ca mine de culoare roz cu linii colorate pe el, parca era un curcubeu si era in forma de dreptunghi avea si 2 inchizatori si era fara fermoare. Si cum era nou parca avea miros de vopsea mereu imi placea cand incepea scoala mirosul ala de rechizite si manuale noi plus mirosul ala de toamna care se mentinea doar dimineata.

Chiar si acum adult fiind ma uit cu jiind la ghiozdanele din magazine si parca as da timpul inapoi sa merg iar din nou la scoala in diminetiile racoroase de toamna...sa aud fosnetul frunzelor ingalbenite si umede..sa imi cumpar doi covrigi pe datorie de la magazinul scolii..si sa imi car mereu mandra ghiozdanul meu ciudat in spate.

• 0

crialex06

crialex06

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 209 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 09:44

Si eu imi aduc aminte cu drag de primul meu ghiozdan, precum si de ziua cand mama mi l-a cumparat, cu ceva timp inainte de inceperea scolii...era din carton, imbracat in vinilin(cred) rosu, iar partea de sus(capacul) era albastra.Avea doua inchizatori metalice, si eu eram fascinata de ele,le inchideam si deschideam de zeci de ori, imi placea sa aud click-ul produs de ele.Si pentru ca am primit ghiozdanul inainte de inceperea scolii, nu era zi sa nu mi-l pun putin in spate sa vad cum imi sta:))

In prima zi de scoala, eram mai mandra decat un cocos...aveam ghiozdanul meu frumos in spate, cam greu si incomod, pampoane albe in par, un buchet de gladiole in mana...eram cea mai fericita!

• 0

Etichetat si cu diverta, ghiozdane, concurs, premii, herlitz, vacanta, scoala, copii

Intrebari Panica

• irina bornea
    - Ieri, 19:02

• Daca sunt insarcinata

irina bornea
    - Ieri, 19:00

• Zona zoster

Iasmina Alexandra
    - mai 22 2019 22:33

• Supozitoare

Allycostaaa
    - mai 22 2019 18:16

• Sarcina

florinmihaela
    - mai 22 2019 16:20

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• săptămâna 31

irina92
    - Astăzi, 08:44

• Sarcini inainte de nastere

magda_9
    - Astăzi, 00:40