Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Amniocenteza

amniocenteza teste sarcina

33 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 03 septembrie 2013 - 11:43

Amniocenteza este o metoda de detectare a anomaliilor si bolilor genetice la copilul inca nenascut, in timpul sarcinii. Amniocenteza este un test obligatoriu pentru femeile insarcinate cu varste de peste 35 de ani. Femeile care fac acest test sunt mai ales cele care au un risc crescut de probleme genetice si cromozomiale, pe de o parte pentru ca testul este invaziv, implica un mic risc de pierdere a sarcinii.

Citeste totul despre Amniocenteza.

 

amniocenteza2.jpg



#2
Cristi76

Cristi76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 360 mesaje

Postat 27 octombrie 2014 - 12:18

Este cineva care a facut sau urmeaza sa faca amniocenteza?

Eu sunt insarcinata in 15 saptamani si pentru ca am 38 de ani, am programare la amniocenteza pe 11 noiembrie la Sanador la domnul doctor Bogdan Staicu. Am emotii foarte mari si mi-ar fi de folos daca ar fi cineva care sa-mi spuna cum a decurs aceasta procedura. Abia astept sa treaca si sa va pot povesti si eu experienta mea, sper din tot sufletul una fericita, Doamna Ajuta!



#3
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.936 mesaje

Postat 28 octombrie 2014 - 03:30

Eu am facut acum aproape 3 ani...
Se urmareste ecografic toata procedura. Nu e dureroasa. O intepatura si se trag 2 fiole de lichid.
F importanta e experienta si priceperea medicului. La un medic competent si o sarcina fara probl riscul e practic nul. Ai 1-2 zile de repaus dupa.
Va fi bine!

#4
Cristi76

Cristi76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 360 mesaje

Postat 07 noiembrie 2014 - 10:01

Fleurdelise, multumesc pentru informatii, am niste emotii, abia astept sa treaca.



#5
MCrisS

MCrisS

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 08 noiembrie 2014 - 19:49

Buna Cristi76. La acelasi medic si in aceeasi zi am si eu programare la amnio. Sarcina mea insa e mai mare. Mie mi-a iesit prost triplul test, desi dublul a fost bun. Eu am risc biochimic de 1/50. Am fost asa de bulversata ca nici nu am intrebat ce inseamna. Mi-e teama de rezultat...

#6
Cristi76

Cristi76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 360 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 14:45

MCrisS, cum a fost? Eu am avut programare la 8:20 dar am ajuns mai devreme si domnul dr a fost foarte dragut si la 8:20 terminase deja recoltarea lichidului amniotic. Nu a durut deloc. Am simtit o mica intapatura cand a intrat acul in piele ca la orice injectie. Dupa asta mi s-a pus o perfuzie cu antibiotic si NoSpa. O sa iau inca 5 zile antibiotic si NoSpa. Astept cu nerabdare rezultatul. Nu te speria de o statistica. Sa dea Domnul sa avem bebei sanatosi. Succes.

#7
MCrisS

MCrisS

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 18:54

Cristi, din pacate eu nu am facut recoltarea :-(. Minunatul meu dr ginecolog nu mi-a spus ca trebuie sa opresc injectiile cu clexane si aspenterul cu min 5 zile inainte. Asa ca mai astept o saptamana -martea viitoare la 8. Sunt suparata...
Da dea Dumnezeu sa ai rezultatul asteptat! Sarcina usoara si bebe sanatos iti doresc.

#8
Cristi76

Cristi76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 360 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 19:09

Eu deocamdata iau doar aspenter pe care l-am intrerupt cu o saptamana inainte. La ce medic ginecolog esti? Tot la Sanador? Eu sunt la dna dr. Alina Dascalu.

Saptamana viitoare trebuie sa ajung la Fundeni la dna dr. Uscatescu, am mai fost acolo dar dr. era in concediu pana pe 5 Noiembrie, pe urma aveam programarea la amniocenteza si mi-a spus doctorita ca nu mai are rost sa ma duc inainte ca oricum inainte de amniocenteza nu am voie sa iau nimic. Sper ca de data aceasta sa o gasesc acolo ca eu ma trambalez si de la Pitesti.

Tie cine ti-a prescris Clexane si Aspenter?

Sa nu ai emotii cu amniocenteza, nu ma asteptam sa fie asa de usor. Domnul doctor Bogdan Staicu are o mana foarte usoara si mi-a explicat mereu fiecare pas.



#9
MCrisS

MCrisS

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 11 noiembrie 2014 - 20:58

Din pacate dr meu este din afara sanador. Ma bate gandul sa il schimb. Este adevarat ca m-a ajutat cu o problema destul de grava si m-a trimis la un chirurg bun, dar din pdv ginecologic asta este a treia oara cand greseste. Nu mi se pare ok.
Acum fata de durerile prin care am trecut dupa operatie, cred ca intepatura in burtica, desi recunosc ca mi-e teama, nu poate fi mai rea. Doar ca se prelungeste mult prea mult asteptarea din cauza unei omisiuni :-(
Spune-mi te rog la uscatescu te duci cu trimitere si programare?
Clexane si aspenter ginecologul. Mi-a descoperit o mutatie. Acum insa ma bate gandul sa refac analiza.
Tu o sa nasti la sanador?

Editat de MCrisS, 11 noiembrie 2014 - 21:01 .


#10
Cristi76

Cristi76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 360 mesaje

Postat 12 noiembrie 2014 - 08:04

La Uscatescu am trimitere simpla de la ginecolog. Am sunat si au zis ca e buna. Programare am inteles ca nu se face, te duci acolo dis de dimineata, iti recolteaza sange si te cheama dupa amiaza sa-ti spuna ce tratament sa faci. Din pacate insa ce-ti spun eu acum stiu de la dr ginecolog. Eu am fost la Fundeni in octombrie si dr. Uscatescu era plecata din tara pana pe 5 noiembrie, pe urma aveam programare la amnio si nu aveam voie sa iau nimic o saptamana inainte asa ca dr gineco a zis sa merg saptamana viitoare. Sper ca de data asta sa dau de ea.
Eu am facut contract de nastere la Sanador. Am si un teratom pe ovarul syang operat in 2008 care s-a refacut si sper sa il opereze odata cu cezariana.



Etichetat si cu amniocenteza, teste sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -